• <
mewo_2022

USA wyznaczą nowe obszary, które będą dzierżawione pod inwestycje offshore wind

19.10.2021 10:42 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas USA wyznaczą nowe obszary, które będą dzierżawione pod inwestycje offshore wind

Partnerzy portalu

USA wyznaczą nowe obszary, które będą dzierżawione pod inwestycje offshore wind     - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) w Stanach Zjednoczonych przedstawiło plany odnośnie przyszłych morskich farm wiatrowych, których moc osiągnie 30 GW do 2030 roku. Administracja prezydenta Joe Bidena ma w planie wydzierżawienie siedmiu nowych obszarów pod budowę morskich farm do 2025 roku. 

Amerykańska sekretarz spraw wewnętrznych Deb Haaland przedstawiła strategię na rzecz wykorzystania nowych obszarów pod inwestycje w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Podczas przemówienia na konferencji American Clean Power's Offshore WINDPOWER Conference & Exhibition w Bostonie, sekretarz BOEM ogłosiła plany dotyczące potencjalnej sprzedaży praw do budowy farm morskich w ramach siedmiu nowych umów dzierżawy do 2025 roku. Plany dotyczącZatoki Maine, Zatoce Nowojorskiej, środkowego Atlantyku, Zatoki Meksykańskiej, jak również obszarów morskich w Północnej Karolinie, Kalifornii i Oregonie.

– Departament Spraw Wewnętrznych przedstawia ambitną mapę drogową, która popycha do przodu plany administracji, aby stawić czoła zmianom klimatycznym, stworzyć dobrze płatne miejsca pracy i przyspieszyć przejście społeczeństwa w stronę bezemisyjnej energetyki – powiedziała sekretarz Haaland. 

Podkreśliła, że opracowany harmonogram zapewnia dwa kluczowe składniki: większą pewność i przejrzystość. USA chcą osiągnąć cele w zakresie rozwoju OZE na morzu, jednocześnie uwzględniając potrzeby innych użytkowników obszarów morskich i potencjalnie dotkniętych społeczności. 

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym prezydenta Bidena (14008, Tackling the Climate Crisis at Home and Abroad), Departament Spraw Wewnętrznych współpracuje obecnie z innymi agencjami federalnymi w celu zwiększenia produkcji energii odnawialnej na lądzie i wodach publicznych. Biden zobowiązał się do instalacji 30 GW w sektorze offshore wind do 2030 roku i zezwolenia na instalację co najmniej 25 GW w OZE na lądzie do 2025 roku.

USA chcą uniknąć konfliktów na obszarach morskich 

BOEM pracuje nad udoskonaleniem procesu identyfikacji dodatkowych obszarów morskich nadających się do rozwoju elektrowni wiatrowych. Agencja jest w trakcie prac na założeniami i wytycznymi, które mogą być przedstawione organom rządowym, przemysłowi, użytkownikom obszarów morskich (np. rybakom) i innym środowiskom. BOEM chce wykorzystać najlepsze dostępne dane naukowe, jak również wiedzę użytkowników obszarów morskich i innych zainteresowanych stron, aby zminimalizować konflikt z istniejącymi zastosowaniami technologicznymi i branżami.

– Pracujemy nad ułatwieniem realizacji projektów, które wzbudzą zaufanie do morskiej energetyki wiatrowej – powiedziała Amanda Lefton, dyrektor BOEM. Podkreśliła, że administracja chce zredukować potencjalne konflikty tak bardzo, jak to tylko możliwe, spełniając jednocześnie cel administracji, jakim jest instalacja 30 GW w offshore wind do 2030 roku. 

– Oznacza to, że będziemy często współpracować ze wszystkimi zainteresowanymi stronami przed wyznaczeniem nowych obszarów wiatrowych – poinformowała Lefton. 

Oprócz wytypowania nowych możliwości dzierżawy obszarów w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, BOEM rozważa opracowanie innowacyjnych warunków dzierżawy, zgodne z celami i założeniami ustawy o szelfach kontynentalnych (Outer Continental Shelf Lands Act). Wśród wymagań przewiduje się obowiązek raportowania przez dzierżawcę obszaru morskiego działań mających na celu zminimalizowanie konfliktów z innymi użytkownikami morskimi, opracowania zasad zatrudniania przy realizacji projektów oraz przedstawienia planowanych działań na rzecz rozwoju łańcucha dostaw w USA. Takie zapisy znalazły się w ogłoszonym w czerwcu tego roku Proposed Sale Notice New York Bight.

BOEM zakończył już przegląd planu budowy i eksploatacji projektu farmy morskiej Vineyard Wind. Obecnie analizuje dziewięć kolejnych planów budowy morskich farm wiatrowych, z co najmniej sześcioma projektami, które zostaną wybudowane do końca 2025 roku. BOEM informuje, że do przeanalizowania wpłynęło w sumie 16 planów dla projektów, których łączna moc sięga 19 GW. 

USA stawiają na ochronę środowiska, ale potrzebne są dane

13 października amerykański Departament Energetyki (DEO) ogłosił plany dofinansowania w wysokości 13,5 miliona dolarów projektów, które pomogą zapewnić krytyczne dane dotyczące środowiska i dzikiej przyrody w celu wsparcia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Dotacje zostaną przeznaczone na 4 projekty. Przykładowo zespół Uniwersytetu Duke oceni ryzyko, jakie rozwój morskiej energetyki wiatrowej może stanowić dla ptaków, nietoperzy i ssaków morskich. Naukowcy określą priorytety w zakresie monitoringu dzikich zwierząt oraz zbiorą dane biologiczne i behawioralne odnośnie morskich farmach wiatrowych na wschodnim wybrzeżu. Uniwersytet otrzyma na te działania 7,5 miliona dolarów. 

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.