• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Sukces stalowowolskiej wystawy morskiego designu z krajów nadbałtyckich

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Sukces stalowowolskiej wystawy morskiego designu z krajów nadbałtyckich
Sukces stalowowolskiej wystawy morskiego designu z krajów nadbałtyckich - GospodarkaMorska.pl

pc

22.02.2017 Źródło: PAP

„Roundabout Baltic” – to ekspozycja 70 designerskich przedmiotów codziennego użytku zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (podkarpackie), która osiągnęła ogromny sukces w krajach nadbałtyckich. Od 12 marca wystawa będzie prezentowana w Reykjaviku (Islandia).

Morską ekspozycję „Roundabout Baltic” przygotowała Agnieszka Jacobson-Cielecka wraz z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli i Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie.

Prezentowane na wystawie przedmioty codziennego użytku, takie jak: lampy, siedziska, krzesła, pufy, zastawy stołowe, wazony – to dzieła ponad 40 projektantów z ośmiu nadbałtyckich krajów, połączonych wspólną linią brzegową: Niemiec, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji oraz Danii.

Ich wspólnym mianownikiem – jak zauważyła koordynator ekspozycji Magdalena Bąk-Wołoszyn – jest ta sama woda, to samo morze.

– Morze, które w większości przypadków dzieli kraje i nacje, w przypadku tej wystawy stało się kulturowym i wizualnym łącznikiem” – powiedziała w rozmowie z PAP Bąk-Wołoszyn.

Prezentowane przedmioty nie są ułożone – jak zazwyczaj bywa – według kraju pochodzenia ich autorów. Zostały uporządkowanego według podobieństw i łączących ich cech wspólnych. Może to być kształt, kolor, struktura, materiał czy pojawiający się motyw przewodni.

Koordynatorka zaznaczyła, że każdy z prezentowanych przedmiotów przedstawia z jednej strony indywidualne spojrzenie projektanta na morze, wrażliwość na jego piękno. Z drugiej strony w tym spojrzeniu widać pewne podobieństwo, mimo że twórcy pochodzą z różnych nadbałtyckich zakątków, o różnej budowie terenu, innych wybrzeżach.

– Pomimo skomplikowanych relacji, w przeszłości kraje te łączy wiele: historia, handel, wojny, a nawet mitologia, a przede wszystkim Bałtyk z całą swoją różnorodnością. A wystawa udowadnia, że łączy nas również design – mówiła Bąk-Wołoszyn.

Dowodem na to jest 70 designerskich przedmiotów codziennego użytku, które „splatają wizję twórcy z jego nadmorskim pochodzeniem” – dodała.

„Roundabout Baltic to wystawa opowieść. Nie mówi nam o kondycji wzornictwa w krajach nadbałtyckich. Nie jest naukową analizą. Niczego nie dowodzi. To wystawa o projektowaniu z widokiem na morze. O nieuświadomionych typologiach, o zapatrzeniach, o doświadczeniach. To wystawa o sposobie myślenia, a może patrzenia, które sprawia, że choć tak jak nadbałtyckie kraje różni wiele, a Bałtyk oddziela je od siebie, tak projektantów z tego obszaru, którzy mają inne cele i inspiracje, czego innego szukają w designie, sztuce, rękodziele, Bałtyk łączy. Choć tylko niektórzy w swoim projektowaniu poświęcają temu uwagę i świadome zapatrują się w morze – napisała o wystawie jej kuratorka Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Dotychczas wystawa była prezentowana w Estonian Museum Of Applied Arts And Design w Tallinnie (Estonia), w Museum of Decorative Arts and Design w Rydze (Łotwa), w oddziale Muzeum Narodowego na Łotwie, oraz w Form/Design Center w Malmo (Szwecja), gdzie zobaczyło ją około 60 tys. zwiedzających. Organizatorzy zapewniają, że wszędzie, gdzie była pokazywana, okazywała się ogromnym sukcesem wystawienniczym.

Od 12 marca będzie pokazywana w stolicy Islandii, Reykjaviku. Później odwiedzi Litwę, a na koniec zostanie zaprezentowana w Gdyni na Gdynia Design Days. – Możliwe, że okrąży cały Bałtyk – mają nadzieję organizatorzy.

Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31180,00 $ tona -0,23% 14 maj
 Cynk 2924,00 $ tona 1,14% 14 maj
 Aluminium 2438,00 $ tona 0,66% 14 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.