• <

Wynik wyszukiwania - "ekspozycja" - Wiadomości

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.
15.05.2024

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni jak co roku weźmie udział w kolejnej edycji Europejskiej Nocy Muzeów w terminie z 18 na 19 maja 2024 r. Podczas wydarzenia zapraszamy do zwiedzania trzech wystaw: „Zbrojowni Muzeum Marynarki Wojennej”, wystawy stałej „Mamy rozkaz Cię utrzymać…”, „W świecie dawnych żaglowców” oraz Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego.
13.05.2024

H2POLAND: Polska ma potencjał, żeby przeprowadzić transformację energetyczną

„Każdy rynek musi mieć swój sposób na transformację energetyczną. Współpraca międzynarodowa pozwala na to, żeby rynki były bardziej zgodne, żeby można było zwiększyć handel transgraniczny, np. energią, a w przyszłości wodorem” – wskazywał Tomoho Umeda, prezes Hynfra oraz Hynfra Energy Storage podczas H2POLAND & NetZero Forum. Jego zdaniem Polska powinna opracować własny sposób na transformację energetyczną i ma do tego potencjał.
10.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

H2POLAND: wodór jest wielką szansą, ale też zagadką

„Wodór jest wielką szansą, ale też zagadką. Zaletą tego rodzaju technologii jest bowiem zeroemisyjność, z drugiej strony nie wiadomo, jak się one wpiszą w światowy rynek, czy będzie to paliwo konkurencyjne” – wskazywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, uczestniczący w H2POLAND & NetZero Forum. Jego zdaniem, jeśli wodór będzie zbyt drogi, to trudno mu będzie się przebić na światowym rynku, ale gdy jego cena będzie konkurencyjna – zyska przewagę nad innymi paliwami, dzięki swoim ekologicznym walorom.
26.04.2024

Pojawili się nowi mieszkańcy płockiego zoo. To pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate

W zoo w Płocku zamieszkały pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate, które trafiły tam z trzech ogrodów zoologicznych: na Słowacji, w Szwajcarii i w Wlk. Brytanii. Oba gatunki, występujące w warunkach naturalnych na zachodnim wybrzeżu Ameryki Płd., są zagrożone wyginięciem.
25.04.2024

Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Gdańskim Żurawiem

Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających. Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów przekroczą próg historycznego dźwigu portowego. Z tej okazji 30 kwietnia 2024 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa do godz. 20:00.
23.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było kwestia cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
01.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Ryzyko w kablach

Ubezpieczenia są nieodzownie związane z bezpieczeństwem. Dlatego też uczestnicy konferencji Offshore Wind 2.0 pochylili się także nad statystykami dotyczącymi awaryjności komponentów morskich farm wiatrowych, ale także polityki bezpieczeństwa na poszczególnych szczeblach realizacji projektów.
19.03.2024

30 kwietnia zakończy się remont gdańskiego Żurawia

Zakończenie remontu i modernizacji gdańskiego Żurawia jest planowane na 30 kwietnia br.- poinformowało we wtorek Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
30.01.2024

Port Kołobrzeg poszukuje partnera do wybudowania i prowadzenia atrakcji typu Nautilium

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg poszukuje partnera do wybudowania i prowadzenia atrakcji typu Nautilium. Centrum miałoby powstać na działce w sąsiedztwie mostu portowego, u zbiegu ulic Solnej i Warzelniczej.
29.01.2024

Przyjdź na konsultacje społeczne dot. wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie!

Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych, które pozwolą wpłynąć na kształt i treść przyszłej wystawy stałej w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Swoje uwagi, sugestie oraz propozycje zmian będzie można przekazać osobiście 7 grudnia 2023 r. podczas otwartego spotkania w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec lub już teraz za pomocą adresu e-mail: konsultacje@nmm.pl.
02.12.2023

Trwa kolejny dzień operacji transportu ORP Sokół do muzeum Marynarki Wojennej

Okręt podwodny ORP Sokół znajduje się na pontonie i jest zacumowany przy nabrzeżu Pomorskim. W poniedziałek będą prowadzone drobne prace przygotowawcze – powiedział PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk.
20.11.2023

Sokół już przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni

Były okręt polskiej Marynarki Wojennej typu Kobben wyruszył w swój rejs związany z umiejscowieniem w nowej lokalizacji w Gdyni, nieopodal Muzeum Marynarki Wojennej.
17.11.2023

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół do Muzeum Marynarki Wojennej

W piątek rozpocznie się operacja przeholowania okrętu podwodnego ORP Sokół ze stoczni na teren muzeum - mówił PAP z-ca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Aleksander Gosk. Wyjaśnił, że okręt przez 3 lata w stoczni wojennej był przygotowywany, by stać się muzealnym eksponatem.
17.11.2023

Muzeum Marynarki Wojennej gotowe na transport Sokoła. "Rejs" ma rozpocząć się w tym tygodniu

Już 17 listopada jest zaplanowane rozpoczęcie dawno wyczekiwanej operacji przetransportowania okrętu podwodnego typu Kobben, byłego ORP Sokół. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, ruszy on z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni i na specjalnym pontonie drogą wodną zostanie przetransportowany najpierw do nabrzeża technicznego w obrębie gdyńskiego portu, a potem już lądem w nowe miejsce przeznaczenia.
14.11.2023

TRIAS AVI zaprojektuje nową wystawę czasową w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Konkursu na projekt koncepcyjny nowej wystawy czasowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pod tytułem „100 lat Polskiego Żeglarstwa” został rozstrzygnięty. Zwycięską pracę nadesłała warszawska spółka TRIAS AVI, która w ciągu najbliższych tygodni opracuje projekt wykonawczy ekspozycji.
20.10.2023

Już sto tysięcy osób odwiedziło Morskie Centrum Nauki

W niedzielę 1 października br. Morskie Centrum Nauki odwiedził stutysięczny gość. Placówka rozpoczęła działalność 27 maja tego roku, co miesiąc bijąc rekordy frekwencji. Nie planuje przy tym zwalniać tempa i szykuje nowe atrakcje.
02.10.2023

Dar Pomorza i Sołdek wakacyjnymi hitami. Na pokład obu statków weszło 76 tys. osób!

Statek-muzeum Dar Pomorza jest jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W trakcie minionych wakacji na pokład najsłynniejszej polskiej fregaty weszło blisko 39 tys. osób. Niewiele mniej, bo 37 tys. zwiedziło zakamarki Sołdka, cumującego przy nabrzeżu wyspy Ołowianki w Gdańsku.
07.09.2023

Wystawa o małych portach we współpracy z BALTEXPO

BALTEXPO objęło opieką wystawę pt. „Kurs na rozwój małych portów morskich” na Jarmarku Św. Dominika, której otwarcie nastąpi w poniedziałek 24 lipca br. o godz. 12:00 na skwerze przy napisie „Gdańsk”, na ul. Ołowianka w Gdańsku.
20.07.2023

ThermaSmart® Marine 2.0 Black - unikalna koncepcja izolacji dla sektora morskiego

ThermaSmart® Marine 2.0 Black to kompletne rozwiązanie izolacyjne od Thermaflex, dedykowane do zastosowań w sektorze morskim. Rozwiązania stworzone z bezpośrednio ekstrudowanego, wysokiej jakości elastomeru termoplastycznego wzmocnionego folią aluminiową, doskonale sprawdzają się tam, gdzie występują wysokie wymagania dotyczące ochrony przed kondensacją – m.in. w przypadku rurociągów (głównie chłodniczych), kanałów wentylacyjnych, a także w systemach HVAC na jednostkach pływających.
17.07.2023

