• <

Wynik wyszukiwania - "wulkan" - Wiadomości

Indonezja. Wybuchł wulkan, możliwe tsunami

Po erupcji wulkanu na wyspie Ruang w indonezyjskiej prowincji Północne Sulawesi ewakuowano ponad 12 tys. osób – powiadomiła we wtorek agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.
30.04.2024

Śmiertelny upadek z klifu w Orłowie

Wczoraj w okolicach godziny 13:30 gdyńska policja otrzymała zgłoszenie o odnalezionych pod klifem w Orłowie zwłokach mężczyzny w wieku około 60 lat. Znajdowały się one w trudno dostępnym miejscu. Czynności na miejscu były wykonywane pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Trwają czynności w celu wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia.
18.04.2024

XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego w Kołobrzegu już za nami

W dniach 4-6 kwietnia 2024 roku w Seaside Park Hotel w Kołobrzegu odbyło się XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. W trakcie wydarzenia odbyły się debata z udziałem ekspertów oraz wykłady prelegentów. Była to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozwijania współpracy w branży morskiej.
08.04.2024

Tajemniczy fetor na fińskim wybrzeżu. Przywiało go z Rosji?

Nieprzyjemny, intensywny zapach niewiadomego pochodzenia dało się poczuć w niedzielę po południu w Helsinkach i okolicznych miejscowościach, na kilkudziesięciokilometrowym odcinku wybrzeża. Według mediów fetor - przypominający opary siarki, palonych opon czy śmieci - mógł zostać przywiany znad Petersburga w Rosji.
31.03.2024

Stocznia Szczecińska "Wulkan" ma nowego prezesa

Dziś rano Stocznia Szczecińska "Wulkan" poinformowała o zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa oraz wiceprezesa ds. operacyjnych.
27.03.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Rada Nadzorcza Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" sp. z o.o. ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu

Rada Nadzorcza Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa zarządu oraz wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych. Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane w siedzibie zarządu spółki do 20 marca 2024 r.
04.03.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

Odwołanie zarządu i prezesa Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Jak poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, wiceminister Arkadiusz Marchewka, został odwołany zarząd Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" Sp. z o.o. Zapowiedział, że odbędzie się tam audyt i kontrola wszystkich działań, które wcześniej były w niej podejmowane.
22.02.2024

U brzegów Peru znaleziono trzy duże podmorskie wulkany

Międzynarodowa ekspedycja prowadząca badania zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej natrafiła na trzy dużych rozmiarów podmorskie wulkany u brzegów Peru - podała fundacja Schmidt Ocean Institute (SOI), która sfinansowała to studium oceanograficzne.
20.02.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

Nowy skład rady nadzorczej Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Na stronie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” sp. z o.o. opublikowano informacje o nowym składzie rady nadzorczej.
16.02.2024

Gdyński klif znów zagrożony. Ponownie naruszyły go sztormy na Bałtyku

Z powodu trudnych warunków pogodowych wzrosło zagrożenie dalszego osuwania się ziemi na gdyńskim klifie. Z tego powodu wzrosło zagrożenie dla osób poruszającymi się nieopodal ścieżkami spacerowymi.
12.02.2024

Wiceminister Marchewka: Stocznię Szczecińską Wulkan czeka bardzo wnikliwy audyt

Stocznię Szczecińską "Wulkan" czeka bardzo wnikliwy audyt - powiedział PAP wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. W ubiegłym tygodniu odwołani zostali prezes stoczni "Gryfia" i rada nadzorcza Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
30.01.2024

Stocznia Szczecińska „Wulkan”. Transport pierwszego modułu doku dla „Gryfii”

Na terenie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” 17 stycznia przeprowadzono operację transportu pierwszego modułu doku budowanego dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.
22.01.2024

Fundusz Rozwoju Spółek z nowym szefostwem. W Szczecinie ruszyła wymiana kierownictwa ważnych dla branży spółek

W Szczecinie rozpoczęły się zmiany na najwyższych szczeblach ważnych dla branży morskiej spółek. Nowy rząd wymienia rady nadzorcze, które z kolei zmienią zarządy. Zebrania rad zaplanowały także państwowe spółki z Trójmiasta, wśród nich porty.
18.01.2024

