• <

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Kamczatki. Na plaży setki martwych zwierząt [wideo]

06.10.2020 14:38
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Kamczatki. Na plaży setki martwych zwierząt [wideo]

Partnerzy portalu

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Kamczatki. Na plaży setki martwych zwierząt [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. Greenpeace Russia/Twitter

Popularna plaża surfingowa na rosyjskim wybrzeżu Pacyfiku jest obecnie miejscem podejrzewanej katastrofy ekologicznej, ponieważ jej wody żółkną, a na brzeg wyrzucane są dziesiątki martwych zwierząt morskich.

Lokalne władze miasta Pietropawłowsk-Kamczacki we wschodniej Rosji ostrzegają przed odwiedzaniem pobliskiej plaży Chałaktyrskiej, po tym, jak surferzy skarżyli się na częściową utratę wzroku i bóle głowy, gorączkę i nudności po wejściu do wody.

„Zauważyłem, że ocean ma dziwny smak i nie pachnie tak jak zwykle. Bolały mnie oczy, miałem suche i drapiące gardło, a moje ciało strasznie swędziało” - powiedział Anton Morozov, założyciel lokalnej szkoły surfingu Snowave.

On i jego zespół po raz pierwszy zauważyli objawy na początku września, ale skojarzyli je z oceanem dopiero pod koniec miesiąca, kiedy zgłosili je władzom.

Od tego czasu w mediach społecznościowych udostępniano zdjęcia martwych ośmiornic, fok, jeżowców i rozgwiazd wyrzuconych wzdłuż plaży, a niektórzy plażowicze twierdzą, że martwe ryby wyglądają, jakby były ugotowane.

Gospodarka Morska
fot. Greenpeace Russia/Twitter


Władze lokalne pobrały próbki z oceanu, gdzie pod koniec września Morozow powiedział, że „żółtawo-zielonkawa ciecz” pojawiła się na 20–30-kilometrowym odcinku linii brzegowej.

Lokalni badacze analizują teraz trzy główne przyczyny zanieczyszczenia wody, w tym toksyczny wyciek, aktywność wulkaniczną na tym obszarze i naturalnie występujące śmiertelne zakwity glonów - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej gubernator regionu Kamczatka Władimir Sołodow.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.