• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Średniowieczny miecz lub silnik Boeinga B-17. Te zabytki już w szczecińskim muzeum

AK

19.11.2021 11:21
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Średniowieczny miecz lub silnik Boeinga B-17. Te zabytki już w szczecińskim muzeum

Partnerzy portalu

Średniowieczny miecz lub silnik Boeinga B-17. Te zabytki już w szczecińskim muzeum - GospodarkaMorska.pl
Fot. ZMPSiŚ

W Szczecinie zagościła wystawa "Zabytki toru wodnego Świnoujście-Szczecin", która jest dostępna na dziedzińcu Muzeum Narodowego. Uroczystego jej otwarcia dokonał sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej - Marek Gróbarczyk.

Na wystawę oprócz 25 plansz dokumentujących najciekawsze znaleziska wydobyte z modernizowanego toru wodnego Świnoujście-Szczecin, np. średniowieczny miecz, składają się także cenne eksponaty. Wśród nich gwiazdowy silnik lotniczy samolotu bombowego Boeing B-17 Flying Fortress z czasów drugiej wojny światowej.

Premierowy pokaz ekspozycji miał miejsce w Wolinie  oraz Warszawie w siedzibie byłego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a obecnie części Ministerstwa Infrastruktury.

Ekspozycja znajduje się na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie - Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Wstęp na wystawę jest płatny zgodnie z cennikiem Muzeum, jednakże w soboty do wszystkich obiektów MNS można wejść za darmo. Godziny otwarcia: czwartek-niedziela, godz. 12.00-18.00. Wystawa będzie w Szczecinie do końca roku. Następnie zobaczą ją mieszkańcy Wrocławia, Kołobrzegu i Elbląga.

Nie tylko wystawa

Jednak, to nie koniec atrakcji. Bowiem dodatkowo w dniach 18-21 listopada w godz. 17.00-18.00 wystawie towarzyszy specjalna prezentacja audiowizualna ukazująca piękno Odry. Przygotowało ją Biuro ds. Odrzańskiej Drogi Wodnej ZMPSiŚ SA. Odbiorcy wyruszą "Dźwiękowym szlakiem Odry".

 „Dźwiękowy szlak Odry" to specjalna płyta. Jej autor przy pomocy profesjonalnych mikrofonów oraz hydrofonów stworzył dźwiękową mapę Odry. Na płycie słyszymy  współbrzmienie człowieka i rzeki, odgłosy przyrody i dźwięki industrialne. Pokazuje to, że Odra jest wspólną przestrzenią ludzi i przyrody. Pragniemy korzystać z jej dobrodziejstw. Zabiegamy o rozwój żeglugi, ale chcemy także zadbać o środowisko naturalne i zachować dziedzictwo kulturowe. Zależy nam, by Odra zawsze rozbrzmiewała harmonią dźwięków. Jak potrafią one być piękne i zaskakujące jednocześnie przekonają się Państwo sami. Dla każdego odwiedzającego płyta gratis.

O autorze: Michał Zygmunt - gitarzysta i kompozytor, autor profesjonalnych nagrań terenowych dźwięków natury (albumy Dzikie Rzeki, Harmonia Natury dla WWF Polska). Pomysłodawca serii Odra Guitars – instrumentów zbudowanych wyłącznie z drzew rosnących nad Odrą. Tworzy muzykę teatralną, filmową, ilustracyjną oraz słuchowiska. Jest laureatem nagrody Emocje 2015 Radia Wrocław Kultura w kategorii muzyka, docenionym za muzyczną indywidualność i odkrywanie innych wymiarów muzyki.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.