• <

Wynik wyszukiwania - "kraby" - Wiadomości

Z powodu ocieplenia temperatury wody w Morzu Beringa padło 10 miliardów krabów

Wzrost temperatury wody w Morzu Beringa spowodował śmierć około dziesięciu miliardów krabów - 90 procent populacji krabów w tym regionie; ich populacja nigdy nie odzyska dawnej liczebności - poinformowało czasopismo naukowe "Science".
21.10.2023

Tysiące mieszkańców wyspy mają tydzień na wyprowadzkę, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki

Siedem i pół tysiąca mieszkańców indonezyjskiej wyspy Rempang ma czas do końca miesiąca na wyprowadzenie się z domów, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki szkła i "Eco City" – informuje w czwartek portal telewizji Al-Dżazira. W ubiegłym tygodniu doszło do starć protestujących mieszkańców z policją.
21.09.2023

Połowy homarów i krabów zagrażają populacji waleni?

W zeszłym roku Seafood Watch ustalił, że sieci używane do połowu homarów w Maine spowodowały w ostatnim czasie zaplątanie się wieloryba północnoatlantyckiego. To nie pierwszy taki przypadek, co zdaniem ekologów może przyczynić się do zagrożenia populacji tych morskich ssaków. Zachęcają również do usunięcia homara z listy zrównoważonej żywności, co z kolei grozi konfliktem z rybakami, dla których połowy skorupiaków to nie tylko biznes, ale źródło wielu miejsc pracy w rybołówstwie i branży stoczniowej.
20.03.2023

Rosyjski statek do połowu krabów osiadł na mieliźnie. Miejscowi "przygarnęli" ładunek

Z powodu złej pogody statek osiadł na mieliźnie nieopodal Kamczatki. Aby go odciążyć, załoga musiała pozbyć się cennego ładunku w postaci wiader krabów.
19.12.2022

Namorzyny tematem podczas szczytu Economist Impact poświęconego światowym oceanom

Mary Kay Inc., spółka działająca na rzecz zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw i odpowiedzialnego zarządzania oraz jedna z sygnatariuszy zasad dotyczących zrównoważonych oceanów w ramach inicjatywy Global Compact, stale wspiera globalne wysiłki na rzecz szerzenia wiedzy na temat oceanów i podkreśla ważną rolę odgrywaną przez oceany w przeciwdziałaniu zmianie klimatu.
02.12.2022

Dni Ochrony Morza Bałtyckiego w Gdyni. W programie spotkania i warsztaty

Dlaczego sieci widmo są niebezpieczne dla zwierząt, w jaki sposób oraz przez kogo usuwane są z morza i jakie zwierzęta w ogóle żyją w Bałtyku? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają eksperci i zaproszeni goście w weekend 19-20 marca w Akwarium Gdyńskim.
17.03.2022

Kraby brunatne nie mogą się oprzeć podmorskim kablom

Naukowcy ze szkockiego uniwersytetu Heriot-Watt zbadali wpływ pola elektromagnetycznego generowanego przez podmorskie kable na organizmy morskie. Na celownik wzięli zachowanie krabów. Okazuje się, że kable przyciągają kraby, co może wpłynąć na ich migrację.
19.10.2021

GUS: Gospodarka morska w Polsce w 2020 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację "Gospodarka morska w Polsce w 2020 r." Wynika z niej, że w portach morskich spadły: obroty ładunkowe, ruch pasażerów oraz liczba statków zawijających do polskich portów morskich. Według stanu na koniec 2020 r. morska flota transportowa liczyła mniej statków niż przed rokiem. Odnotowano także spadek ładunków przetransportowanych morską flotą przez polskich przewoźników oraz spadek przewozów pasażerów w komunikacji międzynarodowej.
29.04.2021

MSC przyznało granty dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) przyznała granty o łącznej wartości 650 tys. GBP na realizację projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo oraz ochronę ekosystemów morskich m.in. projekty na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa obserwatorów na statkach czy ograniczenia przyłowu.
28.04.2021

Parlament UE: przeciętny konsument śródziemnomorskich skorupiaków zjada około 11 tys. kawałków plastiku