Gdańsk. Na statku-muzeum Sołdek otwarto wystawę o historii przemytu

Nowa wystawa została otwarta w poniedziałek na statku-muzeum Sołdek w Gdańsku, cumującym na Motławie, przy nabrzeżu wyspy Ołowianka. Ekspozycja „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku” prezentuje to zjawisko zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym.
03.07.2023

Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentuje wystawę unikalnych pocztówek z XIX-XX wieku

W helskiej placówce muzealnej zaplanowano na 27 czerwca wernisaż wystawy pt. „Wykąpałem się, zwiedziłem, ale deszcz pada…”, w trakcie której uczestnicy będą mogli zapoznać się z bogatym zbiorem polskich i niemieckich pocztówek prezentujących tematykę lokalną i morską.
20.06.2023

Huczny jubileusz 70-lecia Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej już od siedemdziesięciu lat opiekuje się historią polskiego oręża morskiego i zaprasza do wspólnego świętowania! Chociaż początki były skromne, dzisiaj to największe polskie muzeum, w którym można poczuć ducha służby na morzach i oceanach.
07.06.2023

Jacek Bogusławski na kongresie H2POLAND: przyszłość wodoru w Polsce jest w kolorze zielonym

Członek zarządu województwa wielkopolskiego Jacek Bogusławski przekonywał, że przy wdrażaniu nowych technologii takich jak energetyka oparta na wodorze należy brać pod uwagę głos społeczeństwa.
19.05.2023

Paweł Piotrowicz na kongresie H2POLAND: technologie wodorowe to przyszłość naszej gospodarki

Paweł Piotrowicz, ekspert rynku energii i technologii wodorowych TÜV SÜD POLSKA SP. Z O.O. i HYDROGEN POLAND, przekonywał, że technologie wodorowe to przyszłość, która już dziś puka do naszych drzwi. W jego opinii gospodarka wodorowa rozwija się w sposób wykładniczy. „Wodór idealnie nadaje się do magazynowania energii jako paliwo, a także w przemyśle. Dlatego nie mamy wyboru – technologie wodorowe są nieuchronne dla naszej gospodarki, jeśli chcemy być niezależni i bezpieczni energetycznie” – mówił Paweł Piotrowicz.
19.05.2023

Marek Woźniak na kongresie H2POLAND: wodór może ochronić ludzkość przed katastrofą klimatyczną

„Cieszę się, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli goście reprezentujący Polskę i zagranicę. Podczas konferencji H2POLAND możemy się wymienić spostrzeżeniami, gdzie jesteśmy, jakie są perspektywy, jak możemy współpracować i jak sobie pomóc. To nasza wielka wodorowa przygoda, która - mam nadzieję - będzie się rozwijała i przełoży się na liczne ekonomiczne sukcesy” - przekonywał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. W jego opinii, rozwój technologii wodorowych może się przyczynić do ochrony ludzkości przed katastrof
19.05.2023

Ireneusz Zyska na kongresie H2POLAND: dzięki wodorowi szybciej osiągniemy dekarbonizację polskiej gospodarki

Podczas kongresu H2POLAND Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, podkreślał, że Polska ma duży potencjał, jeśli chodzi o produkcję i wykorzystanie wodoru w gospodarce. "Uważam, że jest to nasza strategiczna szansa, aby magazynować wodór, który następnie można przetwarzać w energię elektryczną poprzez wielkoskalowe ogniwa paliwowe. I w ten sposób stabilizować system energetyczny, tak w kraju, jak i państwach ościennych” – mówił Ireneusz Zyska.
17.05.2023

Grzegorz Jóźwiak na kongresie H2POLAND: w Polsce jesteśmy świadkami rewolucji wodorowej

„Rozwój technologii wodorowej związanej z jego wytwarzaniem, wykorzystaniem w przemyśle i transporcie, jak również przy produkcji paliw syntetycznych, nabrał już takiego tempa, że śmiało możemy nazwać ten proces rewolucją wodorową” - przekonywał podczas kongresu H2POLAND Grzegorz Jóźwiak, dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych PKN ORLEN. Zdaniem dyrektora, taki moment w historii zdarza się raz na setki lat, a PKN ORLEN - realizując swoją strategię wodorową - jest ważnym uczestnikiem tego procesu.
17.05.2023

30 lat Agencji Rozwoju Pomorza. Przybliżanie światowych rynków pomorskim przedsiębiorcom

Obchodząca w tym roku swoje 30-lecie instytucja rozpoczęła działalność jako jedna z pierwszych agencji rozwoju regionalnego w Polsce. Powstała z inicjatywy władz województwa oraz przy aktywnym udziale przedsiębiorstw reprezentujących najważniejsze sektory gospodarki regionu tj. portowy, paliwowo-energetyczny, finansowy, budownictwa i konsultingu. Tworząc Agencję skorzystano z doświadczeń państw Unii Europejskiej.
16.05.2023

Muzeum Marynarki Wojennej z ofertą na Europejską Noc Muzeów

Placówki muzealne wyjątkowo otworzą swoje podwoje wieczorem, 13 maja. Wiele z nich będzie miało szereg atrakcji skierowanych do turystów, chcących skorzystać z kulturalnej oferty. Wśród nich jest gdyńskie muzeum poświęcone tematyce morskiego rodzaju sił zbrojnych.
05.05.2023

Wystawa polskich pojazdów podwodnych w Narodowym Muzeum Morskim

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku zaprezentowano wystawę „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”. Ekspozycja składa się z unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po transformacji.
27.04.2023

Mija 40 lat od kiedy Dar Pomorza jest statkiem-muzeum. O jego losach opowiada niezwykła wystawa

Wystawa czasowa 40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum, prezentowana na żaglowcu, przypomina wydarzenia i osoby, dzięki którym ta historyczna jednostka zyskała swoje drugie życie. To właśnie w tym roku, dokładnie 27 maja, minie 40 lat od dnia, w którym Dar Pomorza został uroczyście otwarty dla zwiedzających jako statek-muzeum.
21.02.2023

Prezentacja pamiątek z promu Jan Heweliusz [GALERIA]

W związku z jutrzejszą 30. rocznicą katastrofy polskiego promu Jan Heweliusz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentowało wyjątkowe przedmioty przekazane przez jednego z ocalałych z tej tragedii, Grzegorza Sudwoja.
13.01.2023

Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje pamiątki po pierwszej kobiecie, która samotnie opłynęła jachtem świat

Od piątku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku można oglądać pamiątki związane z samotnym rejsem Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata. Wśród eksponatów jest m.in. płetwa statecznika w barwach narodowych z wymalowanymi nutami „Mazurka Dąbrowskiego”.
11.11.2022

Narodowe Święto Niepodległości pod żaglami Mazurka [GALERIA]

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku świętuje 104. rocznicę odzyskania niepodległości w wyjątkowy, żeglarski sposób. Okazję ku temu stworzyło niedawne pozyskanie przez Muzeum zbioru szczególnie cennych pamiątek, związanych z jednym z najważniejszych wyczynów w historii polskiego żeglarstwa – samotnym rejsem kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata.
08.11.2022

Pracownicy MCN już w nowej siedzibie

11 lipca Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję - pozwolenie na użytkowanie budynku Morskiego Centrum Nauki.
23.07.2022

Wkrótce Gdynia Sailing Days

Gdynia Sailing Days, jedna z najważniejszych imprez żeglarskich w basenie Morza Bałtyckiego, odbędzie się w dniach 8-24 lipca.
25.06.2022

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy przepłynęli kanion Colca w Peru

