• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Pomorskie Centrum Inwestycyjne nie tylko dla dużych graczy - nowe możliwości dla firm z sektora MŚP

ew

12.10.2020 15:10 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Pomorskie Centrum Inwestycyjne nie tylko dla dużych graczy - nowe możliwości dla firm z sektora MŚP
Pomorskie Centrum Inwestycyjne nie tylko dla dużych graczy - nowe możliwości dla firm z sektora MŚP - GospodarkaMorska.pl
fot. www.gdansk.pl

Tereny dedykowane firmom z sektora MŚP w ramach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego obejmują 10 ha. Spółka miejska InvestGDA, która odpowiada za komercjalizację tego sąsiadującego z portem obszaru, rozpocznie wkrótce inwestycję, której celem jest przygotowanie - przeznaczonego dla małych i średnich firm - w pełni funkcjonalnego placu składowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Pomorskie Centrum Inwestycyjne to obszar ok. 67 ha w bezpośredniej bliskości portu, sąsiadujący z Centrum Biurowym KOGA, gdzie już od kilku lat InvestGDA (Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego) pracuje nad rozwojem własnego projektu. PCI to dziś już nie tylko KOGA - oddany do użytku 5 lat temu budynek biurowy klasy A, który powstał jako “jaskółka” zagospodarowania tego terenu. W biurowcu siedziby mają dziś głównie instytucje związane z obsługą portu oraz terminala DCT, w tym: firmy logistyczne, Izba Celna, służby weterynaryjne i fitosanitarne oraz agencje celne.
obrazek1

Kolejną częścią projektu jest (zakończona w 2020 roku) budowa II etapu wewnętrznego układu drogowego wraz z infrastrukturą, która otworzyła możliwość zagospodarowania nowym inwestorom, wyłonionym w niedawno zakończonych postępowaniach przetargowych - na zagospodarowanie 15 ha pod funkcję przemysłową oraz 20 ha pod funkcję logistyczną. Wygrały je dwa duże podmioty - firmy Northvolt oraz 7R.

Plany dużych graczy PCI

Northvolt w październiku 2018 roku otworzył w Gdańsku swój pierwszy zakład produkcyjny w centrum przemysłowym Panattoni przy ul. Elbląskiej 130.

- Od tamtego czasu zwiększyliśmy nasze możliwości produkcyjne i badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i magazynów energii - mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland. -  Z myślą o dalszej ekspansji, rozważamy zbudowanie własnego zakładu na terenie PCI, które znalazło się w orbicie naszego zainteresowania ze względu na portową lokalizację i bliskość trójmiejskiej aglomeracji.

Firma 7R to deweloper z polskim kapitałem obecny na rynku od 2008 r. Specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych i proekologicznych powierzchni magazynowych i przemysłowych na wynajem. Realizuje zarówno centra logistyczne i obiekty przemysłowe przeznaczone dla wielu najemców, jak również obiekty typu „built-to-suite” (BTS) - zaprojektowane w odpowiedzi na indywidualne potrzeby klienta. W portfolio 7R są wielkopowierzchniowe parki logistyczne oraz sieć 7R City Flex Last Mile Logistics, czyli magazyny miejskie, budowane dla potrzeb logistyki ostatniej mili i lekkiej produkcji. Firma ma już na swoim koncie inwestycje na Pomorzu. Są to m.in. parki logistyczne (7R Park Gdańsk I, 7R Park Gdańsk II, 7R Park Tczew) i magazyny ostatniej mili: 7R City Flex Gdańsk Airport, 7R City Flex Gdańsk oraz 7R City Flex Gdynia.

- Zależało nam na realizacji parku logistycznego przy największym i najszybciej rozwijającym się polskim terminalu kontenerowym, czyli DCT Gdańsk SA - mówi Ryszard Gretkowski, wiceprezes zarządu 7R SA. - Dzięki temu poszerzymy nasze portfolio o projekt specjalistyczny, dostosowany do wymogów logistyki morskiej.