Przeciętny konsument śródziemnomorskich owoców morza - skorupiaków zjada około 11 tys. kawałków plastiku każdego roku – alarmują europosłowie. Zdaniem eurodeputowanych, zwiększenie recyklingu w sektorze rybołówstwa i znaczne ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych mają kluczowe znaczenie dla oczyszczania naszych mórz.
21.04.2021

W. Brytania: Protest właścicieli firm połowowych po problemach z eksportem ryb do UE

Ponad 20 ciężarówek wyładowanych skorupiakami stanęło w poniedziałek w pobliżu siedziby brytyjskiego premiera i gmachu parlamentu w centrum Londynu. Właściciele firm połowowych protestują w ten sposób przeciw pobrexitowej biurokracji, która nie pozwoliła im na eksport towaru do UE.
18.01.2021

Kto jest odpowiedzialny za katastrofę ekologiczną na Kamczatce?

Toksyczne algi są rozpatrywane jako główna wersja katastrofy ekologicznej w Zatoce Awaczyńskiej w Kraju Kamczackim – powiedział dyrektor Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Rosyjskiej Akademii Nauk Alieksiej Oziorow.
12.10.2020

Kanada: Rząd przeznaczy 470 mln CAD na pomoc dla rybaków

Rząd Kanady przeznaczy 470 mln CAD na wsparcie dla rybaków w związku z pandemią koronawirusa – poinformował w czwartek premier Justin Trudeau. To kolejny pakiet pomocy dla tego sektora gospodarki, poprzedni był adresowany głównie do firm przetwórstwa rybnego.
14.05.2020

Kanada: Rząd przeznaczy 62,5 mln dolarów na pomoc rybakom

Kanadyjscy rybacy i przemysł przetwórczy otrzymają od rządu federalnego 62,5 mln CAD pomocy w związku z epidemią koronawirusa – poinformował w sobotę premier Kanady Justin Trudeau.
26.04.2020

Organizmy oceaniczne naturalnym systemem obronnym przed groźnymi wirusami?

Niezwykłe badania Królewskiego Holenderskiego Instytutu Badań Morskich (Royal Netherlands Institute for Sea Research - NIOZ). Jak sugerują naukowcy, niektóre oceaniczne stworzenia działają jak naturalna tarcza obronna przed wirusami.
10.04.2020

Ponad pół miliona krabów pustelników zginęło w plastikowych pojemnikach (film)

Po raz kolejny warto zdać sobie sprawę jak przerażające skutki dla środowiska może mieć plastik wyrzucany przez wodę na brzeg. Okazuje się, że "plastikowe pułapki" na wyspach Oceanu Indyjskiego przyczyniły się do śmierci ponad pół miliona krabów pustelników. Naukowcy szacują, że zanotowano wyraźny globalny spadek populacji tego skorupiaka.
22.01.2020

Japonia zażądała od Rosji zwolnienia zatrzymanych rybaków

Japońskie MSZ zażądało w środę niezwłocznego zwolnienia załóg pięciu kutrów rybackich zatrzymanych przez Rosję. Wskazano, że japońscy rybacy nie popełnili żadnych czynów niezgodnych z prawem.
18.12.2019

Centrum Logistyczne Gryf w Szczecinie z rekordowym wykorzystaniem chłodni

Prawie 90-proc. wykorzystanie chłodni odnotowała w pierwszych pięciu miesiącach br. szczecińska państwowa spółka Centrum Logistyczne Gryf. Ilość składowanego w firmie towaru, głównie ryb i owoców morza wzrosła w porównaniu do ubr. o 12 proc.
25.06.2018

Takie rzeczy tylko w Kanadzie. Kraby podróżowały metrem (wideo)

Kraby w metrze. Na takich niecodziennych pasażerów natknęli się mieszkańcy Toronto w jednym z zatłoczonych wagonów. Skorupiaki zajęły miejsca siedzące, a nawet miały opłacony bilet.
17.05.2018

Plaża wyglądała jak cmentarzysko. Tysiące martwych rozgwiazd w Anglii (wideo)

Smutny widok na plaży Ramsgate w południowo-wschodniej Anglii. Spacerowicze znaleźli tam tysiące martwych rozgwiazd. „Nie można było przejść”, „plaża wyglądała jak cmentarzysko” – napisali internauci. Jak podał dziennik „The Independent”, zwierzęta zginęły z powodu silnego mrozu.
10.03.2018

