• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Noc w Narodowym Muzeum Morskim 22 maja 2021

ac

19.05.2021 12:28 Źródło: inf.prasowa

Partnerzy portalu

Noc w Narodowym Muzeum Morskim 22 maja 2021 - GospodarkaMorska.pl
Fot. NMM

22 maja serdecznie zapraszamy na wyjątkowe, nocne zwiedzanie oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego, zarówno na żywo, jak i w formie online.

Data wydarzenia jest nieprzypadkowa: dzień wcześniej Narodowy Bank Polski po raz pierwszy wyemituje pięciozłotowa monetę z Gdańskim Żurawiem. To właśnie Żurawiowi, najstarszemu oddziałowi naszego muzeum dedykujemy program gdańskiej Nocy, dziękując w ten symboliczny sposób za lata pracy na jego wystawach i w biurach. Żurawia czeka wielka przygoda - gruntowny remont, modernizacja wnętrz i zupełnie nowa ekspozycja. Tymczasem żegnamy go takiego, jakiego od dawna znaliśmy.

Moneta z Żurawiem od 21 maja będzie do nabycia w oddziałach NBP, natomiast 22 maja stanie się ona bohaterką programu online Nocy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. W ramach "nocnych" atrakcji na profilu NMM na Facebooku w godzinach 18.00-22.00 wyemitujemy filmy z humorystycznymi historiami w formie dialogów i opowieści, z aktorami w strojach z różnych epok – filmy dedykowane będą Żurawiowi i dawnemu Gdańskowi, a sprytnie wplecionym w opowiadania motywem będzie oczywiście pieniądz i wpływ, jaki miał na osoby przedstawione w filmach. Moneta z Żurawiem pojawi się także w grze online typu escape room, której akcja rozgrywać się będzie we wnętrzu Żurawia.

Wyjątkową atrakcją Nocy będą Kapsuły Czasu - specjalne drewniane skrzynie; jedna z nich będzie ustawiona 22 maja w ciągu dnia w holu Ośrodka Kultury Morskiej, druga zaś podczas Nocy w holu Spichlerzy na Ołowiance. Do ich wnętrz zwiedzający będą mogli wrzucać pamiątki: drobne nietłukące się przedmioty, zdjęcia, wykonane przez dzieci rysunki, pocztówki, listy - wszystko to, co chcielibyśmy pokazać następnym pokoleniom gdańszczan. W ten sposób chcemy nawiązać do tradycji gromadzenia i przechowywania pamiątek z okazji ważnych wydarzeń, a takim jest dla nas remont Żurawia. Kapsuła Czasu, po zakończeniu modernizacji Żurawia, zostanie umieszczona na jego poddaszu, a jej ponowne otwarcie nastąpi w 2071 roku, po 50 latach.

22 maja zapraszamy do wieczornego zwiedzania naszych oddziałów. Będą to:

  • Spichlerze na Ołowiance - w godzinach 18:00-22:00. Dodatkowo, w godzinach 21:30-23:00 zapraszamy do oglądania wyświetlanych na ścianie spichlerza "Panna" obrazów związanych z dawnym Gdańskiem.
  • Statek – muzeum "Dar Pomorza" – w godzinach 18:00-22:00
  • Muzeum Rybołówstwa w Helu – w godzinach 16:00–22:00
  • Podczas trwania Nocy w Narodowym Muzeum Morskim bilety wstępu do trzech oddziałów będą w cenie symbolicznej złotówki.

Oddziały biorące udział w Nocy będą 22 i 23 maja otwarte dla zwiedzających również w swoich stałych godzinach dziennych.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.