• <

Największa w Polsce ekspozycja prezentująca faunę i florę najważniejszych akwenów świata powstała w Płocku

Strona główna Największa w Polsce ekspozycja prezentująca faunę i florę najważniejszych akwenów świata powstała w Płocku
Największa w Polsce ekspozycja prezentująca faunę i florę najważniejszych akwenów świata powstała w Płocku - GospodarkaMorska.pl

pc

23.12.2016 Źródło: PAP

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (mazowieckie) otwarto jedną z największych w Polsce ekspozycję fauny i flory najważniejszych akwenów na świecie, w tym mórz i oceanów. Prezentowanych jest tam ponad 200 gatunków zwierząt i 80 gatunków roślin.

Ekspozycja z 23 akwariami o łącznej pojemności 140 tys. litrów wody kosztowała, wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz zakupem zwierząt i roślin, ponad 6,5 mln zł. Budowa zbiorników trwała dwa lata, od grudnia 2014 r. Środki na inwestycję pochodziły z budżetu Płocka – poinformował dyrektor płockiego zoo Krzysztof Kelman.

W największym akwarium, o pojemności 40 tys. litrów, prezentowane są m.in. rekiny żarłacze rafowe czarnopłetwe, które w warunkach hodowlanych osiągają do 2 metrów długości.

– Ekspozycja składa się z dwóch części. W pierwszej prezentowana są fauna i flora Wisły oraz Morza Bałtyckiego. Druga część to „Wody Świata” z fauną i florą mórz i oceanów, a także wód lądowych, w tym rzek i jezior z poszczególnych kontynentów. Każde akwarium to biotop z innego rejonu globu – wyjaśnił Kelman.

Jak dodał, na wystawie znajdują się m.in. zbiorniki prezentujące ryby i rośliny rzek Ameryki Północnej, Amazonii z Ameryki Południowej, jezior Niasa i Tanganika w Afryce, a także oceanicznej rafy koralowej. – Każde akwarium jest oddzielne zaopatrywane w wodę i filtrowane. Wszystko sterowane jest elektronicznie, w tym parametry i temperatura wody w poszczególnych zbiornikach – zaznaczył Kelman.

Otwarta w płockim zoo ekspozycja o powierzchni ok. 450 metrów kw. znajduje się w Pawilonie Dydaktyczno-Naukowym. Zastąpiła tam istniejąca wcześniej, o wiele mniejszą, która składała się z 18 akwariów o łącznej pojemności 40 tys. litrów.

Obecna wystawa to zbiorniki, między którymi prowadzi trasa zwiedzania, zakończona niewielkim audytorium, gdzie odbywać się będą prezentacje i warsztaty, w tym zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Jedną z atrakcji wystawy jest także zbiornik „touch pool”, czyli otwarty basen m.in. z karpiami koi, których każdy zwiedzający może dotknąć.

– Warto było czekać na otwarcie tej ekspozycji, która daje możliwość niezwykłej wyprawy poprzez wszystkie kontynenty i wody świata. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie atrakcją nie tylko dla mieszkańców naszego miasta, zwłaszcza tych najmłodszych, ale także dla gości, turystów, którzy przyjeżdżając do nas z całej Polski, odwiedzać będą także zoo – powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Ekspozycja z nowymi akwariami w płockim zoo dostępna jest dla zwiedzających od dzisiaj – czynna będzie także we wszystkie dni świąteczne Bożego Narodzenia oraz 1 stycznia.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Obecnie ma powierzchnię ok. 15 ha. Od 2002 r. płockie zoo należy m.in. do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32397,00 $ tona 0,63% 4 maj
 Cynk 2959,00 $ tona 1,89% 4 maj
 Aluminium 2434,00 $ tona -0,45% 4 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.