Norway’s Oil chce wydobywać więcej ropy, mimo spadku popytu

Rewolucja energetyczna zdaje się nie deprymować człowieka odpowiedzialnego za dostęp do największych zasobów ropy naftowej w Europie.
05.03.2018

Norway’s Oil chce wydobywać więcej ropy, mimo braku popytu

Rewolucja energetyczna zdaje się nie deprymować człowieka odpowiedzialnego za dostęp do największych zasobów ropy naftowej w Europie.
15.01.2018

Szef MON: Oferty okrętów podwodnych równorzędne

Wszystkie trzy propozycje okrętów podwodnych dla Polski są równorzędne - powiedział w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz. Podtrzymał zapowiedź dokonania wyboru w tym roku, zapowiedział też zwiększenie zamówień na armatohaubicę Krab.
31.10.2017

Szef Norway’s Oil chce wydobywać więcej ropy, mimo braku popytu

Rewolucja energetyczna zdaje się nie deprymować człowieka odpowiedzialnego za dostęp do największych zasobów ropy naftowej w Europie.
19.10.2017

Maluchy opanowały Wyspę Bożego Narodzenia (wideo)

Miliony czerwonych krabów zamieniły ulice Wyspy Bożego Narodzenia w ruchomy, czerwony dywan. Te malutkie stworzenia zaraz po urodzeniu w morzu wędrują w głąb kontynentu.
06.10.2017

Spór o kraby zasłoną dla walki o ropę w Arktyce

Norwegia od pewnego czasu przegania poławiaczy śnieżnych krabów z okolic swoich arktycznych wysp. Według ekspertów nie jest to walka o kwoty połowowe tego specjału, a odgradzanie konkurencji od potencjalnych złóż ropy.
21.06.2017

Ryba „bez twarzy” znów dała o sobie znać (wideo)

Ryba "bez twarzy", widziana ostatnio w 1873 roku, została znaleziona przez naukowców u wschodnich wybrzeży Australii.
01.06.2017

Ambitny cel MSC: certyfikacja 20% połowów morskich na świecie do roku 2020

Świętując dwudziesty rok działalności Marine Stewardship Council (MSC) wyznacza ambitną strategię na kolejne lata. Plan określa dążenie MSC, by do 2030 roku ponad jedna trzecia połowów morskich na świecie posiadała certyfikat lub uczestniczyła w programie MSC. Ambicją MSC jest również wzmocnienie zaangażowania i wpływu w krajach Globalnego Południa, w odniesieniu do Wielkich Ekosystemów Morskich (Large Marine Ecosystems/ LME), priorytetowych rynków i gatunków oraz wobec konsumentów, jednocześnie stale zapewniając wartość d
27.04.2017

Zwycięzca Arctic Race of Norway fundatorem łososiowej uczty

Gianni Moscon, kolarz zespołu Sky, zwycięzca sierpniowego wyścigu Arctic Race of Norway, na jednym z etapów wygrał dodatkową premię - 500 kilogramów łososia. Wyjechał bez nagrody, ale organizatorzy pamiętali i pojawili się na zgrupowaniu ekipy z pierwszą partią ryb.
15.12.2016

Z „toksycznym potworem” do wód USA przybędą nieproszeni goście

Ogromna "śmieciowa wyspa", której powierzchnia jest dwukrotnie większa od powierzchni naszego kraju, płynie w kierunku Stanów Zjednoczonych. Jak wynika z szacunków ekspertów, niesie ona ze sobą ponad milion ton odpadów, ale nie tylko - wraz z nią do wód USA mogą przybyć zwierzęta, które mogą zagrozić lokalnemu ekosystemowi.
12.11.2013

Machias Seal - o tę wyspę toczy się spór

Od czasów przegranej przez USA wojny z 1812 roku, kiedy wojska ówczesnej brytyjskiej kolonii, a dzisiejszej Kanady spaliły Waszyngton, Kanada i Stany Zjednoczone są sojusznikami. Oba kraje toczą jednak spór o wyspę Machias Seal o powierzchni zaledwie 8 ha.
02.01.2013

Spada liczba ataków piratów na statki

W pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku piractwo morskie spadło do najniższego poziomu od 2008 roku - podało w poniedziałek Międzynarodowe Biuro Morskie. Zanotowano w tym okresie 233 pirackie ataki; w analogicznym okresie 2011 roku było ich 352.
22.10.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.