Pierwszy blok doku dla MSR Gryfia przygotowywany do wodowania

W Stoczni Szczecińskiej Wulkan przygotowywany do wodowania jest pierwszy blok nowego doku budowanego dla Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Konstrukcja została przesunięta z pochylni Odra Nova na ponton, z którego zejdzie na wodę. Proces budowy doku zakłada powstanie trzech tak dużych elementów. Będą one scalane na wodzie.
18.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Niewielkie tsunami zarejestrowano na obszarach położonych wzdłuż japońskiego wybrzeża Pacyfiku

Niewielkie tsunami zaobserwowano w niedzielę na obszarach wzdłuż japońskiego wybrzeża Pacyfiku po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,7, które nawiedziło południowe Filipiny - podała japońska agencja meteorologiczna.
03.12.2023

Na Filipnach Agencja Sejsmologiczna wezwała mieszkańców wybrzeży do natychmiastowej ewakuacji przed tsunami

Filipińska Agencja Sejsmologiczna Phivolcs wezwała mieszkańców wybrzeży w prowincjach Surigao Del Sur i Davao Oriental do „natychmiastowej ewakuacji” w głąb lądu. Ostrzegła też załogi łodzi rybackich, by pozostawały z dala od lądu.
02.12.2023

W kilku krajach wydano ostrzeżenie przed tsunami, które może powstać po trzęsieniu ziemi na Filipinach

W rejonie wyspy Mindanao na Filipinach doszło w sobotę do silnego trzęsienia ziemi, o magnitudzie 7,5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.
02.12.2023

Wynurza się nowa wyspa na Pacyfiku

Niedawno, zaledwie kilometr od Iwo Jimy, gdzie w czasie II wojny światowej toczyły się historyczne walki, pojawiła się niewielka, nowo uformowana wyspa. Efekt eksplozji podwodnego wulkanu, który zaskoczył naukowców, dostarcza rzadkiej okazji do badania tego niezwykłego zjawiska.
08.11.2023

Baltexpo 2023: Złote Kotwice rozdane

Pierwszego dnia targów branży morskiej Baltexpo na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo odbyło się oficjalne rozdanie Złotych Kotwic, czyli nagród przyznawanych przedsiębiorstwom i instytucjom, których projekt, produkt, usługa, działania lub osiągnięcia w okresie dwóch lat od ostatniej edycji wydarzenia mają lub mogą mieć znaczący wpływ na rozwój gospodarczy.
11.10.2023

Baltexpo 2023. Nowe otwarcie

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo wystartowały dzisiaj tegoroczne targi Baltexpo. Dla tej zasłużonej imprezy to nowe rozdanie – po raz pierwszy tworzona jest przez MTG, które przejęło prawa do jej organizacji i ma w stosunku do niej poważne plany.
10.10.2023

Stocznia Szczecińska „Wulkan” będzie zaangażowana w budowę należącej do RWE morskiej farmy wiatrowej Thor o mocy 1000 MW

Stocznia Szczecińska „Wulkan” ogłasza swoje zaangażowanie w budowę morskiej farmy wiatrowej Thor o mocy 1000 MW należącej do RWE. Na podstawie niedawno podpisanej umowy z Dajin Offshore, Stocznia „Wulkan” odpowiedzialna jest za dostawę pakietów platform wewnętrznych.
19.09.2023

Rosja przeprowadziła ćwiczenia z udziałem 10 tys. ludzi na wodach dzielących ją od Alaski

Rosja przeprowadziła w poniedziałek ćwiczenia na wodach Morza Czukockiego i Morza Beringa, dzielących ją od Alaski, z udziałem 10 tysięcy wojskowych - podała agencja Reutera. Przećwiczono m.in. odpalanie pocisków manewrujących: Onyks, Granit i Wulkan.
18.09.2023

