• <

Japonia. Straż przybrzeżna odkryła nową wyspę

17.08.2021 14:25 Źródło: własne
Strona główna Japonia. Straż przybrzeżna odkryła nową wyspę
Japonia. Straż przybrzeżna odkryła nową wyspę - GospodarkaMorska.pl
Fot. Japońska Straż Przybrzeżna

Po erupcji podwodnego wulkanu około 1,2 tys. kilometrów na południe od Tokio pojawiła się nowa wyspa.

Nowo utworzoną wyspę o średnicy około 1 kilometra i kształcie litery “C” odkryła japońska straż przybrzeżna. O odkryciu zaś poinformowała agencja Kyodo. Pojawienie się wyspy jest związane z wybuchem podwodnego wulkanu około 50 kilometrów na południe od wyspy Iwoto na Oceanie Spokojnym.

Erupcja wulkanu trwa od piątku. Japońska agencja meteorologiczna ostrzegała o wydobywającym się dymie i popiole. To właśnie podczas monitorowania erupcji z powietrza straż przybrzeżna odkryła wyspę.


To nie pierwszy raz, kiedy w tej okolicy pojawia się nowa wyspa. Pojawiały się one także już wcześniej – w 1904, 1914 i 1986 roku, ale za każdym razem tonęły z powodu erozji spowodowanej falami i prądami morskimi. Wyspa z 1986 roku znalazła się pod wodą zaledwie dwa miesiące po utworzeniu.

Nowo powstała wyspa może zostać dołączona do terytorium Japonii, jeśli zostanie uznana za naturalnie powstały fragment lądu zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Z powodu jej położenia nie poszerzy ona jednak prawdopodobnie obszaru wód terytorialnych ani ekskluzywnej strefy ekonomicznej Japonii.

Źródło: jm, PAP

Dziękujemy za wysłane grafiki.