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy zakończyli jedną z najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX w. i jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata – Colca w Peru. O tamtym wydarzeniu przypomni wystawa pod Wawelem, która czynna będzie od 20 czerwca.
12.06.2022

ONE Terminal RUN w GCT 2022. Nowością strefa dla dzieci, trwają zapisy na ostatnie miejsca

Zbliża się druga edycja - prawdopodobnie jedynego na świecie - biegu po terminalu kontenerowym, czyli ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia. Organizatorzy zachęcają do zapisów, bowiem zostały już ostatnie wejściówki.
09.06.2022

Gdańsk prezentuje w Helu modę na bursztyn

W Muzeum Rybołówstwa, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Helu, już od czwartku, 9 czerwca będzie można obejrzeć prace Mariusza Gliwińskiego, artysty, który od czterdziestu lat promuje bursztyn bałtycki na modowych wybiegach i targach sztuki na całym świecie. Ekspozycja w Helu to pierwsza w tym roku wystawa z cyklu „Gdańsk - światowa stolica bursztynu prezentuje”. Kolejne odsłony wystawy zaplanowano w Krokowej, Międzyzdrojach i w Łebie.
08.06.2022

Muzeum Rybołówstwa w Helu ma 50 lat. Już w ten weekend zwiedzanie za złotówkę

Dokładnie 50 lat temu, 6 maja 1972 roku ówczesne Muzeum Morskie w Gdańsku oficjalnie otworzyło swój pierwszy oddział poza granicami miasta – Muzeum Rybołówstwa w Helu. Usytuowane w niezwykłym miejscu, łączącym dawną przestrzeń sakralną z nieszablonową aranżacją wystawienniczą, muzeum już od pół wieku prezentuje historię Helu, tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów. W 50. rocznicę powstania przypominamy, jak wyglądały początki tego niezwykłego miejsca.
05.05.2022

25-metrowy kuter i polski offshore. Na co stawia Narodowe Muzeum Morskie w Łebie?

25-metrowy metalowy kuter stanął na środku nowego muzeum morskiego w Łebie. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego będzie nawiązywał do transformacji energetycznej – zarówno w tematyce ekspozycji, jak i architekturze budynku.
08.04.2022

Mariaż norwesko-włoski za 70 mln euro. Nauki dla Polski

Grupa Fincantieri otrzyma od Norwegów środki, za które nabędzie norweskie wyposażenie do budowanych jednostek. Gwarantem jest Eksfin (Export Finance Norway), który zapewnił środki na realizację kredytu eksportowego o wartości 70 mln euro. Część kwoty przeznaczona zostanie również na wykonanie usług przez norweskich eksporterów.
07.04.2022

Sellin: cieszy inicjatywa mająca na celu uratowanie mostu Tczewskiego

26.03.2022

Rekordowy Kongsberg. Innowacje w koronach

Grupa Kongsberg osiągnęła w 2021 bardzo dobre wyniki. To efekt dobrego zarządzania finansami i rekordową ilością zrealizowanych kontraktów w ubiegłym roku. W związku z powyższym Zarząd Grupy Kongsberg zaproponuje Walnemu Zgromadzeniu wypłacenie całkowitej dywidendy w wysokości 2,7 mld NOK, czyli 15,30 NOK za akcję, oraz odkupienie akcji o wartości 500 mln NOK w celu ich umorzenia.
05.03.2022

Norwegia ogłasza pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej

Norweski rząd ogłosił, że w drugiej połowie 2022 roku odbędzie się pierwsza w kraju aukcja dla morskiej energetyki wiatrowej. Wsparcie obejmie projekty o łącznej mocy zainstalowanej 1,5 GW, ku niezadowoleniu branży.
24.02.2022

Ekspozycja "Jak skała na morzu. Polskość Pomorza" w siedzibie ministerstwa

Wystawę „Jak skała na morzu. Polskość Pomorza" można oglądać do 25 lutego.
17.02.2022

Pogłębianie toru wodnego Szczecin-Świnoujście: inwestycja w rozwój z historią w tle

Blisko 100 ton zabytkowych obiektów, w tym ponad 44 tysiące przedmiotów ferromagnetycznych zostało wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Najciekawsze z nich można było obejrzeć na wystawach w różnych miastach w kraju.
29.12.2021

Średniowieczny miecz lub silnik Boeinga B-17. Te zabytki już w szczecińskim muzeum

W Szczecinie zagościła wystawa "Zabytki toru wodnego Świnoujście-Szczecin". Uroczystego jej otwarcia dokonał sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej - Marek Gróbarczyk.
19.11.2021

Pogłębianie toru Świnoujście-Szczecin: wydobyte zabytki pokazane w Warszawie

Do 5 listopada w budynku przy ulicy Nowy Świat 6/12 w Warszawie, gdzie mieściło się Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, można będzie oglądać zabytki wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
28.10.2021

Kraby brunatne nie mogą się oprzeć podmorskim kablom

Naukowcy ze szkockiego uniwersytetu Heriot-Watt zbadali wpływ pola elektromagnetycznego generowanego przez podmorskie kable na organizmy morskie. Na celownik wzięli zachowanie krabów. Okazuje się, że kable przyciągają kraby, co może wpłynąć na ich migrację.
19.10.2021

Statek-muzeum zaprasza. Zobacz nową wystawę na "Sołdku"

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otwiera nową wystawę stałą w jednym ze swoich najpopularniejszych oddziałów – cumującym przy nabrzeżu wyspy „Ołowianka” statku-muzeum „Sołdek”.
08.10.2021

Polski Rejestr Statków świętuje 85-lecie. Dzięki nim na morzu jest bezpieczniej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Polski Rejestr Statków (PRS), jedyne polskie towarzystwo klasyfikacyjne, świętuje 85 urodziny. O historii instytucji przypomina wystawa, którą od piątku 16 lipca do 29 października można zobaczyć na pokładzie statku – muzeum Dar Pomorza przy Skwerze Kościuszki w Gdyni.
19.07.2021

Gdynia Sailing Days 2021 za nami. Ponad 800 żeglarzy rywalizowało w 24 konkurencjach [WIDEO, ZDJĘCIA]

22. edycja regat Gdynia Sailing Days przeszła do historii. Trwające 16 dni zmagania zgromadziły na starcie ponad 800 żeglarzy, którzy ścigali się w 24 konkurencjach. Zawody jak zwykle zostały sprawnie przeprowadzone przez komisję sędziowska i ekipę pracującą na brzegu. Poza świetną organizacją i znakomitą pogodą trzeba też podkreślić wielki sukces sportowy – mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er zostali Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk).
19.07.2021

Posłowie KO oburzeni planowaną inwestycją deweloperską na Westerplatte; powiadomią CBA

Posłowie Koalicji Obywatelskiej wyrazili w czwartek oburzenie planowaną inwestycją deweloperską na terenie Westerplatte. O sprawie powiadomili już Najwyższą Izbę Kontroli; w planach mają też skierowanie wniosku do CBA, by szykowaną inwestycję objęło tarczą antykorupcyjną.
08.07.2021

Chińskie Muzeum Wielkiego Kanału w Yangzhou oficjalnie otwarte

16 czerwca, w Yangzhou, oficjalnie otwarto Chińskie Muzeum Wielkiego Kanału. Jest to pierwsze nowoczesne, kompleksowe muzeum kanałów w Chinach, które integruje ochronę reliktów kulturowych, wystawy naukowe i edukację społeczną.
01.07.2021

Noc w Narodowym Muzeum Morskim 22 maja 2021

22 maja serdecznie zapraszamy na wyjątkowe, nocne zwiedzanie oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego, zarówno na żywo, jak i w formie online.
19.05.2021