Stocznia Wulkan buduje kadłub patrolowca dla niemieckiej straży wybrzeża

W szczecińskim zakładzie trwa budowa jednostki, która powstaje we współpracy z firmą G+K Steelcon, Specjalizującej się w produkcji i montażu konstrukcji aluminiowych oraz stalowych na potrzeby przemysłu stoczniowego, ciężkiego i budownictwa wodnego. Patrolowiec powstaje na zlecenie niemieckiej stoczni Fassmer.
07.09.2023

Popioły i dym z pożaru na Teneryfie zatruwają wodę u brzegów wyspy

Powietrze na popularnej wśród turystów kanaryjskiej Teneryfie zostało skażone przez popioły z pożaru trawiącego od wtorku lasy w środkowo-północnej części wyspy, podały w czwartek lokalne władze.
17.08.2023

Pierwsza część doku pływającego dla Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia jeszcze w tym roku

Do końca tego roku planowane jest ukończenie pierwszej części doku pływającego, który jest obecnie budowany przez Stocznię Szczecińską Wulkan dla Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Ta część będzie stanowiła jedną trzecią całego doku. Pozostałe dwa bloki również znajdują się w fazie budowy.
04.08.2023

Współpraca Stoczni Szczecińskiej Wulkan z firmą Meyer Werft

Stocznia Szczecińska Wulkan poinformowała, że rozpoczęła ramową współpracę z firmą Meyer Werft w zakresie budowy statków i konstrukcji stalowych.
25.07.2023

Politechnika Morska oraz Stocznia Szczecińska "Wulkan" podpisały list intencyjny

W "duchu dążenia do realizacji wspólnych inicjatyw" w Sali Tradycji w głównym budynku szczecińskiej Politechniki Morskiej podpisano 21 lipca br. list intencyjny z nowym partnerem. Dokument przewiduje m.in. organizacje staży, szkoleń i praktyk.
23.07.2023

Norwegia zmierza w stronę górnictwa morskiego

Norwegia poszukuje sposobów na uniezależnienie się od wydobycia węglowodorów i chce poszukiwać pod dnem morskim również metali.
21.06.2023

NIK po kontroli państwowych stoczni: „zadyszka”

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport podsumowujący wyniki kontroli spółek stoczniowych kontrolowanych przez spółki Skarbu Państwa. NIK skonkludował, że „nadzór (…) nie był w pełni skuteczny”.
05.06.2023

Filipiny. Ewakuacja tysięcy mieszkańców północy kraju z powodu zagrożenia tajfunem

Na Filipinach rozpoczęła się ewakuacja tysięcy mieszkańców północnych regionów kraju, gdzie zamknięto szkoły i biura oraz zakazano wypływania w morze, ponieważ do wybrzeża zbliża się tajfun Mawar – przekazała w poniedziałek agencja Associated Press za władzami Filipin.
29.05.2023

Budowa nowego doku dla „Gryfii” dokapitalizowana przez rząd

Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłosił, że budowa nowego doku dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” ze Szczecina została dokapitalizowana kwotą 180 mln zł.
25.05.2023

Nowy patrolowiec w trakcie budowy w stoczni Wulkan

Stocznia Szczecińska Wulkan realizuje obecnie projekt budowy patrolowca we współpracy z firmą G+K Steelcon. Nowy statek będzie mierzył 64 m długości.
14.05.2023

Nowe możliwości dla offshore wind w Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Polska branża stoczniowa coraz mocniej przygotowuje się do uczestnictwa w sektorze offshore. Ważną inwestycję w tym kontekście realizuje Stocznia Szczecińska "Wulkan".
12.04.2023

Odbiór techniczny statków Damen CSD650 i MuC1506 przez zamawiającego

W stoczni Damen Dredging w holenderskim Nijkerk pogłębiarka ssąca CSD 650 Krakatoa została skontrolowana przez swojego właściciela przed wysyłką. Klient zaakceptował stacjonarną pogłębiarkę, która zostanie teraz wysłana do Indonezji, gdzie będzie pracować na wyspie Kalimantan.
23.03.2023

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 w rejonie wysp Kermadec

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 nawiedziło w czwartek region wysp Kermadec w Nowej Zelandii - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS).
16.03.2023

