• <

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz uhonorowana

ew

14.04.2018 07:33 Źródło: zeglarski.info

Partnerzy portalu

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz uhonorowana - GospodarkaMorska.pl

Uroczyste przemowy, wspólne śpiewanie szant i mnóstwo wspomnień – tak wyglądało w czwartek, 12 kwietnia otwarcie wystawy o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz na Politechnice Gdańskiej.

Wystawa „Pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską – absolwentka Politechniki Gdańskiej” powstała z inicjatywy Biblioteki Politechniki Gdańskiej. Na takie wyróżnienie Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zasłużyła jak mało kto. Dokonała wielkiego wyczynu żeglarskiego, a wiedzę zdobytą na Wydziale Budowy Okrętów wykorzystywała nie tylko w pracy zawodowej.

– Uczono tu myślenia, odpowiedzialności i umiejętności organizowania siebie i swojego czasu – mówi Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. – Jeszcze na pierwszym roku powiedziano nam, że inżynier może nie wiedzieć, ale nie wolno mu wiedzieć źle. To bardzo ważne i przydaje się również podczas żeglowania. A studia były czymś wspaniałym i mogę powiedzieć, że na Politechnice Gdańskiej czuję się jak u siebie.

Ekspozycja ustawiona w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej opowiada chronologicznie o całym życiu żeglarki, rozpoczynając od Warszawy, gdzie się urodziła i Ostródy, w której Krystyna Chojnowska-Liskiewicz spędziła pierwsze lata po wojnie.

– Krystyna Chojnowska-Liskiewicz uczyła się żeglarstwa w Ostródzie i zdobyła tam pierwszy patent – mówi Cezary Wawrzyński, radny miasta Ostróda. – 1 maja 2004 roku nadaliśmy jej honorowe obywatelstwo miasta. Od tego dnia co roku organizujemy również regaty o puchar jej imienia w klasie Optimist. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz co roku otwiera wyścigi i wręcza nagrody, popularyzując żeglarstwo wśród młodzieży.

Na wystawie można zapoznać się z biogramem pani kapitan, zobaczyć archiwalne zdjęcia oraz obejrzeć m.in. nagrody i pamiątki z jachtu „Mazurek”, na którym Krystyna Chojnowska-Liskiewicz opłynęła świat.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpoczęła się punktualnie o 12. Uczestniczyli w nim m.in. Anna Wałek, dyrektor Biblioteki Politechniki Gdańskiej, Marek Dzida, prorektor Politechniki Gdańskiej, Krzysztof Czopek, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni i Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego.

– Dzięki Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz mamy możliwość przekazywania wiedzy żeglarskiej w najlepszy sposób, bo nie ma spotkania z młodzieżą, w którym nie chciałaby wziąć udziału – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, również obecny na uroczystości. – I to jest najważniejsze – z jednej strony pokazała, że polska żeglarka może dokonać wielkiego wyczynu, ale z drugiej konsekwentnie dalej przekazuje najważniejsze wartości.

Po wernisażu odbyło się spotkanie w czytelni Biblioteki Politechniki Gdańskiej. Było okazją nie tylko do zadania pytań Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz, ale również wspólnego śpiewania szant.

Patronat honorowy nad wystawą objął Pomorski Związek Żeglarski, a patronat medialny portal Żeglarski.info. Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia.

Więcej zdjęć na stronie zeglarski.info

Źródło:
zeglarski.info

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.