• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Kraby brunatne nie mogą się oprzeć podmorskim kablom

19.10.2021 10:39 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Kraby brunatne nie mogą się oprzeć podmorskim kablom

Partnerzy portalu

Kraby brunatne nie mogą się oprzeć podmorskim kablom - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Naukowcy ze szkockiego uniwersytetu Heriot-Watt zbadali wpływ pola elektromagnetycznego generowanego przez podmorskie kable na organizmy morskie. Na celownik wzięli zachowanie krabów. Okazuje się, że kable przyciągają kraby, co może wpłynąć na ich migrację.

Raport z badań został opublikowany na łamach „Journal of Marine Science and Engineering”. Jak czytamy w komunikacie uczelni, kraby brunatne nie mogą oprzeć się elektromagnetycznemu przyciąganiu podwodnych kabli energetycznych, co wpływa na ich zachowanie – twierdzą naukowcy sektora morskiego. Według nich kable przesyłowe przyłączone do instalacji OZE na morzu wpływają na sposób, w jaki kraby wchodzą w interakcje ze środowiskiem.

Naukowcy obserwowali około 60 krabów w specjalnie zbudowanym laboratorium akwariowym. Dr Alastair Lyndon z Heriot-Watt University tłumaczy, że podwodne kable emitują pole elektromagnetyczne. Kiedy pole posiada siłę 500 mikrotesli (µT) i powyżej, co stanowi około pięć procent siły standardowego magnesu na drzwiach lodówki, kraby wydają się być do niego przyciągane. Zwierzęta wówczas spokojnie siedzą w pobliżu kabla. Nie jest to duży problem sam w sobie, ale w wyniku długotrwałego pozostawania w jednym miejscu kraby nie żerują ani nie szukają partnerów. Samce brązowych krabów migrują zazwyczaj w górę wschodniego wybrzeża Szkocji. Jeśli siatka podwodnego okablowania okaże się zbyt trudna do zignorowania, mogą pozostać na miejscu.

– To może oznaczać, że będziemy mieć do czynienia z nagromadzeniem krabów na południu Szkocji, oraz niedoborem ich w północno-wschodniej części kraju i na wyspach, gdzie są one niezwykle ważne dla utrzymania rybaków i lokalnych gospodarek – powiedział dr Lyndon.

Co ciekawe, zmiana ta wpływa na ich biologię na poziomie komórkowym. Zmiana aktywności wpływa na metabolizm – gromadzą więcej cukru i mniej mleczanu, zupełnie jak ludzie. Ekspozycja na wyższe poziomy natężenia pola elektromagnetycznego zmieniła liczbę komórek krwi w ciałach krabów. Może to mieć szereg konsekwencji, takich jak uczynienie ich bardziej podatnymi na infekcje bakteryjne.

Kraby brunatne są drugim pod względem wartości połowem wśród skorupiaków w Wielkiej Brytanii. Zmiany w ich zachowaniu mogą mieć realne konsekwencje ekonomiczne.

Wyzwanie dla sektora morskiego w Wielkiej Brytanii

Wzdłuż wybrzeża Szkocji planuje się instalacje wielu morskich farm wiatrowych, co wiąże się z instalacją setek kabli. Według ekspertów ignorowanie zmian w zachowaniu krabów może mieć długoterminowe konsekwencje.

Jednym z potencjalnych rozwiązań może być zakopanie kabli głęboko pod dnem morskim. Może to być kosztowne, gdyż taka metoda utrudnia konserwację, a w niektórych miejscach jest po prostu niemożliwa.

Potrzebne jest opracowanie kolejnych rozwiązań technicznych, aby rozwój morskich farm wiatrowych nie powodował negatywnych skutków środowiskowych w trakcie realizacji dekarbonizacji dostaw energii elektrycznej do Wielkiej Brytanii.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.