37 rocznica otwarcia Muzeum Wisły w Tczewie

37 lat temu, 13 kwietnia 1984 r. otwarty został tczewski oddział naszego muzeum – Muzeum Wisły. Zainaugurowano wówczas pierwszą z wystaw stałych w oddziale, zatytułowaną "Dzieje żeglugi wiślanej". Drugą, noszącą tytuł "Łodzie ludowe dorzecza Wisły" otwarto 8 października 1984 r.
16.04.2021

Gdańsk: Żuraw przejdzie największy po odbudowie powojennej remont

Dwa lata ma potrwać generalna modernizacja XV-wiecznego Żurawia w Gdańsku. To pierwszy tak duży, kompleksowy remont zabytku od jego powojennej odbudowy na przełomie lat 50. i 60. ub. wieku. Prace obejmą wnętrze obiektu, elewację oraz dach.
19.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

Za NMM jeden z najtrudniejszych okresów w historii nie tylko Muzeum, ale instytucji kultury w ogóle. Brak możliwości udostępniania wystaw zwiedzającym, odłożone w czasie wernisaże i wydarzenia, konieczność całkowitego przeniesienia działalności edukacyjnej do sieci – to była nasza dotychczasowa rzeczywistość. Jednak wraz z nadejściem lutego doczekaliśmy się częściowego poluzowania ograniczeń. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku powraca do prawie normalnego funkcjonowania, i ma z tej okazji niespodziankę dla swoich gości.
08.02.2021

10 lutego miasto Gdynia obchodzi 95 urodziny

Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 r. Z tej okazji w mieście odbędzie się cała seria urodzinowych imprez. Ze względu na sytuację epidemiczną, wszystkie wydarzenia zorganizowane będą zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.
07.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

Od 1 lutego ponownie mogą być otwarte muzea i galerie sztuki. Odwiedzających jako pierwsze przyjęły m.in. Gdańska Galeria Miejska, CSW „Łaźnia 2” i Muzeum Gdańska. Dołączają do nich kolejne instytucje - na wystawy zaprasza już Hevelianum, Narodowe Muzeum Morskie i inne miejsca kultury i sztuki.
04.02.2021

Kołobrzeg - mały port z dużymi perspektywami (wywiad)

Położony u ujścia Parsęty port i osada były istotnym ośrodkiem morskim już w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Kołobrzeg był głównym portem państwa rządzonego przez Piastów i zapewniał kontakty gospodarcze ze Skandynawami. Stąd pomorski książę Racibor I (lennik Bolesława Krzywoustego) zorganizował wyprawę wojenną z flotą 650 okrętów na ludność zamieszkująca Konungahela (dziś okolice Bornholmu). Od XIV w Kołobrzeg był bardzo aktywny gospodarczo i działał w ramach Hanzy. Miasto i port miały swój czas aktywności gospodarczej
03.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie podsumowuje rok 2020

Rok 2020 był niezwykle zaskakujący i nieprzewidywalny. Wymuszone pandemią ograniczenia podyktowały konieczną reorganizację oraz dostosowanie muzealnych aktywności do niecodziennych warunków. Bez wahania podjęliśmy wyzwanie! Narodowe Muzeum Morskie prężnie działało w internecie, świętowaliśmy 60 urodziny, otworzyliśmy nowe wystawy czasowe, zorganizowaliśmy różnorodne wydarzenia, rozpoczęliśmy realizację nowych projektów, "Sołdek" popłynął na remont, a nasze oddziały – pomimo trzymiesięcznego zamknięcia – odwiedziło ponad 203 000 z
26.01.2021

Wystawa upamiętniająca 50. rocznicę krwawych wydarzeń Grudnia 1970 roku

Przed Urzędem Miasta Gdyni stanęła wystawa upamiętniająca 50. rocznicę krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu, dokonanej przez władze PRL. Prowadzą do niej rozwieszone nad ul. Świętojańską czarne flagi i wstęgi symbolizujące tragiczne losy uczestników tamtych wydarzeń.
11.12.2020

Żuraw jak nowy. Na początku 2021 r. rozpocznie się remont słynnego zabytkowego dźwigu [wizualizacje]

Renowacja murów, wymiana instalacji, przebudowa kondygnacji baszt, poszerzona ścieżka zwiedzania i nowa ekspozycja - gdański Żuraw, oddział Narodowego Muzeum Morskiego, ikona miasta i jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pomorza szykuje się do gruntownego remontu. Prace potrwają trzy lata i rozpoczną się już na początku 2021 r. Finansowanie zapewnią unijne fundusze i ministerstwo kultury, a merytoryczne wsparcie - instytucje kultury z Norwegii.
10.12.2020

Zanikanie raf koralowych wskutek ocieplenia i zakwaszenia oceanu powoduje erozję wybrzeży

W wyniku zanikania raf koralowych, wybrzeża powoli zaczną ulegać erozji i będą podmywane, a w końcu zabierane przez morze. Do tej pory rafy stanowiły osłonę przed destrukcyjnym działaniem fal, jednak to ulegnie zmianie wskutek postępującego ocieplenia i zakwaszenia oceanu – wynika z najnowszego badania ARC Center of Excellence for Coral Reef Studies na University of Queensland.
09.12.2020

Wystawa „100-lecie Polskiej Administracji Morskiej” w Szczecinie

Historia Polskiej Administracji Morskiej sięga 1920 roku, kiedy to Rozkazem Ministra Spraw Wojskowych z dnia 2 kwietnia 1920 roku został utworzony Urząd Marynarki Handlowej w Wejherowie. Dziś, w 2020 roku, funkcjonują dwa Urzędy Morskie: w Szczecinie i w Gdyni, a o tym, co wydarzyło się na przestrzeni tych stu lat będzie można dowiedzieć się z wystawy „100-lecie Polskiej Administracji Morskiej", która w piątek, 13 listopada, zostanłą ustawiona na Bulwarze Chrobrego.
14.11.2020

Resztki pigułek antykoncepcyjnych trafiają do wód i zatruwają środowisko

Nawet niewielka ilość etynyloestradiolu - syntetycznego estrogenu używanego w większości doustnych środków antykoncepcyjnych - który trafia na koniec do wody, ma negatywny wpływ na organizmy wodne, a narażone na jego działanie ryby mają mniej potomstwa, wynika z badań.
08.11.2020

Morska Fundacja Historyczna - wycieczki w listopadzie i grudniu

Morska Fundacja Historyczna i Fundacja Promocji Solidarności zapraszają na bezpłatne wycieczki z profesjonalnym przewodnikiem po terenach stoczniowych z cyklu “Stocznia Gdańska – Kolebka Solidarności 1980 – 2020”.
30.10.2020

Sołdek popłynął do stoczni na największy remont od 35 lat!

