• <

ORP Błyskawica w Nocy Muzeów

20.05.2016 06:50 Źródło: własne
ORP Błyskawica w Nocy Muzeów - GospodarkaMorska.pl

Nocne zwiedzanie ORP Błyskawica, ekspozycji plenerowej broni i uzbrojenia morskiego oraz spotkanie z pilotem Miga-21bis – to tylko niektóre z atrakcji, jakie 3. Flotylla Okrętów wspólnie z Muzeum MW przygotowała w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

W sobotę, 21 maja od godziny 19:00 aż do 01:00 w nocy, za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzić wystawę historyczną na pokładzie Okrętu-Muzeum Marynarki Wojennej niszczycielu ORP „Błyskawica” (Gdynia, skwer Kościuszki).


Ekspozycja na ORP "Błyskawica" obejmuje: uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną znajdującą się na pokładzie, przedziały maszynowo-kotłowe oraz stałą wystawę historyczną we wnętrzu niszczyciela. Trasa zwiedzania wiedzie najpierw na śródokręcie, obok potrójnej wyrzutni torpedowej kalibru 533mm i przekroju torpedy parogazowej powojennej produkcji oraz podwójnej armaty przeciwlotniczej "Bofors" kal. 40mm. Przechodząc w pobliżu burtowych miotaczy bomb głębinowych wzór BMB-2, na rufie eksponowana jest wieża artylerii głównej kal. 100mm, miny kontaktowe wzór 08/39 oraz dwie zrzutnie bomb głębinowych. Przed armatą nr 3 umieszczono tablice okolicznościowe, ofiarowane przez władze miasta Cowes na pamiątkę obrony mieszkańców przed niemieckim nalotem w dniu 5 maja 1942 r. Koło zejścia pod pokład na prawej burcie stoją dwa miotacze bomb głębinowych typu "Thornycroft". Historyczna wystawa o powierzchni 170 m2 ukazuje tradycje oręża polskiego na morzu ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Głównymi elementami ekspozycji są modele okrętów, broń, mundury, odznaczenia, bandery i proporce, dokumenty, elementy wyposażenia okrętowego i inne pamiątki. W końcowej części wystawy zachowano fragment pomieszczeń załogi oraz rufową radiostację okrętową. Do szczególnie ciekawych należą przystosowane do oglądania maszynownie nr 1 i 2 (z przekrojem turbiny) oraz kotłownia nr 2. Ewenementem na skalę światową jest przeprowadzenie trasy zwiedzania przez wnętrze jednego z kotłów parowych. Po wyjściu na pokład skręca się ku części dziobowej, w której znajduje się uzbrojenie artyleryjskie i urządzenia kotwiczne.

W tym samym czasie (19:00 – 01:00) wszystkich chętnych zaprasza również Muzeum Marynarki Wojennej. Na terenie Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego (Gdynia, przy Bulwarze Nadmorskim) zaplanowano prezentację grup rekonstrukcyjnych. Przy samolocie MiG-21 bis zorganizowano spotkanie z byłym pilotem samolotów tego typu, które przed laty wchodziły w skład lotnictwa morskiego. Przed wejściem do Muzeum MW zostanie rozbity "obóz" team'u Wargaming Europe, gdzie w zaparkowanej tam ciężarówce znajdą się stanowiska komputerowe umożliwiające wzięcie udziału w grze "World of Warships", do której w listopadzie ubiegłego roku wprowadzony został polski niszczyciel ORP "Błyskawica".

Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego obejmuje uzbrojenie i sprzęt bojowy występujący od XVII wieku po dzień dzisiejszy. Szczególnie bogaty jest zbiór broni z lat II wojny światowej i okresu powojennego w tym samoloty i śmigłowce lotnictwa morskiego.

Pierwsza „Noc Muzeów” odbyła się w 2005 roku we Francji. Już rok później dołączyły do niej muzea w Polsce. Od tamtego czasu „Noc Muzeów” organizowana była w kilkudziesięciu krajach Europy i corocznie przyciąga miliony zwiedzających. ORP „Błyskawica” cumuje przy skwerze Kościuszki w Gdyni, natomiast wystawa plenerowa historycznego uzbrojenia znajduje się przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.

Niszczyciel ORP „Błyskawica”, obok bliźniaczej jednostki ORP „Grom”, był najnowocześniejszym okrętem przedwojennej Marynarki Wojennej. Jednostkę zbudowano w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na niej 25 listopada 1937 roku. W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP „Błyskawica”, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski i zagranicy. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej.

 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.