W ramach inwestycji 7R Park Gdańsk Port na ponad 20 ha działki powstaną obiekty magazynowo - produkcyjne klasy A, z zapleczem socjalno - biurowym o łącznej powierzchni ok. 123 tysięcy mkw., z wykorzystaniem rozwiązań przyjaznych środowisku oraz nowoczesnych technologii. 

Gospodarka Morska
Danuta Bakuła wspólnik w PAR Bakuła spółka jawna, ta gdańska firma rodzinna zainwestowała w Parku Przemysłowo-Technologicznym Maszynowa w Kokoszkach, fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dobre praktyki dla mniejszych z Parku w Kokoszkach

Naturalnym procesem jest przyciąganie mniejszych firm przez duże podmioty. Ten mechanizm sprawdził się przy wcześniejszym projekcie InvestGDA - Parku Przemysłowo-Technologicznym Maszynowa (PPTM) w Kokoszkach.

Po otwarciu fabryki Weyerhausera (obecnie: International Paper) i Centrum Dystrybucji Jeronimo Martins, małe i średnie firmy z Gdańska i regionu szybko zainteresowały się zakupem terenu w Kokoszkach. Po upływie 10 lat od utworzenia “Maszynowej”, z ok. 51 ha na sprzedaż pozostało jedynie ok. 0,7 ha.

Na terenie PPTM zainwestowała m.in. spółka PAR Bakuła (dawniej Pomorska Agencja Reklamowa), firma rodzinna od 29 lat działająca w branży artykułów reklamowych i promocyjnych.

- Działkę na terenie Parku o powierzchni 2,2 ha kupiliśmy w 2014 roku. Na naszą decyzję wpłynęły przede wszystkim lokalizacja i przygotowanie działki pod inwestycję: uzbrojenie terenu w media, gotowe drogi i zbiornik retencyjny - opowiada Danuta Bakuła, wspólnik w PAR Bakuła spółka jawna. - Wybudowaliśmy dwie hale wysokiego składowania o łącznej powierzchni ok. 10 tys. mkw. z dwoma nowoczesnymi budynkami biurowymi połączonymi przejściem do hali. Obiekty przeznaczyliśmy pod wynajem i zostały zasiedlone zaraz po wybudowaniu. Sądzę, że przede wszystkim ze względu na lokalizację i wysoki standard, zrealizowany ponad wymogi obowiązujących przepisów.

- Koncepcja PCI to powtórka dobrych praktyk i rozwiązań, które zadziałały w “Maszynowej”. Dawne grunty rolne w Kokoszkach, które otrzymaliśmy aportem od gminy Gdańsk, uzbroiliśmy i sukcesywnie rozwijaliśmy układ drogowy wraz z niezbędnymi mediami,  doprowadzając pełną infrastrukturę do granic działek inwestycyjnych, tak by kontrahenci bez zbędnych dodatkowych kosztów mogli rozpocząć swoją działalność - tłumaczy Maciej Cieślik, wiceprezes zarządu InvestGDA. - Na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, biorąc na siebie znaczący wysiłek ludzki i finansowy, wybudowaliśmy i stale rozwijamy funkcjonalną infrastrukturę dostępową połączoną bezpośrednio z układem dróg publicznych i portowych oraz terminalem DCT. Budując KOGĘ, położony przy niej plac składowy i kompletny układ drogowy pokazaliśmy, że jest to teren, w który zdecydowanie można i warto inwestować. Ostatnie przetargi, w których wyłoniliśmy dwóch dużych “graczy” pokazały, że oferta w ramach PCI cieszy się coraz większym zainteresowaniem doświadczonych inwestorów.

Gospodarka Morska
Maciej Cieślik wiceprezes zarządu InvestGDA (Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego), w tle Centrum Biurowe KOGA fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dla kogo Pomorskie Centrum Inwestycyjne?