Jest nieodłącznym elementem pejzażu Gdańska i chętnie odwiedzanym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. W sobotę, 17 października, dwa holowniki zabrały “Sołdka” do stoczni na remont, jakiego jeszcze nie przechodził od kiedy został placówką muzealną. Wróci na swoje miejsce przy nabrzeżu Ołowianki jeszcze w tym roku, ale ponownie udostępniony do zwiedzania będzie we wrześniu 2021 r.
18.10.2020

Na styku morza i lądu - fotografie ilustrowane dźwiękiem

Jak zmieniała się Gdynia na przełomie lat? W sentymentalną podróż w przeszłość zabierze nas wystawa czarno-białych fotografii, która od najbliższego piątku zostanie zaprezentowana w budynku Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. A po wernisażu, dźwiękowy portret aglomeracji poznamy dzięki instalacji „Miastofonia”. Jak wygląda i jak brzmi nasze „miasto z morza i marzeń”, przekonamy się już 16 października.
14.10.2020

Narodowe Muzeum Morskie świętowało 60-lecie swojego istnienia

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku świętowało w czwartek 60-lecie swojego istnienia. Chlubą placówki złożonej z dziewięciu oddziałów jest stojący nad Motławą Żuraw oraz dwa statki - "Sołdek" i "Dar Pomorza". W planach jest budowa Muzeum Archeologii Podwodnej.
01.10.2020

Wystawa czasowa „Do DNA” - sięgamy do skarbca Bałtyku

Wydobyte z dna Morza Bałtyckiego, dotychczas anonimowe znaleziska, niemi świadkowie katastrof morskich, od 2 października 2020 r. w Spichlerzach na Ołowiance, opowiedzą swoje historie i odkryją tajemnice.
24.09.2020

Park z widokiem na morze

Zieleń, ławki, miejsca do piknikowania i specjalnie przygotowane punkty widokowe na krajobraz obejmujący orłowskie molo, plażę i morze. Już wkrótce park Wzgórze Mewy, przy ujściu rzeki Kaczej, zupełnie się zmieni. Wszystko dzięki inwestycji, która powstanie w tym miejscu za sprawą współpracy miasta i firmy Vectra.
24.09.2020

Wystawa plenerowa z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego [foto]

Mając na uwadze setną rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz zbliżające się Święto Wojska Polskiego, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego przygotowała dla mieszkańców i turystów naszego miasta patriotyczną wystawę plakatów i ulotek z 1920 roku. Wystawa została opracowana graficznie ze zbiorów specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
12.08.2020

ORP Wilk, ORP Orzeł i U-Booty już dostępne w Muzeum Miasta Kołobrzeg

Od 7 sierpnia, w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii Krajowej 13 oglądać można unikatowe zabytki związane z wojną podwodną. Na nową wystawę czasową trafiły m.in. fragmenty dokumentacji ORP Wilk i części niemieckich torped.
08.08.2020

Wystawa poświęcona okrętom podwodnym w muzeum w Kołobrzegu

W Muzeum Miasta Kołobrzeg, na wystawie poświęconej podwodnym okrętom "Podwodny pojedynek", można od teraz podziwiać m.in. silniki torpedowe, wyposażenie nurka z II wojny światowej czy oryginalne dokumenty ORP Wilk. Ekspozycja będzie dostępna do końca roku.
07.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej i „Błyskawica” na nowych zasadach

Od sierpnia Muzeum Marynarki Wojennej i okręt ORP „Błyskawica” wydłużają godziny otwarcia. Zmieniają się też zasady zwiedzania. Dzięki temu historię polskiej Marynarki Wojennej będzie mogło poznać więcej osób.
04.08.2020

Tak ma wyglądać nowe Muzeum Bursztynu [WIZUALIZACJE]

Przez 10 miesięcy będą trwały kompleksowe prace termomodernizacyjne oraz budowalne w Wielkim Młynie, które wykona katowicka firma Integra Sp. z o.o. To poważne wyzwanie, bowiem na potrzeby powstającej tam nowej siedziby Muzeum Bursztynu trzeba zagospodarować cztery poziomy zabytkowego budynku o łącznej kubaturze 14,8 tys. m cześciwnnych i powierzchni użytkowej liczącej ok. 2,3 tys m kw. Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 28 czerwca 2021 roku - zobacz jak będzie wyglądała.
29.06.2020

Gdyńskie Akwarium ciągle online [wideo]

Od 22 maja ekspozycja Akwarium Gdyńskiego, jednej z cieszących się największym zainteresowaniem atrakcji turystycznych w Gdyni została ponownie otwarta dla gości. Pomimo tego, akwaryści nadal dzielą się wiedzą online i kontynuują swój cykl „Niepodręcznika Oceanicznego”. Na Facebooku można już oglądać ponad 40 odcinków pełnych morskich ciekawostek!
29.06.2020

ORP Błyskawica zaprasza na pokład

To jedna z najbardziej znanych gdyńskich atrakcji i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. ORP „Błyskawica” rozpoczyna tegoroczny sezon wystawienniczy i otwiera się dla zwiedzających. Na pokładzie obowiązywać będą jednak nowe zasady.
17.06.2020

Inauguracja sezonu wystawienniczego na ORP Błyskawica

Na przestrzeni 45 lat, odkąd w 1976 roku historyczny niszczyciel ORP Błyskawica stał się Okrętem-Muzeum, jednostkę zwiedziło 6 milionów 635 tysięcy osób. Od wtorku, 16 czerwca, liczba ta się zwiększy, gdyż ORP Błyskawica rozpoczyna kolejny, 45. już sezon wystawienniczy.
15.06.2020

Deloitte: 8 kroków, by ochronić płynność firmy przed skutkami COVID-19

Firma Deloitte radzi podjęcie 8 kroków, by ochronić płynność finansową firmy przed skutkami COVID-19, w tym opracowanie planu awaryjnego, przegląd ekspozycji na ryzyko walutowe i wiarygodności kredytowej kontrahentów, uwolnienie zamrożonej gotówki, wdrożenie narzędzi IT.
08.06.2020

Akwarium Gdyńskie otwarte dla zwiedzających

Po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Akwarium Gdyńskie zostało w piątek ponownie otwarte dla zwiedzających. Goście są zobowiązani do zachowania reżimu sanitarnego, m.in. do zakrywania ust i nosa.
22.05.2020

Otwarto Muzeum Ichtiologiczne w Szczecinie (foto)

Czterometrowy rekin polarny, kosogon, żarłacze, ale też płaszczki czy korale znalazły się wśród blisko tysiąca eksponatów zwierząt wodnych w otwartym w czwartek edukacyjnym Muzeum Ichtiologicznym w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Zbiory mają służyć przede wszystkim uczniom i studentom.
13.02.2020

Wystawa „Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920”

Zdjęcia, dokumenty i mapy przybliżające okres odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku można zobaczyć na wystawie w Warszawie. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska podkreśliła, że wspominając wydarzenia sprzed stu lat, oddajemy hołd wszystkim, którzy zabiegali o dostęp dla Polski do morza. .
08.02.2020

Program uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Wystawy, koncerty, patriotyczny festyn oraz rekonstrukcja historycznego wydarzenia - to niektóre punkty obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W głównych uroczystościach, które odbędą się 10 lutego w Pucku weźmie udział prezydent Andrzej Duda.
04.02.2020

Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków. Wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Zaślubiny na obrazach najznamienitszych polskich marynistów z czasów dwudziestolecia międzywojennego, fragmenty relacji prasowych i fotografie oraz eksponaty przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat.
20.01.2020

Mleczny Piotr. Rzeźby Czesława Podleśnego

Wiele osób odwiedzających tereny dawnej Stoczni Gdańskiej nie kryje swojej fascynacji tym miejscem, nie tylko jego historią, ale też tym, co dzieje się tu obecnie - działaniami artystów. Szerokim echem odbija się ostatnio plenerowa rzeźbiarska ekspozycja dzieł Czesława Podleśnego.
04.12.2019

27. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od wtorku w Kielcach

Ponad 600 firm z 31 krajów zapowiedziało swój udział w rozpoczynającym się we wtorek w Kielcach 27. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO). W tym roku wystawę narodową przedstawią Stany Zjednoczone.
02.09.2019

Wystawa „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010”

