• <
urząd_morski_gdynia_2021

Zarząd województwa chce rozbudować muzeum grunwaldzkie i odrestaurować Kanał Elbląski

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Zarząd województwa chce rozbudować muzeum grunwaldzkie i odrestaurować Kanał Elbląski
Zarząd województwa chce rozbudować muzeum grunwaldzkie i odrestaurować Kanał Elbląski - GospodarkaMorska.pl

PMK

12.09.2016 Źródło: PAP

Rozbudowy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz rewitalizacji Kanału Elbląskiego na wybranych odcinkach chce zarząd województwa warmińsko-mazurskiego. Chcąc zyskać dofinansowanie unijne zgłosił inwestycje do Kontraktu Terytorialnego dla Warmii i Mazur.

Jak poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego z listopada 2014 roku znajdują się już cztery inwestycje dotyczące projektów z dziedziny kultury. Ponieważ pojawiły się możliwości dodatkowego wsparcia ze środków programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko najistotniejszych przedsięwzięć z zakresu kultury, zarząd województwa zgłosił do objęcia Kontraktem Terytorialnym kolejne dwa niezwykle istotne dla regionu projekty - wyjaśnił marszałek.

Chodzi o Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, który ma być rozbudowane na tyle, by możliwa była ekspozycja całoroczna. Obecnie muzeum czynne jest od wiosny do jesieni. Drugą zgłoszoną inwestycją jest rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach: Jezioro Drużno-Miłomłyn, Miłomłyn-Zalewo, Miłomłyn-Ostróda-Stare Jabłonki.

"Grunwald i bitwa grunwaldzka jest marką regionu nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Inscenizacja bitwy oraz kolejny rozpoczęty właśnie sezon wykopalisk archeologicznych pod Grunwaldem przyciągają uwagę. Jest potrzeba całorocznej ekspozycji i pracy muzeum, stąd konieczność rozbudowy placówki. Koszt tej inwestycji szacuje się na 22 mln zł. Drugi projekt dotyczy udrożnienia i rewitalizacji Kanału Elbląskiego. Potrzebne jest pogłębienie torów wodnych i umocnienie brzegów szlaku wodnego. Prace mają kosztować 100 mln zł" - podkreślił marszałek województwa Gustaw Brzezin.
Kontrakt Terytorialny to umowa pomiędzy rządem a zarządem województwa dotycząca współpracy. W dokumencie wskazuje się, które z przedsięwzięć w regionie będą szczególnie ważne dla rozwoju kraju i województwa. Inwestycje wskazane w Kontrakcie Terytorialnym są współfinansowane z środków unijnych.

W podpisanym w listopadzie 2014 roku kontrakcie, władze województwa wskazały inwestycje dotyczące konserwacji najważniejszych zabytkowych obiektów w regionie, ale i rozbudowę instytucji kultury. W XIV-wiecznym zamku w Lidzbarku Warmińskim, określanym jako perła architektury gotyckiej, planowane są prace konserwatorskie murów obronnych i polichromii. Zrewitalizowany ma być most prowadzący do zamku, a piwnice mają być zaadaptowane na pomieszczenia konferencyjne i wystawiennicze. Drugim gotyckim zamkiem, który ma być poddany konserwacji, jest zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie. Odnowione mają być m.in. baszta, wartownia, rozbudowany budynek wystawowy, planuje się konserwację zabytków ruchomych.

Generalnemu remontowi i rozbudowie mają zostać poddane Teatr im. Sewruka w Elblągu oraz Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, mające wspólną siedzibę. Ostatnim ze wskazanych do renowacji obiektów jest zespół katedralny we Fromborku. W katedrze fromborskiej mają zostać przeprowadzone prace, które zaizolują obiekt przed wilgocią, wyremontowany zostanie kapitularz na cele wystawiennicze, a Muzeum Mikołaja Kopernika zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Swoje projekty zgłosili również prezydenci Olsztyna i Elbląga. Samorząd Olsztyna chce wyeksponować relikty średniowiecznych fortyfikacji, a Elbląg przebudować Bibliotekę Elbląską.

Inwestycje z zakresu kultury już objęte Kontraktem Terytorialnym dla Warmii i Mazur szacuje się na prawie 109 mln zł, a planowane do wpisania do dokumentu na 144 mln zł.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.