• <
gryfia_70lat

ORP Błyskawica zaprasza na pokład

ew

17.06.2020 08:28 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

ORP Błyskawica zaprasza na pokład - GospodarkaMorska.pl

To jedna z najbardziej znanych gdyńskich atrakcji i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. ORP „Błyskawica” rozpoczyna tegoroczny sezon wystawienniczy i otwiera się dla zwiedzających. Na pokładzie obowiązywać będą jednak nowe zasady.

Historyczny niszczyciel ORP „Błyskawica” jest okrętem-muzeum od ponad 40 lat. W tym czasie zwiedzali go zarówno polscy, jak i zagraniczni turyści. Jego pokład odwiedziły miliony osób. Teraz mają na to szansę kolejni chętni. Od wtorku, 16 czerwca, okręt rozpoczyna kolejny, już 45. sezon wystawienniczy.

Odwiedziny okrętu to żywe spotkanie z historią. Ekspozycja obejmuje: uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną, przedziały maszynowo-kotłowe oraz stałą wystawę historyczną we wnętrzu niszczyciela. Zwiedzający, którzy chcą się temu przyjrzeć z bliska, mogą wejść na pokład od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-13.00 i 14.00-16.00 (kasa biletowa zamyka się odpowiednio o godz. 12.15 i 15.15). W poniedziałki pokład jednostki będzie nieczynny. Bilet normalny w cenie 16 złotych, ulgowy – 8 złotych, a rodzinny – 30 złotych. Posiadacze Karty Dużej Rodziny – 5 złotych za jednego członka rodziny.

W trosce o bezpieczeństwo odwiedzających oraz marynarzy wprowadzono nowe zasady zwiedzania. Przy wejściu na pokład należy zdezynfekować ręce płynem lub pobrać jednorazowe rękawiczki. Obowiązują też maseczki lub inna osłona nosa i ust (w razie potrzeby można je kupić w kasie). Zwiedzać można indywidualnie lub w grupach do 5 osób. Oprowadzanie z przewodnikiem – również w grupach do 5 osób – trzeba rezerwować minimum 2 dni wcześniej telefonicznie pod numerem 58 620-13-81 wew. 20 lub 22 lub mailowo: rezerwacja@muzeummw.pl. Na pokładzie okrętu jednocześnie może przebywać maksymalnie 50 osób. Podczas zwiedzania należy zachować bezpieczną odległość – 2 metrów pomiędzy odwiedzającymi oraz w kolejce. Maksymalny czas zwiedzania to 30 minut.

Szczegółowe informacje na stronie Muzeum Marynarki Wojennej lub na stronie 3. Flotylli Okrętów.

O „Błyskawicy”

Niszczyciel ORP „Błyskawica” został zbudowany w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na nim 25 listopada 1937 roku. W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. W hołdzie zasług wojennych został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award i wszedł do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.

Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.