Wystawę "Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010" mogą oglądać od wtorku mieszkańcy Łodzi. Ekspozycja ukazuje w układzie chronologicznym życie i działalność tej opozycjonistki. Wystawę, prezentowaną w Instytucie Europejskim, będzie można oglądać do 30 sierpnia.
20.08.2019

Suwnica Anny Walentynowicz dostępna dla zwiedzających (foto)

Stocznia Cesarska Development, właściciel 16 ha terenów postoczniowych w Gdańsku, z okazji ogłoszonego przez Sejm RP roku Anny Walentynowicz oraz przypadających w tym roku 90-tych urodzin legendarnej suwnicowej, uhonorował ją poprzez otwarcie dla zwiedzających przestrzeni budynku 42A. Dla zwiedzających otwarty został dostęp do suwnicy, na której pracowała. Dodatkowo w przestrzeni budynku 42A znajdą się również wystawa o życiu Anny Walentynowicz, którą przygotował gdański oddział IPN, liczne publikacje oraz zdjęcia.
20.08.2019

Ekspert: Słabość złotego wobec franka to przede wszystkim efekt czynników globalnych

Słabość złotego wobec franka szwajcarskiego to przede wszystkim efekt czynników globalnych. Niemal każdy raport makroekonomiczny przekonuje inwestorów, że globalna recesja jest coraz bardziej realnym scenariuszem - uważa główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.
14.08.2019

W Akwarium Gdyńskim powstanie 13 nowych zbiorników ekspozycyjnych

O 13 nowych zbiorników ekspozycyjnych wzbogaci się Akwarium Gdyńskie. Rozbudowa obiektu ma się zakończyć pod koniec 2021 roku. Inwestycja będzie kosztować 16,5 milionów złotych, z czego 8,9 mln zł pochodzi z dotacji Unii Europejskiej.
15.07.2019

Historie podróży do Ameryki transatlantykiem Batory na wystawie

Fotografie i fragmenty wspomnień osób podróżujących do Ameryki transatlantykiem "Batory" można zobaczyć na plenerowej wystawie w Warszawie. Ekspozycja przybliża historie osób, które często decydowały się na tę podróż "w jedną stronę".
06.07.2019

Polsko - szwedzka wystawa w terminalu promowym Świnoujście

W tym roku przypada 100-letnia rocznica odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwecją. Z tej okazji, 5 czerwca 2019 w Warszawie, odbył się wernisaż wystawy „Chleb i kanelbulle. Szwedzi w Polsce, Polacy w Szwecji”. Ekspozycja jest cyklem fotografii opatrzonych opisami. Są to ciekawe portrety ludzi – Polaków i Szwedów – którzy w swoim życiu i pracy zawodowej, zdecydowali się czerpać pełnymi garściami z kultur obu krajów. Unity Line jest partnerem tego przedsięwzięcia.
03.07.2019

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Gdańska

Od 24 maja do końca września 2019 r. w Dworze Artusa będzie można zobaczyć przedmioty związane z polskim frachtowcem SS Wigry oraz jego załogą. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska powstała we współpracy z islandzką Polonią, która kultywuje pamięć o marynarzach i statku, który zatonął w okolicach Reykjaviku 15 stycznia 1942 r.
24.05.2019

Plastikowe morze - nowa wystawa na pokładzie Sołdka

23 kwietnia 2019 roku w ładowniach statku-muzeum "Sołdek" otwarta zostanie nowa wystawa czasowa p.t. "Plastikowe morze". Ekspozycja prezentować będzie dokonania załogi jachtu "Katharsis II" w rejsie wzdłuż wybrzeży Antarktydy. Wyprawa ta została nagrodzona m.in nagrodą "Rejs roku 2018", "Srebrnym Sekstantem" oraz wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa.
11.04.2019

Gdynia obchodzi 93. urodziny

Darmowy wstęp do Muzeum Miasta Gdyni i otwarcie nowego modułu wystawy głównej w placówce, wiele wystaw fotograficznych oraz uroczysta sesja Rady Miasta z wręczeniem Medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego - tak m.in. Gdynia będzie obchodziła swoje 93. urodziny.
10.02.2019

Rafalska: Starzenie się społeczeństwa wyzwaniem dla współczesnego rynku pracy

Rosnąca liczba starszych pracowników wymaga odpowiedniego podejścia do polityki zatrudnieniowej. To największe wyzwanie dla polskiego rynku pracy – powiedziała w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podczas uroczystej gali z okazji 100-lecia publicznych służb zatrudnienia.
23.01.2019

Gdańsk: Wystawa o marynarzach rzecznych z 20-lecia międzywojennego

Około 100 eksponatów można oglądać na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku poświęconej marynarzom rzecznym z Flotylli Wiślanej i Flotylli Pińskiej, działających w dwudziestoleciu międzywojennym. Ekspozycja będzie czynna do 1 grudnia 2019 r.
01.12.2018

„Jedno z najpiękniejszych miast odrodzonej Rzeczypospolitej”. Wystawa o Porcie Gdynia w Sejmie (foto)

„W dostępie do morza społeczeństwa upatrywały pomyślnego rozwoju gospodarki oraz szans wyjścia z zaborczego zacofania. Z marzeń o potędze i dobrobycie wyrosło jedno z najpiękniejszych miast odrodzonej Rzeczypospolitej, Gdynia” – napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście skierowanym do zgromadzonych gości podczas wtorkowego otwarcia wystawy pt. „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej”. Przedsięwzięcie jest elementem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości otwarcia udział
23.10.2018

Szczecin: Ponad 200 eksponatów w koncepcji wystawy Morskiego Centrum Nauki

Symulator sztormu, nawigacji czy "polski batyskaf" to zaledwie kilka spośród ponad 200 eksponatów, które mają się znaleźć w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Koncepcję wystawy przedstawiono w poniedziałek.
15.10.2018

Wystawa „100 lat Polskiej Marynarki Wojennej w Niepodległej”

W Akademii Marynarki Wojennej od piatku można oglądać wystawę poświęconą 100-leciu Polskiej Marynarki Wojennej. Uroczystego otwarcia dokonali: sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego Karolina Grenda oraz rektor-komendant AMW kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.
03.10.2018

Inauguracja roku akademickiego w Akademii Marynarki Wojennej

Ponad tysiąc studentów rozpocznie naukę w Akademii Marynarki Wojennej. Uczelnia zainauguruje nowy rok akademicki w piątek 28 września. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 12:00 w audytorium im. kmdr. prof. dr. Józefa Urbańskiego (gmach Biblioteki Głównej AMW, wejście od ul. Grudzińskiego). Podczas uroczystości rektor-komendant kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht wręczy wyróżnienia wybitnym nauczycielom akademickim i najlepszym studentom. Już po raz kolejny zostanie wręczona nagroda im. kmdr. dr. hab. inż. Ignacego Glozy, k
25.09.2018

Kredyty frankowe a wady umów kredytowych – wieloletnia spłata, a długu nie ubywa

Polski rynek kredytowy w latach 2000-2010 został w istotny sposób powiększony o masowo udzielane kredyty indeksowane albo denominowane w walutach obcych (CHF, USD, GBP). Szczególnie duże zainteresowanie tego rodzaju produktem bankowym można było zaobserwować wśród konsumentów, którzy najczęściej zaciągali zobowiązania kredytowe we frankach dla realizacji podstawowych potrzeb mieszkaniowych.
12.09.2018

Kielce: W weekend dni otwarte targów zbrojeniowych

Ciężki sprzęt, broń, pojazdy oraz wyposażenie osobiste żołnierzy będzie można oglądać w weekend na Wystawie Sił Zbrojnych RP, podczas Dni Otwartych 26. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (MSPO).
08.09.2018

