• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Chińskie Muzeum Wielkiego Kanału w Yangzhou oficjalnie otwarte

ac

01.07.2021 08:51 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Chińskie Muzeum Wielkiego Kanału w Yangzhou oficjalnie otwarte

Partnerzy portalu

Chińskie Muzeum Wielkiego Kanału w Yangzhou oficjalnie otwarte - GospodarkaMorska.pl
Fot. Jiangsu Provincial Department of Culture and Tourism

16 czerwca, w Yangzhou, oficjalnie otwarto Chińskie Muzeum Wielkiego Kanału. Jest to pierwsze nowoczesne, kompleksowe muzeum kanałów w Chinach, które integruje ochronę reliktów kulturowych, wystawy naukowe i edukację społeczną.

Aż 9 wystaw tematycznych i ponad 10 000 eksponatów w muzeum przedstawia „chińską mądrość” Wielkiego Kanału Chińskiego niczym encyklopedię, opowiadając światu historie związane z tym Kanałem.

W dniu otwarcia w tymczasowej przestrzeni wystawowej muzeum „Największe kanały świata i miasta kanałowe” odbyła się okolicznościowa ekspozycja „Dialog między Amsterdamem i Wenecją”. Znane na całym świecie miasta Amsterdam, Wenecja i Yangzhou nawiązały ponadczasowe i ponadprzestrzenne wspólne porozumienie. Ta specjalna wystawa skupia się na miastach kanałowych o wspólnych genach kulturowych i tożsamości kanałowej oraz łączy ze sobą światowe miasta o różnym podłożu kulturowym i historycznym w trzech aspektach: światowego dziedzictwa, mądrości oszczędzania wody i zwyczajów miejskich.

Ponadto, Muzeum Kanału Amsterdamskiego zrealizowało specjalny materiał filmowy w celu wprowadzenia i promocji tej wystawy. Widzowie mogą jeszcze lepiej zrozumieć podobieństwa między Wielkim Kanałem Chińskim i Kanałem Amsterdamskim pod względem promowania handlu, wymiany kulturalnej i ustanawiania tożsamości narodowej.

Będąc przyjazną prowincją, Jiangsu posiada podobne „wodne” geny kulturowe jak region Veneto (którego stolicą jest Wenecja): Wielkie Kanały tych dwóch miejsc przemierzają przeszłość i teraźniejszość, nie tylko umożliwiając ich mieszkańcom czerpanie z cennego światowego dziedzictwa kulturowego i regionalnego dobrobytu, ale także pozwalając im na wspólną otwartość, tolerancję i przyjazną wymianę.

„Chociaż bliscy przyjaciele są oddaleni od siebie o wiele kilometrów, nie ma mowy o jakimkolwiek dystansie, jeśli dzielą się sercem”. Miasta kanałowe nie tylko kontynuują dobrobyt przeszłości, ale także gromadzą bogatą kulturę i historię kanałów. Miasta te rozwinęły się dzięki „komunikacji” i „połączeniu” oraz wspierają podstawowe założenia międzynarodowej kultury kanałów: przyjazną wymianę, otwartość i tolerancję oraz wzajemny dobrobyt.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.