• <
Nauta_top_1100x200

Ekspozycja na metale sposobem dywersyfikacji inwestycji; ropa bez potencjału

pc

25.09.2017 12:18 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Ekspozycja na metale sposobem dywersyfikacji inwestycji; ropa bez potencjału
Ekspozycja na metale sposobem dywersyfikacji inwestycji; ropa bez potencjału - GospodarkaMorska.pl

Metale oraz walory spółek wydobywczych mogą być dobrym pomysłem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, w przeciwieństwie do ekspozycji na ropę naftową - uważają uczestnicy XV debaty PAP Biznes. Ich zdaniem, surowce jako klasa aktywów nie są perspektywiczne w kontekście bezpośredniej inwestycji.

W piętnastym spotkaniu "Strategie rynkowe 2017" udział wzięli przedstawiciele Union Investment TFI, PKO TFI, KBC TFI, TFI PZU oraz Skarbiec TFI. Partnerem merytorycznym cyklu są Analizy Online.

W opinii uczestników XV debaty PAP Biznes, na rynku surowców jest obecnie więcej niewiadomych aniżeli czynników mogących wskazać jednoznaczne trendy. Największy - choć w kontekście ostatnich wzrostów relatywnie niewielki - potencjał inwestycyjny dostrzegają oni w segmencie matali przemysłowych i szlachetnych, natomiast negatywne perspektywy widoczne są na rynku ropy naftowej.

Zarządzający nie widzą potencjału w bezpośredniej inwestycji w surowce, ale ekspozycja na złoto i spółki z sektora wydobywczego (w obliczu wciąż pozytywnych perspektyw na rynkach akcji) mogą być dobrym pomysłem na dywersyfikację portfela.

"Metale szlachetne - zwłaszcza złoto - mogą być elementem dywersyfikacji portfela, dobra koniunktura na rynkach wschodzących i napięcia geopolityczne na linii Korea Północna - Stany Zjednoczone mogą kierować jego ceny w górę" - ocenia Jarosław Antonik, członek zarządu KBC TFI.

"Przy ekspozycji na surowce, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w spółki wydobywcze, mogące stanowić ciekawy sposób na dywersyfikacje portfela, ale nie bezpośrednią strategię inwestycyjną" - twierdzi z kolei Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI.

Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbiec TFI uważa, że surowce nie są perspektywiczną klasą aktywów, natomiast Karol Chrystowski (Zarządzający Funduszami PKO TFI) i Ryszard Rusak zwracają uwagę, na odwrotną korelację stóp zwrotu w tej klasie aktywów, potęgującej potrzebę selekcji na tym rynku.

"Podejście do inwestycji na rynku surowcowym powinno być selektywne, perspektywy dla tego rynku są bowiem niejednoznaczne" - ocenił Rusak.

"Najważniejsza na tym rynku jest selekcja – poparta dogłębną analizą, brak korelacji między stopami zwrotu z poszczególnych surowców powoduje, że na niektórych aktywach surowcowych da się zarobić, a na niektórych nie" - dodał Karol Chrystowski.

Ryszard Rusak z Union Investment TFI spodziewa się kontynuacji trendu wzrostowego w przypadku metali szlachetnych i przemysłowych w dalszej części 2017 roku.

"Patrząc na tegoroczne stopy zwrotu z poszczególnych surowców, to rzeczywiście widać te ujemne (na przykład surowce rolne czy ropa naftowa), a tylko metale przemysłowe i szlachetne są na plusach, utrzymując się w delikatnym trendzie wzrostowym, którego utrzymanie na najbliższe miesiące jest jak najbardziej prawdopodobne" - powiedział.

Grzegorz Zatryb (Skarbiec TFI) zwrócił uwagę na widoczne znaczenie zmniejszenia zapotrzebowania globalnych gospodarek na surowce strategiczne, jak właśnie metale, na które popyt rośnie wraz z rozwojem procesu urbanizacji i elektryfikacji na świecie.

"W ujęciu długoterminowym nie jest to rynek z perspektywami, bo rozwój idzie w takim kierunku, ze globalna materiałochłonność gospodarek nie będzie już tak duża jak jeszcze klika lat temu. Jedyna szansa na podtrzymanie zapotrzebowania na surowce to założenie, że Afryka się będzie elektryfikować - ale to dosyć odległa i niepewna perspektywa" - stwierdził główny strateg Skarbiec TFI.

ROPA NAFTOWA POD PRESJĄ SPADKÓW CEN, TRUDNY DO OCENY WPŁYW ELEKTRYFIKACJI W MOTORYZACJI

Uczestnicy debaty dużo uwagi poświęcili perspektywom rynku motoryzacyjnego na świecie i - co za tym idzie - wpływie na notowania ropy naftowej.

"Nie polecałbym inwestycji bezpośredniej w surowce, a zwłaszcza w przypadku ropy nie widzimy przestrzeni do zwyżek, poziom pięćdziesięciu - kilku dolarów to w tej chwili maksimum, przy którym notowania ropy mogą się poruszać, tym bardziej, że widoczne są ryzyka mogące jednak sprowadzić ceny w dół" - uważa Ryszard Rusak z Union Investment TFI.

"To na co warto zwrócić uwagę na rynku ropy to zmiany technologiczne wspomagające wydobycie surowca, które powodują presję cenową, w związku z czym nie warto inwestować w ropę w ujęciu długoterminowym. Dodatkowo, rosnąca produkcja aut elektrycznych będzie stopniowo powodować spadek popytu na samochody spalinowe, czego beneficjentem okazać się może między innymi miedź – podczas konstruowania samochodu elektrycznego zużywa się 5 razy więcej miedzi niż w procesie produkcji spalinowego, miedź może wiec dalej rosnąć, właśnie przez zmianę podejścia do globalnej motoryzacji" - uważa z kolei Jarosław Antonik z KBC TFI.

W opinii Jarosława Leśniczaka z TFI PZU, wpływ elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego nie będzie aż tak znaczący dla cen ropy z uwagi na relatywnie niski udział aut spalinowych w konsumpcji ropy.

"Jeżeli chodzi o rynek aut elektrycznych i jego negatywny wpływ na ceny ropy w długim terminie - warto zauważyć, że udział samochodów spalinowych w całym spożyciu ropy naftowej to około 20 proc., nawet jeżeli za lat 5-10 używane byłyby tylko auta elektryczne, to nadal ten stosunkowo niewielki udział aut w konsumpcji ropy naftowej spowoduje, że spadek popytu na ropę z tego tytułu to niepewne zagrożenie" - powiedział strateg TFI PZU.

Zdanie to podziela Grzegorz Zatryb, dodając, że spadek zapotrzebowania ze strony segmentu motoryzacyjnego już się dokonał.

"Krańcowy spadek zużycia ropy na skutek elektryfikacji w motoryzacji nie będzie miał dużego wpływu, ale przejawia się gdzie indziej – spadek zapotrzebowania na ropę nastąpił także poprzez zaostrzenie norm emisji zanieczyszczeń w autach, a także nacisk na ograniczenie zużycia paliwa, a to będzie postępować" - podsumował strateg Skarbiec TFI.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37862,00 $ tona 0,23% 14 paź
 Cynk 3551,00 $ tona 4,17% 14 paź
 Aluminium 3151,00 $ tona 2,47% 14 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.