• <

Organizmy oceaniczne naturalnym systemem obronnym przed groźnymi wirusami?

ew

10.04.2020 14:57 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Organizmy oceaniczne naturalnym systemem obronnym przed groźnymi wirusami?

Partnerzy portalu

Organizmy oceaniczne naturalnym systemem obronnym przed groźnymi wirusami? - GospodarkaMorska.pl

Niezwykłe badania Królewskiego Holenderskiego Instytutu Badań Morskich (Royal Netherlands Institute for Sea Research - NIOZ). Jak sugerują naukowcy, niektóre oceaniczne stworzenia działają jak naturalna tarcza obronna przed wirusami.

W serii eksperymentów laboratoryjnych, zespół kierowany przez badaczkę Jennifer Welsh, obserwował organizmy morskie, aby sprawdzić, w jaki sposób wchodzą w interakcje z wirusami w ich ekosystemie. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature „Scientific Reports”.

Według nowego badania, oceaniczne stworzenia działały jak naturalna tarcza obronna przed groźnymi dla ludzi wirusami. Zespół zbadał 10 różnych gatunków zwierząt, z czego wirusy najlepiej filtrowały kraby, małże, ostrygi i gąbki.

Jak piszą naukowcy w czasopiśmie Nature : „w naszych eksperymentach gąbki zmniejszyły obecność wirusów nawet o 94 procent w ciągu trzech godzin. Po upływie pełnej doby, obecność groźnych wirusów zmniejszyła się nawet o 98%”.

Kraby były w stanie zmniejszyć natężenie wirusa nawet o 90 procent w ciągu 24 godzin. Małże i kraby były znacznie mniej skuteczne, zmniejszając liczebność wirusa odpowiednio o 43 i 12 procent.

Jak dodaje Welsh: " Nasz kolejny eksperyment wskazał, że pochłanianie wirusów przez organizmy oceaniczne odbywa się bardzo szybko i skutecznie. Nawet jeśli co 20 minut umieszczaliśmy w wodzie nowe wirusy - gąbki pozostawały niesamowicie skuteczne w ich pochłanianiu".

Odkrycia te mogą mieć ogromne wypływ na zapobieganie przyszłym epidemiom, a także rzucić nieco światła na niektóre naturalne mechanizmy obronne istniejące w naszym ekosystemie. Badacze ostrzegają jednak, że w naturalnych warunkach sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana niż w warunkach laboratoryjnych.

„Sytuacja jest znacznie bardziej złożona, ponieważ w warunkach naturalnych funkcjonuje wiele innych gatunków zwierząt, które mają na siebie wpływ. Ponadto należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak prądy pływowe, temperatura i promieniowanie UV ”- dodaje Welsh.

 

Więcej TUTAJ

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.