• <
CHIPOLBROK_TOP

Kto jest odpowiedzialny za katastrofę ekologiczną na Kamczatce?

12.10.2020 14:32 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Kto jest odpowiedzialny za katastrofę ekologiczną na Kamczatce?
Kto jest odpowiedzialny za katastrofę ekologiczną na Kamczatce? - GospodarkaMorska.pl
fot. YT

Toksyczne algi są rozpatrywane jako główna wersja katastrofy ekologicznej w Zatoce Awaczyńskiej w Kraju Kamczackim – powiedział dyrektor Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Rosyjskiej Akademii Nauk Alieksiej Oziorow.

- Nie ma na razie całkowitej jasności. Ale wariant, że to toksyczne algi wysuwa się na pierwsze miejsce. Później jednym z najważniejszych zadań będzie przeprowadzenie ekspedycji morskich. I zbadanie tego, co może powodować, że te algi są tak w aktywnym stanie, że powstają u nas czerwone przypływy – powiedział naukowiec.

Czerwony przypływ to ogólna nazwa zjawiska, kiedy powstają bardzo silne toksyny. Mogą one wpływać na organizmy, znajdujące się na dnie, ryby i człowieka. Jeśli dostaną się na skórę, może dojść do oparzenia.

Wcześniej naukowcy wykluczyli wersję zgubnego wpływu czynników wulkanicznych i sejsmologicznych. Wulkany Kluczewska Sopka, Bezymiannyj i Szywiełucz, które obecnie wybuchają, znajdują się w odlegości 300-400 km od akwatorium.

Jak powiedział Oziorow, chociaż zostało udowodnione, ze Poligon kozielski nie ma związku ze śmiercią organizmów morskich, trzeba zbadać wpływ innych obiektów.

- Nie możemy wykluczać szkodliwego wpływu substancji, które znajdują się na przykład w Zatoce Priliwnaja i tak dalej. Sądzę, że niezbędne badania zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie – powiedział naukowiec.

Katastrofa ekologiczna na Kamczatce

3 października okazało się, że morze wyrzuciło na brzeg w pobliżu Pietropawłowska Kamczackiego tysiące zwierząt morskich z powodu możliwego zanieczyszczenia chemicznego wody.

Miejscowi uchwycili na zdjęciach i filmach martwe gwiazdy morskie i jeże, ryby, kraby i ośmiornice.

29 września szef regionu Władimir Sołodow poinformował o zmianie koloru wody na plaży Chalaktyrski. Według miejscowych surferów po kontakcie z wodą ich oczy były opuchnięte, a na skórze pojawiło się również podrażnienie.

Próbki wykazały 3,6-krotne przekroczenie dopuszczalnej zawartości produktów ropopochodnych i dwukrotne przekroczenie normy dla fenolu.

Rosyjska Flota Oceanu Spokojnego nie ma nic wspólnego z zanieczyszczeniem wody, podała służba prasowa floty. Zaznaczono, że w tym obszarze nie było przewozów produktów naftowych statkami i okrętami Marynarki Wojennej Rosji, w tym wyczarterowanymi w interesach Ministerstwa Obrony Rosji w celu zaopatrzenia Floty Oceanu Spokojnego.

Władze regionalne wezwały mieszkańców do powstrzymania się od kontaktu z wodą. Wicepremier Rosji Jurij Trutniew polecił jak najszybsze wyeliminowanie skutków zanieczyszczenia.

Źródło: Sputnik Polska

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35671,00 $ tona -0,25% 28 lip
 Cynk 2951,00 $ tona 0,10% 28 lip
 Aluminium 2516,00 $ tona 0,76% 28 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.