• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Ponad pół miliona krabów pustelników zginęło w plastikowych pojemnikach (film)

mb

22.01.2020 12:44 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ponad pół miliona krabów pustelników zginęło w plastikowych pojemnikach (film)

Partnerzy portalu

Ponad pół miliona krabów pustelników zginęło w plastikowych pojemnikach (film) - GospodarkaMorska.pl

Po raz kolejny warto zdać sobie sprawę jak przerażające skutki dla środowiska może mieć bezmyślnie wyrzucany przez człowieka plastik, który trafia do wody, a natepnie na brzeg. Okazuje się, że "plastikowe pułapki" na wyspach Oceanu Indyjskiego przyczyniły się do śmierci ponad pół miliona krabów pustelników. Naukowcy szacują, że zanotowano wyraźny globalny spadek populacji tego skorupiaka.

Badanie było prowadzone przez naukowców z Instytutu Morskiego na Uniwersytecie Tasmańskim, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz dwóch lokalnych organizacji naukowych: Two Hands Project. Zespół odkrył, że na archipelagu Wysp Kokosowych na Oceanie Indyjskim zginęło 508 000 krabów pustelników. Kolejne 61 000 osób zginęło na wyspie Henderson na południowym Pacyfiku. Jak donosi The Guardian, poprzednie badania przeprowadzane na tym obsazrze  wykazały wysoki poziom zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w obu lokalizacjach.

Naukowcy zbadali miejsca na czterech wyspach pod kątem otwartych plastikowych pojemników. Szczególną uwagę zwrócili na pojemniki z otworami nachylonymi do góry, ponieważ kraby mają z nimi dużo trudności - po wejściu do środka nie mogą z nich wyjść. Następnie policzyli liczbę uwięzionych krabów w każdym z nich. Ich wyniki ekstrapolowano na kolejne 15 wysp archipelagu Cocos. Okazało się, że zapach zmarłych (sygnał chemiczny) krabów w plastikowych pojemnikach przyciągał kolejne stawonogi w pogoni za błyszczącą nową skorupą. W ten oto sposób jeden plastikowy pojemnik przyczyniał się do śmierci wielu krabów pustelników. W jednym znaleziono nawet 526 skorupiaków!

Bez pustelników cierpi nasz ekosystem. W środowisku tropikalnym kraby roznoszą nasiona oraz napowietrzają i nawożą glebę. Jednak warunki na Wyspach Kokosowych i Wyspie Henderson są niegościnne dla stworzeń ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia.

Według dr Alexa Bonda z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie niedoceniono negatywnych skutków odpadów z tworzyw sztucznych wyrzucanych przez wodę na ląd - nie dość, że stanowią one pułapkę to dodatkowo uniemożliwiają zwierzątom swobodną migracje.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.