• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Muzeum Marynarki Wojennej gotowe na transport Sokoła. "Rejs" ma rozpocząć się w tym tygodniu

14.11.2023 20:44 Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Muzeum Marynarki Wojennej gotowe na transport Sokoła. "Rejs" ma rozpocząć się w tym tygodniu

Partnerzy portalu

Fot. Muzeum Marynarki Wojennej

Już 17 listopada jest zaplanowane rozpoczęcie dawno wyczekiwanej operacji przetransportowania okrętu podwodnego typu Kobben, byłego ORP Sokół. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, ruszy on z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni i na specjalnym pontonie drogą wodną zostanie przetransportowany najpierw do nabrzeża technicznego w obrębie gdyńskiego portu, a potem już lądem w nowe miejsce przeznaczenia.

19 lub 20 listopada Sokół dotrze do Nabrzeża Pomorskiego w Basenie Prezydenta, na miejsce okrętu-muzeum ORP Błyskawica, który 16 listopada zostanie wyholowany do Portu Wojennego w Oksywiu na czas całej operacji. W tym miejscu okręt zostanie przemieszczony na wieloosiowe platformy transportowe. Po przygotowaniu trasy lądowej Sokół ruszy w stronę Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, prawdopodobnie 22 lub 23 listopada. Transportu morskiego podejmie się Trend Projekt Sp. z o.o. Sp. komandytowa, natomiast lądowego Poleko Budownictwo Sp. z o.o.

Precyzyjny harmonogram operacji jest uzależniony zarówno od czynników technicznych, organizacyjnych, jak i od warunków pogodowych. Obecnie są kończone prace przygotowawcze na terenie Muzeum Marynarki Wojennej, wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego, gdzie powstaje specjalna, betonowa niecka, w której okręt będzie eksponowany. Posadowienie nastąpi wedle planów 24 listopada. Przez kolejne miesiące są planowane prace przygotowujące obiekt do funkcji muzealnej, aby już w sezonie letnim był gotowy do otwarcia jako atrakcja i przyjmowania turystów.

ORP Sokół znajdował się w latach 1967-2001 w wyposażeniu Królewskiej Marynarka Wojenna Norwegii (Sjøforsvaret) jako KNM Stord (S-308). Następnie został przekazany wraz z czterema innymi okrętami typu Kobben polskiej Marynarce Wojennej w ramach utrzymania zdolności polskich sił podwodnych w związku z wycofaniem starszych, poradzieckich jednostek proj. 641. Miały być także pomostowym rozwiązaniem przed wdrożeniem budowy nowoczesnych okrętów podwodnych, znanym potem jako program Orka, a także wdrożyć polskich marynarzy do służby na sprzęcie zgodnym z wytycznymi i procedurami NATO. ORP Sokół (294) był pierwszym z Kobbenów, na którym w 2002 roku podniesiono polską banderę. Wraz z kolejnymi służył w Dywizjonie Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów. Wraz z obecnym „wyposażeniem transportowym” waży ok. 370-380 ton, mając też długość 47,4 m i 4,6 metra szerokości.

Fot. GospodarkaMorska.pl

Dwa lata po ostatnim spuszczeniu biało-czerwonej bandery, rozpoczęła się nowa droga ORP Sokół. Jednostka została w 2020 roku przekazana, na mocy umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej podpisanej dwa lata wcześniej, do Muzeum Marynarki Wojennej celem utworzenia z niego stałej atrakcji dla zwiedzających. Niedługo potem odholowano ją z Portu Wojennego Gdynia na obszar PGZ Stocznia Wojenna, gdzie rozpoczął się kolejny etap prac, mających na celu utworzenie z niej ekspozycji muzealnej. Po wyciągnięciu z wody przed stoczniowcami pojawiło się wyzwanie związane z konserwacją zewnętrznej części kadłuba. Tym bardziej, że w przyszłości, stojąc na powietrzu, będzie stale narażony na czynniki zewnętrzne. W tym celu dokonano całkowitej naprawy stanu powierzchni zewnętrznych okrętu, łącznie z końcowym malowaniem oraz wypolerowano śrubę napędową. Dzięki temu były ORP Sokół ma prezentować się tak, jak w czasach swojej świetności.

Podczas prac modernizacyjnych i konserwatorskich wykonano otwory komunikacyjne w kadłubie, które będą służyły jako wejście i wyjście dla zwiedzających. Usunięto także elementy wyposażenia z lewej burty. Wśród nich był silnik, który przystosowano do wyeksponowania w placówce muzeum. Stworzone miejsce pozwoli na swobodne przejście przez całą długość okrętu, a także możliwość zapoznania się zresztą wyposażenia. W tym celu wyeksponowano również resztę sprzętu. Wykonano m.in. model torpedy z układem wsuwania i wysuwania na zewnątrz, przy użyciu mechanizmów stosowanych przez członków załogi, tzw. torpedowców. Dokonano konserwacji osprzętu zewnętrznego, jak antena, lampy sygnalizacyjne, peryskop i radar. Będzie możliwe zademonstrowanie ich działania. Docelowo na pokładzie okrętu pojawią się też materiały edukacyjne i informacyjne.

Plenerowa ekspozycja okrętu podwodnego ex-ORP Sokół mieć będzie charakter swoistego pomnika upamiętniającego tysiące polskich marynarzy pełniących służbę pod wodą, wpisując się też niejako w starania o odzyskanie zdolności z tym związanych, gdy w tym roku ruszyły program "Orka" w zakresie nabycia wyczekiwanych następców Kobbenów. Władze muzeum podkreślają, że jako element większej wystawy będzie nie tylko „opowiadał” historię tego konkretnego okrętu, ale stanie się swego rodzaju memoriałem poświęconym wszystkim 25 polskim okrętom podwodnym, jakie działały pod biało-czerwoną banderą, a także i ich załogom, ze szczególnym uwzględnieniem dokonań polskich "podwodników" w walce z państwami Osi podczas II wojny światowej.

Fot. Muzeum Marynarki Wojennej

Dziękujemy za wysłane grafiki.