Silne trzęsienie ziemi na południowym Pacyfiku

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9 zarejestrowano w sobotę na południowym Pacyfiku, w rejonie wulkanicznych wysp Kermadec, należących do Nowej Zelandii - podała amerykańska służba geologiczna USGS.
04.03.2023

"Gry wojenne" w pobliżu Wielkiej Brytanii. Putin próbuje straszyć okrętami

Służby prasowe Royal Navy podały, że na początku miesiąca do wybrzeży Wielkiej Brytanii niebezpiecznie zbliżyły się siły morskie Federacji Rosyjskiej. Zdaniem przedstawicieli wojska był to pokaz siły w odpowiedzi na zaangażowanie Londynu w pomoc dla walczącej Ukrainy.
23.02.2023

Gróbarczyk: sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna

Sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna z tendencją na dobrą - powiedział w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że wszystkie stocznie "mają pełen pakiet zamówień w zakresie remontów i budów".
08.02.2023

Firmy stoczniowe ruszają na łowy pracowników

Powiatowe Targi Pracy w Zespole Szkół im. Czesława Miłosza w Gryficach cieszyły się dużym zainteresowaniem firm. To nie powinno dziwić, gdyż szkoła kolejny rok z rzędu utrzymuje wysokie pozycje w rankingach.
31.01.2023

Promieniowanie UV przyczyniło się do wyginięcia gatunków morskich

Promieniowanie ultrafioletowe odegrało rolę w wielkim wymieraniu permskim, które miało miejsce 250 mln lat temu – piszą naukowcy na łamach „Science Advances”.
13.01.2023

Odwołano ostrzeżenie przed tsunami po niedzielnym trzęsieniu ziemi

Ostrzeżenie przed tsunami, wydane po silnym trzęsieniu ziemi, które w niedzielę nawiedziło Vanuatu na Oceanie Spokojnym, zostało odwołane - poinformowało Pacyficzne Centrum Ostrzegania przed Tsunami (PTWC).
08.01.2023

Modernizacja stoczni Gryfia. Ruszają prace budowlane

W przyszłym tygodniu ruszyć mają prace budowlane w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Szczeciński zakład zyska po ich zakończeniu nowy dok przy nabrzeżu Gdyńskim.
03.01.2023

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi na Filipinach

Nowe dane podają nawet 51 zabitych osobach w wyniku powodzi, która miała miejsce w czasie świąt Bożego Narodzenia. Wcześniej informowano o 25 ofiarach. Wciąż trwają poszukiwania 19 osób uznanych za zaginione.
02.01.2023

Nagrody „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant” – znamy laureatów

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło ostatniego dnia 2022 roku laureatów obu wyróżnień.
31.12.2022

Ulewne deszcze i powodzie nawiedziły Filipiny w okresie Bożego Narodzenia. Są ofiary

Tragiczny bilans świąt. 25 osób zginęło, a kolejnych 26 uznawanych jest za zaginione po fali ulewnych deszczy i powodzi, poinformowała filipińska agencja ds. łagodzenia skutków kataklizmów.
28.12.2022

Infrastruktura nie nadąża za technologiami w żeglarstwie

Elektromobilność to nie tylko samochody. Dziś ekologiczny napęd da się stosować w każdym pojeździe, ogniwa wodorowe wraz z silnikami elektrycznymi z impetem wchodzą miedzy innymi w świat żeglarstwa. Problem w tym, że infrastruktura na przystaniach jachtowych nie nadąża za zieloną rewolucją. Czy to oznacza, że turystyka żeglarska w Polsce zacznie tracić na atrakcyjności?
19.12.2022

Morze zawrzało! Erupcja wulkanu Stromboli [WIDEO]

Niedzielna erupcja wywołała falę tsunami o wysokości ok. 1,5 m – informuje włoska agencja ANSA.
06.12.2022

Silne trzęsienie ziemi w rejonie Wysp Salomona

Amerykańska Służba Geologiczna (United States Geological Survey, USGS) poinformowała o silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie blisko 7 stopni, które nawiedziło we wtorek archipelag Wysp Salomona, położony w południowo zachodniej części Oceanu Spokojnego. Wydano ostrzeżenie przed falami tsunami.
22.11.2022