W Gdyni rozpoczyna się polonijny zlot żeglarski z okazji stulecia niepodległości

W piątek 31 sierpnia o godzinie 9, na pokładzie „Daru Pomorza” nastąpi uroczyste otwarcie Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorami wydarzenia są członkowie Bractwa Wybrzeża – Mesy Kaprów Polskich, zrzeszającego żeglarzy polonijnych z całego świata. Zlot potrwa do 5 września.
30.08.2018

Szczecin: Wystawa „Samotny strajk. Sierpień 1988” z okazji 30. rocznicy protestów

Plenerową wystawę "Samotny strajk. Sierpień 1988" zaprezentowano na placu Solidarności w Szczecinie. Ma przypominać o protestach, które pośrednio doprowadziły do obrad Okrągłego Stołu.
17.08.2018

Historyczny spacer po Wyspie Solnej

Średniowieczne tradycje warzelnicze, historia Reduty Morast czy znaleziska archeologiczne będą elementami całorocznej ścieżki edukacyjnej na Wyspie Solnej w Kołobrzegu. Ekspozycja powstanie dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Umowę z prezesem Zarządu Morskiego Portu Kołobrzeg Arturem Lijewskim podpisała w Kołobrzegu 16 sierpnia br. Członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.
16.08.2018

Świętuje wojsko, świętuje Gdynia

Dokładnie 15 sierpnia, w kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej cała Polska będzie uroczyście obchodzić Święto Wojska Polskiego. W Gdyni obchody będą skupiać się przede wszystkim wokół tego, co morskie – Marynarki Wojennej RP. Sprawdź, co będzie działo się m.in. przy ORP „Błyskawica” i w Muzeum Marynarki Wojennej!
13.08.2018

Warszawa: Wystawa Statki Warszawskiej Wisły – od piątku na Wiśle

Historia ok. 50 statków pływających w przeszłości po stołecznym odcinku Wisły zostanie ukazana na wystawie multimedialnej, którą od piątku będzie można oglądać na warszawskiej przystani Nowa Fala oraz iBarce. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Do Dzieła!.
05.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może wzrosnąć do 4,42 w ciągu tygodnia

Możliwe jest dalsze osłabienie złotego i wzrost EUR/PLN do 4,42 w ciągu tygodnia - oceniają eksperci. Ich zdaniem, na krajowym rynku długu można spodziewać stabilizacji lub spadku rentowności SPW.
02.07.2018

ORP BŁYSKAWICA inauguracja sezonu wystawienniczego

Na przestrzeni 42 lat, odkąd w 1976 roku historyczny niszczyciel ORP Błyskawica stał się okrętem-muzeum jednostkę zwiedziło 6 milionów 395 tysięcy osób.
01.05.2018

W Brukseli na SeafoodExpo Global

W dniach 24-26 kwietnia Bruksela jest po raz kolejny międzynarodową stolicą szeroko pojętego przetwórstwa rybnego. Ruszają targi SeafoodExpo Global – wydarzenie skupiające przetwórców związanych z globalnym rynkiem ryb i owoców morza. Ekspozycje odwiedza ponad 26 000 kupujących, dostawców oraz innych specjalistów ds. szeroko pojętego rynku rybołówstwa z ponad 140 krajów.
24.04.2018

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz uhonorowana

Uroczyste przemowy, wspólne śpiewanie szant i mnóstwo wspomnień – tak wyglądało w czwartek, 12 kwietnia otwarcie wystawy o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz na Politechnice Gdańskiej.
14.04.2018

Rosja: Marynarka wojenna ma pomóc w odparciu ewentualnego ataku USA w Syrii

Rosja użyje swych okrętów na Morzu Śródziemnym, by chronić "zasoby rosyjskie" w Syrii przed ewentualnym atakiem amerykańskim - oświadczył w środę wiceprzewodniczący komisji obrony izby wyższej rosyjskiego parlamentu Aleksiej Kondratiew.
12.04.2018

Tereny postoczniowe zmienią się nie do poznania! (foto)

Inwestor Młodego Miasta - spółka Shipyard City Gdańsk - ujawnia kolejne szczegóły i wizualizacje dotyczące tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Poniżej prezentujemy tekst przygotowany przez firmę PR Ultra Relations:
11.04.2018

Zatopiona w Bałtyku amunicja chemiczna i ryby

Problem wpływu amunicji chemicznej na ekosystem Morza Bałtyckiego, na choroby ryb a nawet na zagrożenie zdrowia konsumentów tych ryb co pewien czas powraca na łamy mediów. W ostatnim czasie pojawiło się wiele alarmistycznych doniesień, przewidujących katastrofę ekologiczną z powodu korodujących beczek i amunicji zawierającej gazy bojowe, zatopionych po II Wojnie Światowej. Wyciekający z nich iperyt i inne środki toksyczne miałyby powodować masowe owrzodzenia u dorszy i zanieczyszczenia ryb zagrażające ludziom, którzy je jedzą. Bu
04.04.2018

Gdynia na targach Wiatr i Woda

Piękne jachty, luksusowe łodzie motorowe, szybkie skutery oraz nowoczesny sprzęt żeglarski – z tym wszystkim mogą kojarzyć się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA, które od 8 do 11 marca 2018 roku odbywać się będą w warszawskim centrum EXPO XXI. W stołecznym mieście nie zabraknie akcentów związanych z Żeglarską Stolicą Polski.
08.03.2018

Ferie z biało-czerwoną banderą. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza dzieci na morskie zajęcia

Nauka wiązania morskich węzłów oraz rozpoznawanie flag i bander. Zajęcia plastyczne i wiele innych atrakcji dla dzieci przygotowało Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
02.02.2018

Szczecin: Powstaje koncepcja Morskiego Centrum Nauki

Do 2021 roku na szczecińskiej wyspie Łasztownia ma powstać Morskie Centrum Nauki. Ma to być multimedialna placówka naukowo-edukacyjna, akcentująca tradycję morską Szczecina. Trwa opracowywanie koncepcji wystaw.
02.02.2018

Zakończono konserwację części dokumentacji ORP Wicher i ORP Burza

Do gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej powróciła poddana konserwacji część dokumentacji technicznej zbudowanych w latach 20. niszczycieli ORP "Wicher" i ORP "Burza". Na podobne prace czeka jeszcze 10 tomów – placówka szuka sponsorów, którzy pomogą pokryć ich koszt.
09.12.2017

2. Śląskie Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA za nami

Najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, a do tego najnowocześniejszy sprzęt żeglarski i motorowodny można było oglądać w miniony weekend w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, położonym w sercu regionu, który jest jednym z najsilniejszych i najaktywniejszych okręgów żeglarskich w Polsce.
13.11.2017

Ekspozycja na metale sposobem dywersyfikacji inwestycji; ropa bez potencjału

Metale oraz walory spółek wydobywczych mogą być dobrym pomysłem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, w przeciwieństwie do ekspozycji na ropę naftową - uważają uczestnicy XV debaty PAP Biznes. Ich zdaniem, surowce jako klasa aktywów nie są perspektywiczne w kontekście bezpośredniej inwestycji.
25.09.2017

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni powstaje nowa wystawa stała

Muzeum w budowie, a na razie właściwie w ogniu totalnego demontażu. Rozpoczęły się prace przygotowawcze do fundamentalnej operacji budowy nowej wystawy stałej. Opróżniane są wszystkie pomieszczenia wystawowe, które trzeba poddać renowacji i przystosowaniu do nowo zaprojektowanej przestrzennej aranżacji wnętrz.
19.09.2017