Po wyłonieniu dużych inwestorów, InvestGDA koncentruje działania na przyciągnięciu do PCI lokalnych firm z sektora MŚP, przeznaczając na ich działalność ok. 10 ha. Szansę na lokalizację w tym miejscu otrzymają w szczególności przedsiębiorcy, których profil działalności mieści się w ramach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Do specjalizacji tych należą m.in. technologie offshore i portowo-logistyczne, a także technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii oraz w budownictwie.

- Naszym zadaniem jest pozyskiwanie inwestorów, którzy tworzyć będą dodatkową wartość zarówno dla miasta jak i jego mieszkańców. Dlatego też zdecydowanie wyłączamy na tym terenie działalność, która mogłaby ograniczać kolejnych potencjalnych inwestorów, być uciążliwa dla nich i dla mieszkańców sąsiedniej dzielnicy Stogi - podkreśla Maciej Cieślik. - Dlatego też nie planujemy tutaj możliwości lokowania ciężkiego przemysłu, składowania uciążliwych towarów (typu węgiel i różnego rodzaju odpady), a także prowadzenia działalności generującej nadmierny hałas, czy odór.

Wiceprezes InvestGDA podkreśla ponadto, że przygotowując dogodne warunki do prowadzenia działalności dla inwestorów, spółka duży nacisk kładzie równocześnie na kwestię zrównoważonego rozwoju: czy to projektując zagospodarowanie terenu z wykorzystaniem jego naturalnych właściwości retencyjnych, czy też planując w przyszłym roku montaż fotowoltaiki na dachu Centrum Biurowego KOGA, która pozwoli choć w części odzyskać energię zużywaną przez budynek.

Plac składowy, greenfield i biura

Biorąc pod uwagę oczekiwania firm z sektora MŚP, dla których - z jednej strony - place składowe w bliskiej odległości od portu są mocno pożądanym towarem, a z drugiej strony - duże powierzchnie składowania oferowane przez centra logistyczne nie zawsze odpowiadają ich potrzebom, InvestGDA zbuduje na terenie PCI utwardzony plac składowy (o powierzchni ok. 1 ha) z możliwością dzierżawy. Termin oddania inwestycji, wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą planuje się na I kwartał 2021. Całość została objęta dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Przygotowania terenów Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego”na kwotę ponad 4 mln złotych.

- Budowa placu to odpowiedź na potrzeby sygnalizowane przez przedsiębiorców, z czasem być może pojawi się także oferta wynajmu małych hal - zaznacza Maciej Cieślik. - Na chwilę obecną, większość terenu, który dedykujemy kontrahentom z sektora MŚP to grunty typu greenfield z drogą dojazdową i mediami, gdzie realizować mogą projekty pod swoje indywidualne potrzeby. Uzupełnieniem oferty jest Centrum Biurowe KOGA, gdzie dysponujemy nowoczesną przestrzenią biurową na wynajem.


obrazek1Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA)
to spółka miejska, której głównym zadaniem jest komercjalizacja oraz aktywizacja gospodarcza terenów inwestycyjnych. InvestGDA jest również inicjatorem projektów związanych z rozwojem przedsiębiorczości i innowacyjności na terenie Gdańska, aktywnie kształtując krajobraz gospodarczy miasta. Spółka oferuje usługi kompleksowego doradztwa inwestycyjnego i biznesowego. Współorganizuje misje gospodarcze oraz wydarzenia biznesowe umożliwiające rozwój przedsiębiorców, reprezentujących różne dziedziny gospodarki. W strukturze InvestGDA funkcjonuje również Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego, która aktywnie realizuje działania w obszarze CSR, realizując projekty wspierające m.in. lokalny rynek pracy oraz inicjatywy kulturalne i społeczne.

Bollore Logistics
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34362,00 $ tona 0,20% 15 wrz
 Cynk 3051,00 $ tona 1,23% 15 wrz
 Aluminium 2867,00 $ tona 0,74% 15 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.