USA. Ekspedycja oceaniczna zidentyfikowała tajemniczy obiekt w pobliżu wraku Titanica

Uczestnicy ekspedycji oceanicznej, OceanGate Expeditions, zdołali zidentyfikować tajemniczy obiekt, który po raz pierwszy został zauważony dzięki sonarowi w pobliżu wraku Titanica w 1998 roku. W opinii członków wyprawy znalezisko „tętni życiem”.
26.10.2022

Indonezja. 14 ofiar pożaru promu [WIDEO]

Azjatyckie media podały, że w poniedziałek na południu Indonezji doszło do pożaru na pasażerskim promie. W jego wyniku śmierć poniosło 14 osób.
25.10.2022

21. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022: zrozumieć zmiany i być gotowym na kolejne [WIDEO]

„Zmiany” – podczas tegorocznego Forum Gospodarki Morskiej Gdynia to słowo odmieniane było przez wszystkie przypadki. W porównaniu z poprzednim rokiem cała branża morska znalazła się w zupełnie nowej rzeczywistości i o tym, co stało się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale także o tym, co będzie musiało się stać w ciągu kolejnych kilkudziesięciu, dyskutowali uczestnicy konferencji.
18.10.2022

Jacht I Love Poland po raz kolejny wystartuje w prestiżowym wyścigu Rolex Middle Sea Race

Wśród 14 członków polskiej załogi znalazło się wielu doskonałych żeglarzy i medalistka olimpijska.
17.10.2022

Asteroida, która zgładziła dinozaury, wywołała ogromne tsunami

Ogromne tsunami, rozległe na tysiące kilometrów, powstało wskutek uderzenia asteroidy, która przyniosła zagładę dinozaurom – donoszą naukowcy na łamach pisma „AGU Advances”.
06.10.2022

PŻB wykorzysta w nowym promie starą stępkę?

W 2017 roku w obecności władz państwowych w na pochylni Wulkan Nowy odbyło się uroczyste położenie stępki pod budowę promu, który miał zasilić flotę Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Wkrótce potem prace stanęły, a sama stępka stała się symbolem nieudolności działań państwa w sferze stoczni i żeglugi. PŻB o stępce jednak nie zapomniało – firma ma sondować możliwość jej wykorzystania w promach budowanych przez stocznię Remontowa.
03.10.2022

Latarnia morska Rozewie kończy 200 lat! 10 września br. w południe spotkają się osoby pasjonujące się morską historią

10 września 2022 r. w samo południe przy zabytkowej latarni w Rozewiu Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego organizuje obchody 200-lecia tego pięknego, morskiego obiektu. Będzie okazja do poznania jednej z ciekawszych budowli na polskim morzem.
04.09.2022

Krzysztof Wyszkowski: Porozumienia Sierpniowe pozwoliły nam żyć w półwolności

Mam poczucie, że nie spałem, nie jadłem, tylko pracowaliśmy i cieszyliśmy się - wspominał we wtorek gość Studia PAP, działacz opozycji antykomunistycznej Krzysztof Wyszkowski. Porozumienie polegało jednak tylko na tym, że komuniści zgodzili się, żebyśmy żyli w warunkach półwolności - dodał.
30.08.2022

Stocznia Szczecińska "Wulkan" odbudowuje swoją działalność. Kolejne udane zlecenie [ZDJĘCIA]

Transport do komór malarskich specjalistycznej barki wykonanej przez Stocznię Szczecińską „Wulkan” odbył się 22 sierpnia. Stocznia w tym projekcie była podwykonawcą dla firmy zewnętrznej.
28.08.2022

Prawdopodobieństwo skażenia ryb metylortęcią można przewidzieć

Nowa metoda badawcza pozwala przewidzieć prawdopodobieństwo występowania w danym w regionie ryb o niebezpiecznym poziomie toksycznej metylortęci - informuje pismo „Environmental Toxicology and Chemistry”.
19.08.2022

