• <
escort_980x120_gif_2020

Ponad pół miliona krabów pustelników zginęło w plastikowych pojemnikach (film)

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Ponad pół miliona krabów pustelników zginęło w plastikowych pojemnikach (film)

Po raz kolejny warto zdać sobie sprawę jak przerażające skutki dla środowiska może mieć plastik wyrzucany przez wodę na brzeg. Okazuje się, że "plastikowe pułapki" na wyspach Oceanu Indyjskiego przyczyniły się do śmierci ponad pół miliona krabów pustelników. Naukowcy szacują, że zanotowano wyraźny globalny spadek populacji tego skorupiaka.

Ponad pół miliona krabów pustelników zginęło w plastikowych pojemnikach (film) - GospodarkaMorska.pl

mb

22.01.2020 Źródło: własne

Po raz kolejny warto zdać sobie sprawę jak przerażające skutki dla środowiska może mieć bezmyślnie wyrzucany przez człowieka plastik, który trafia do wody, a natepnie na brzeg. Okazuje się, że "plastikowe pułapki" na wyspach Oceanu Indyjskiego przyczyniły się do śmierci ponad pół miliona krabów pustelników. Naukowcy szacują, że zanotowano wyraźny globalny spadek populacji tego skorupiaka.

Badanie było prowadzone przez naukowców z Instytutu Morskiego na Uniwersytecie Tasmańskim, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz dwóch lokalnych organizacji naukowych: Two Hands Project. Zespół odkrył, że na archipelagu Wysp Kokosowych na Oceanie Indyjskim zginęło 508 000 krabów pustelników. Kolejne 61 000 osób zginęło na wyspie Henderson na południowym Pacyfiku. Jak donosi The Guardian, poprzednie badania przeprowadzane na tym obsazrze  wykazały wysoki poziom zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w obu lokalizacjach.

Naukowcy zbadali miejsca na czterech wyspach pod kątem otwartych plastikowych pojemników. Szczególną uwagę zwrócili na pojemniki z otworami nachylonymi do góry, ponieważ kraby mają z nimi dużo trudności - po wejściu do środka nie mogą z nich wyjść. Następnie policzyli liczbę uwięzionych krabów w każdym z nich. Ich wyniki ekstrapolowano na kolejne 15 wysp archipelagu Cocos. Okazało się, że zapach zmarłych (sygnał chemiczny) krabów w plastikowych pojemnikach przyciągał kolejne stawonogi w pogoni za błyszczącą nową skorupą. W ten oto sposób jeden plastikowy pojemnik przyczyniał się do śmierci wielu krabów pustelników. W jednym znaleziono nawet 526 skorupiaków!

Bez pustelników cierpi nasz ekosystem. W środowisku tropikalnym kraby roznoszą nasiona oraz napowietrzają i nawożą glebę. Jednak warunki na Wyspach Kokosowych i Wyspie Henderson są niegościnne dla stworzeń ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia.

Według dr Alexa Bonda z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie niedoceniono negatywnych skutków odpadów z tworzyw sztucznych wyrzucanych przez wodę na ląd - nie dość, że stanowią one pułapkę to dodatkowo uniemożliwiają zwierzątom swobodną migracje.

Źródło:
własne
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.