• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Szczecin: Powstaje koncepcja Morskiego Centrum Nauki

pc

02.02.2018 15:40 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Szczecin: Powstaje koncepcja Morskiego Centrum Nauki
Szczecin: Powstaje koncepcja Morskiego Centrum Nauki - GospodarkaMorska.pl

Do 2021 roku na szczecińskiej wyspie Łasztownia ma powstać Morskie Centrum Nauki. Ma to być multimedialna placówka naukowo-edukacyjna, akcentująca tradycję morską Szczecina. Trwa opracowywanie koncepcji wystaw.

Za koncepcję artystyczną wystaw odpowiadają: Piotr Kossobudzki, współtwórca Centrum Nauki Kopernik i Karolina Perrin, projektantka wystaw interaktywnych w muzeach i centrach nauki.

"Nie chcemy robić centrum nauki metodą +kopiuj-wklej+, to znaczy stworzyć instytucji, która może funkcjonować gdziekolwiek. To będzie centrum nauki, które ma sens tutaj właśnie, w Szczecinie, w województwie zachodniopomorskim" - powiedział w piątek dziennikarzom Piotr Kossobudzki.

Wyjaśnił, że Morskie Centrum Nauki będzie odróżniało się od innych centrów nauki ciekawą kompozycją eksponatów. „Będą to oczywiście eksponaty interaktywne, czyli takie, gdzie samodzielnie robi się doświadczenia, ale będą one połączone z elementami autentycznymi – z zabytkami, z obiektami związanymi z morzem" – opisał. Dodał, że w ten sposób będzie można wyjaśnić zjawisko naukowe, pokazując jednocześnie, jakie jest jego praktyczne zastosowanie.

We wstępnych propozycjach koncepcji wystaw pojawiły się m.in. ekspozycje związane ze stocznią, np. eksponat pozwalający najmłodszym zaprojektować statek, a także instalacje wyjaśniające zjawiska występujące w naturze i wykorzystywane w technologii, takie jak echolokacja.

Ekspozycja Morskiego Centrum Nauki ma być skierowana do dzieci i młodzieży w wieku od trzech do siedemnastu lat. "Oczywiście są to osoby o bardzo różnych potrzebach, więc będziemy dla nich robili dedykowane zajęcia i elementy wystawy" – zapewnił Kossobudzki. Zaznaczył, że bardzo ważną grupą są też nauczyciele, rodzice i opiekunowie, ponieważ to dzięki nim można zachęcić dzieci do poznawania świata.

Obecnie trwają konsultacje, które mają pomóc stworzyć koncepcję wystaw centrum. Biorą w nich udział przedstawiciele instytucji kultury, naukowcy z regionu, nauczyciele, a także osoby związane ze środowiskiem morskim.

Finalna koncepcja artystyczna wystaw Morskiego Centrum Nauki ma powstać do 30 czerwca 2018 roku. W jej ramach opracowany zostanie plan układu wystawy stałej i szczegółowe opisy wszystkich eksponatów. Później będzie można ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie ekspozycji.

Bryła ma przypominać kadłub statku. Budynek ma stanąć nad Odrą w centrum miasta, na wyspie Łasztownia. Jego projekt został opracowany w 2011 r. przez Piotra Płaskowickiego, jeszcze dla muzeum morskiego.

Centrum ma się składać z trzech kondygnacji. Na przestrzenie ekspozycyjne będą przeznaczone ok. 3 tys. m kw. Ma się tam znaleźć wystawa stała oraz wystawy czasowe. Według szacunków będzie mogło się tam zmieścić ok. 250 eksponatów, podzielonych na grupy tematyczne. Mają też powstać laboratoria, pracownia warsztatowa i planetarium.

Multimedialne centrum miało powstać pierwotnie jako Muzeum Morskie - oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2017 roku radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha ma powstać do 2021 r. i kosztować ponad 80 mln zł. Środki będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i z budżetu województwa.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.