Jubileusz 70-lecia Gryfii. "Sercem stoczni jest załoga. Dzięki niej przetrwaliśmy i notujemy stały wzrost"

Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" S.A. obchodzi 70. urodziny. Przy tej okazji z zarządem firmy rozmawiamy o jej kondycji, szczegółach programu naprawczego i przełomowej inwestycji – doku numer 8.
01.08.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska prezentuje swoje możliwości

Drugi dzień targów Posidonia 2022 w Grecji był ważnym momentem dla polskiej delegacji. Tego dnia odbyło się seminarium o możliwościach polskiego przemysłu morskiego.
09.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska zameldowała się na targach

W poniedziałek rozpoczęły się jedne z największych targów branży morskiej w Europie – grecka Posidonia. Pośród blisko 2 tysięcy firm z 88 krajów świata nie mogło zabraknąć reprezentantów Polski.
07.06.2022

Dok nr 8 dla Gryfii z pozwoleniem na budowę

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wydał pozwolenie na budowę infrastruktury dla doku numer 8, który stanie w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.
26.04.2022

Należące do ARP spółki stoczniowe mają w 2023 osiągnąć dodatni wskaźnik rentowności

Należące do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) spółki stoczniowe od lat zmniejszają swoją stratę i w 2023 r. mają osiągnąć dodatni wskaźnik rentowności - poinformowała w środę minister w KPRM Izabela Antos.
23.03.2022

Gryfia nie wyrabia się ze zleceniami? Prezes: "Mamy pełne ręce roboty"

Morska Stocznia Remontowa Gryfia ma bardzo dobrą passę. Obecnie wszystkie doki w stoczni są pełne, a armatorzy z nowymi zleceniami muszą ustawić się w kolejce. - Nikomu nie odmawiamy, ale terminy realizacji się wydłużyły przez ilość zleceń - potwierdza prezes Krzysztof Zaremba.
15.03.2022

Famor ma już 70 lat i z sukcesem zmienił kierunek. Prezes: "Cała mądrość tkwi w załodze"

Bydgoski Famor świętuje 70-lecie powstania. Firma, która zaczynała w czasach stoczniowego boomu z biegiem lat zmieniła profil działalności. Dziś stawia na eksport, kolej i przemysł okrętowy.
14.03.2022

Polscy badacze zidentyfikowali sinice, które potrafią przetrwać stężenia nadchloranów wyższe niż na Marsie

Badacze z Poznania zidentyfikowali sinice, które potrafią przetrwać w stężeniach nadchloranów porównywalnych, a nawet wyższych niż te notowane na Marsie. Dotychczas te związki chemiczne uważano za jedną z ważniejszych przeszkód dla przetrwania życia w regolicie pokrywającym Czerwoną Planetę.
25.02.2022

Peru. 24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku

Co najmniej 24 plaże w Peru zostały zanieczyszczone ropą naftową w efekcie tsunami, jakie w połowie stycznia doprowadziło do wycieku paliwa podczas rozładunku tankowca w sąsiedztwie rafinerii La Pampilla. Wysoka fala, która uderzyła w statek, pojawiła się wskutek wybuchu wulkanu na wyspach Tonga.
02.02.2022

Wyciek z tankowca w Peru. Pracownicy z zakazem wyjazdu z kraju

Sąd w prowincji Lima, na środkowym wybrzeżu Peru, zakazał opuszczania tego kraju przez czterech pracowników hiszpańskiej spółki Repsol w związku z wyciekiem ropy naftowej. Doszło do niego 15 stycznia podczas rozładunku z tankowca w położonej w sąsiedztwie wybrzeża rafinerii La Pampilla.
30.01.2022

Linie kontenerowe Matson ruszają z pomocą na Tonga

Amerykańskie linie kontenerowe Matson ogłosiły, że będą modyfikować trasy swoich statków, by te docierały z pomocą do Tonga. Firma przeznaczy także część swoich zysków na pomoc wyspiarskiemu państwu.
29.01.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

