• <
escort_980x120_gif_2020

W Ustce odkryto inwazyjny gatunek – krabika amerykańskiego

jm

29.09.2021 12:28 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo W Ustce odkryto inwazyjny gatunek – krabika amerykańskiego

Partnerzy portalu

W Ustce odkryto inwazyjny gatunek – krabika amerykańskiego - GospodarkaMorska.pl
Fot. Majk90 / Wikipedia

Jak donosi „Głos Pomorza”, po wrześniowych sztormach na plaży w Ustce poszukiwacze bursztynu odnajdywali małe skorupiaki, w tym krabika amerykańskiego – gatunek, który nie występuje w tym rejonie wybrzeża.

Zdjęcia skorupiaków dziennikarze przekazali kierownikowi Zakładu Zoologii i Fizjologii Zwierząt w Katedrze Biologii Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi w Akademii Pomorskiej prof. Olegowi Aleksandrowiczowi. Ten na ich podstawie ocenił, że skorupiak "wygląda na krabika amerykańskiego".

– To obcy gatunek. Nieznany mi na Pomorzu Środkowym. Być może rozszerza swój zasięg. Nie jest zagrożeniem, nie przenosi pasożytów i chorób – miał ocenić prof. Aleksandrowicz.

Krabik amerykański osiąga maksymalną wielkość 20 mm, ma białe, masywne szczypce i długie odnóża. Pierwotnie występował w ujściach rzek w Teksasie i na Florydzie w USA. Rozprzestrzenił się na inne kontynenty. Miały mu w tym pomóc wody balastowe statków handlowych. Ten skorupiak znany jest także w Bałtyku – w Zalewie Wiślanym, Zatoce Gdańskiej czy Zalewie Szczecińskim.

W Polsce krabik amerykański uznawany jest za gatunek inwazyjny.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.