Mazowieckie: Rusza projekt Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Oryginalna zabudowa olenderskich zagród, przeniesiona z okolicznych miejscowości do Wiączemina Polskiego, będzie częścią Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego, który ma powstać do kwietnia 2018 r. Projekt, przy wsparciu unijnym, realizuje Muzeum Mazowieckie w Płocku.
14.09.2017

Święto Wojska Polskiego w Marynarce Wojennej

We wtorek, 15 sierpnia, we wszystkich garnizonach Marynarki Wojennej, odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Marynarze uczestniczyć będą w uroczystościach patriotyczno-religijnych, a także zaprezentują swój sprzęt i wyposażenie.
08.08.2017

Wernisaż wystawy „W morzu twoja droga”

Wystawa "W morzu twoja droga", na którą Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza od 27 czerwca, pozwoli mieszkańcom południowej Polski zobaczyć wyposażenie statków i okrętów oraz poczuć klimat morskiej, wakacyjnej przygody i rejsu w nieznane.
19.06.2017

Marynarka Wojenna w Nocy Muzeów

Nocne zwiedzanie Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica, wystaw czasowych i Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum MW, a także pokaz musztry paradnej, oraz prezentacje grup rekonstrukcji historycznych.
19.05.2017

Muzeum Emigracji w Gdyni obchodzi Dzień Polonii i Polaków

Koncert, warsztaty taneczne i plastyczne z okazji obchodzonego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą organizuje Muzeum Emigracji w Gdyni. Siedzibą placówki jest przedwojenny Dworzec Morski, skąd emigranci wypływali na statkach za granicę.
01.05.2017

ORP BŁYSKAWICA otwarcie sezonu

Od poniedziałku, 1 maja liczba ta się zwiększy, ponieważ ORP „Błyskawica” rozpoczyna kolejny, sezon wystawienniczy. W roku jubileuszu 80-lecia podniesienia bandery na ORP Błyskawica, 1 i 3 maja, okręt będzie można zwiedzać bezpłatnie. 6 milionów 274 tysięcy 580 osób zwiedziło historyczny niszczyciel ORP Błyskawica odkąd w 1976 roku stał się on okrętem-muzeum.
27.04.2017

Na ratunek dokumentacji technicznej ORP „Wicher” i ORP „Burza”

Thales podpisał z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni porozumienie, w ramach którego firma przekaże środki na rekonstrukcję dokumentacji zdawczej kontrtorpedowców ORP „Wicher” i ORP „Burza”.
30.03.2017

I Ty możesz zadbać o morze

Nawet codzienne zakupy mogą poprawić stan mórz i oceanów. Jak podejmować właściwe decyzje i chronić morskie zasoby już w najbliższy weekend podpowiedzą FRoSTA i MSC. Wydarzenie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego rozpocznie kolejny cykl eventów „Może zadbajmy o morze”.
10.03.2017

Sukces stalowowolskiej wystawy morskiego designu z krajów nadbałtyckich

„Roundabout Baltic” – to ekspozycja 70 designerskich przedmiotów codziennego użytku zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (podkarpackie), która osiągnęła ogromny sukces w krajach nadbałtyckich. Od 12 marca wystawa będzie prezentowana w Reykjaviku (Islandia).
22.02.2017

Ponad 20 muzeów nadwiślańskich stworzyło projekt Muzea Szlaku Wisły

Wystawy, zajęcia edukacyjne i publikacje składają się na projekt „Muzea Szlaku Wisły”. W inicjatywę, którą zainaugurowano w poniedziałek w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zaangażowało się ponad 20 nadwiślańskich placówek muzealnych.
20.02.2017

STOCZNIA 2 - wernisaż wystawy w ECS

Stocznia Gdańska zawsze przyciągała artystów. Do dzisiaj ta przestrzeń silnie oddziałuje na wyobraźnię swoją skalą, widokiem monumentalnych statków w budowie, rozmachem i bogactwem przemysłowego krajobrazu.
23.01.2017

Największa w Polsce ekspozycja prezentująca faunę i florę najważniejszych akwenów świata powstała w Płocku

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (mazowieckie) otwarto jedną z największych w Polsce ekspozycję fauny i flory najważniejszych akwenów na świecie, w tym mórz i oceanów. Prezentowanych jest tam ponad 200 gatunków zwierząt i 80 gatunków roślin.
23.12.2016

Zarząd województwa chce rozbudować muzeum grunwaldzkie i odrestaurować Kanał Elbląski

Rozbudowy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz rewitalizacji Kanału Elbląskiego na wybranych odcinkach chce zarząd województwa warmińsko-mazurskiego. Chcąc zyskać dofinansowanie unijne zgłosił inwestycje do Kontraktu Terytorialnego dla Warmii i Mazur.
12.09.2016

Polska Grupa Zbrojeniowa największą atrakcją XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego

Podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach największe zainteresowanie spośród ponad 600 wystawców wzbudziła Polska Grupa Zbrojeniowa, partner strategiczny Salonu, który odwiedziło ponad 20 tys. zwiedzających. Ponadto spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej otrzymały liczne nagrody, w tym nagrody DEFENDER oraz Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
11.09.2016

Kielce: Wystawa Sił Zbrojnych RP na targach zbrojeniowych

Ciężki sprzęt, broń, pojazdy oraz wyposażenie osobiste żołnierzy można oglądać na Wystawie Sił Zbrojnych RP „Kierunek Nowoczesność”, zorganizowanej podczas 24. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (MSPO).
09.09.2016

Historia pomorskiego rybołówstwa w muzeum w Szczecinie

Przeszło 350 eksponatów związanych z pracą rybaków można od najbliższego piątku oglądać w szczecińskim muzeum. Ostatnia taka ekspozycja była prezentowana przeszło ćwierć wieku temu.
14.07.2016

Gamle Oksøy – wystawa na falach

15 czerwca do Gdańska przypłynął norweski statek Gamle Oksøy. Imponującą jednostkę będzie można zwiedzać 17 czerwca, kiedy statek zawita do Nowego Portu.
15.06.2016

ORP Błyskawica w Nocy Muzeów

Nocne zwiedzanie ORP Błyskawica, ekspozycji plenerowej broni i uzbrojenia morskiego oraz spotkanie z pilotem Miga-21bis – to tylko niektóre z atrakcji, jakie 3. Flotylla Okrętów wspólnie z Muzeum MW przygotowała w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.
20.05.2016

Powiesili wieloryba na UG. Jego szkielet waży tonę

Szkielet płetwala zwyczajnego, który przyjechał na wydział biologii Uniwersytetu Gdańskiego w lutym, jest prawie złożony. Przyjechał w 107 częściach z niemieckiego Muzeum Morza w Stralsund. Został wypożyczony za symboliczne 1 euro i na pewno zostanie w Gdańsku przez 10 lat.
17.05.2016

Zakończył się trzyletni remont Muzeum Rybołówstwa w Helu

Po trzech latach generalnego remontu i modernizacji otwarto w poniedziałek w Helu ponownie Muzeum Rybołówstwa, stanowiące oddział Narodowego Muzeum Morskiego (NMM) w Gdańsku. Placówka mieści się w zabytkowym kościele z XV wieku, obok portu.
04.04.2016

Tydzień Rekina oraz Dni Otwarte Centrum Edukacji

Tydzień Rekina (14 - 20 listopada) oraz Dni Otwarte Centrum Edukacji (21 - 22 listopada) czyli 9 dni poznawania świata i dobrej zabawy w Akwarium Gdyńskim Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego
12.11.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.