Tonga. 57-letni mężczyzna przetrwał 27 godzin w morzu podczas tsunami

57-letni Lisala Folau, mieszkaniec królestwa Tonga, przetrwał 27 godzin na morzu po tym, jak niszczycielskie tsunami uderzyło w sobotę w archipelag, zalewając m.in. jego wyspę Atata. Opowiedział mediom, że poszedł pod wodę dziewięć razy, aż udało mu się uczepić kłody i znalazł się w bezpiecznym miejscu.
21.01.2022

Peru. Wyciek ropy spowodował najgorszą katastrofę ekologiczną w ostatnich latach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po wtorkowym gwałtownym uderzeniu fali morskiej w tankowiec rozładowujący ropę naftową w rafinerii La Pampilla u wybrzeży Peru wyciekło ponad 6 tys. baryłek ropy. Powstanie fali jest wiązane z sobotnią erupcją wulkanu na wyspach Tonga - informuje w czwartek serwis BBC.
20.01.2022

Wybuch wulkanu zerwał podwodny kabel, odcinając Tonga od świata; naprawa potrwa 4 tygodnie

Sobotni wybuch wulkanu w pobliżu archipelagu Tonga na Pacyfiku przerwał jedyny podwodny kabel telekomunikacyjny, łączący ten kraj ze światem. MSZ Nowej Zelandii oceniło w środę, że jego naprawa potrwa co najmniej cztery tygodnie.
19.01.2022

Nowa Zelandia wysłała dwa okręty wojenne z pomocą do Królestwa Tonga

Władze Nowej Zelandii poinformowały w środę o wysłaniu do dotkniętego erupcją wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai królestwa Tonga dwóch okrętów wojennych z pomocą humanitarną. Jednostki te mają przybyć do w rejon katastrofy w piątek.
19.01.2022

Trzy ofiary śmiertelne tsunami na Tonga; wszystkie domy na wyspie Mango zniszczone

Władze królestwa Tonga przekazały we wtorek, że potwierdzono trzy ofiary tsunami, a wszystkie domy na wyspie Mango są zniszczone. Poinformowano też o rozległych zniszczeniach na wyspie Nomuka. Australia czeka z wysłaniem pomocy na oczyszczenie lotniska z popiołu wulkanicznego.
18.01.2022

Po wybuchu wulkanu na Tonga wzrósł poziom wód u wybrzeży Portugalii i Hiszpanii

Poziom wód u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii podniósł się w niektórych miejscach nawet o 50 cm z powodu sobotniej erupcji podwodnego wulkanu w pobliżu pacyficznego państwa Tonga. To skutek tzw. meteotsunami, które dało o sobie znać nawet na Balearach na Morzu Śródziemnym.
18.01.2022

Pierwsza ofiara śmiertelna tsunami na Tonga

Potwierdzona została pierwsza śmiertelna ofiara powodzi i podtopień na archipelagu wysp Tonga - podała agencja AFP. To 50-letnia Brytyjka, Angela Glover, która została porwana przez tsunami po próbie ratowania psów ze swojego schroniska dla zwierząt.
18.01.2022

Peru. Dwie osoby utonęły po nadejściu fali oceanicznej wywołanej erupcją wulkanu

Dwie osoby utonęły na północy Peru, gdy na ich plażę dotarła fala oceaniczna wywołana erupcją wulkanu z okolic archipelagu wysp Tonga - poinformowały w niedzielę władze. W Peru tymczasowo zamknięto ponad 20 portów nad Oceanem Spokojnym.
16.01.2022

Japonia. Ewakuacja 210 tys. ludzi z powodu zagrożenia tsunami. Ostrzeżenie już odwołano

Co najmniej 210 tys. mieszkańców Japonii otrzymało od władz lokalnych nakaz ewakuacji z powodu zagrożenia tsunami, poinformowała w niedzielę agencja informacyjna Kyodo. Ostrzeżenie odwołano po 14 godzinach.
16.01.2022

Japonia. W wybrzeże uderzyło tsunami po wybuchu podwodnego wulkanu

W wybrzeże Japonii uderzyło w nocy z soboty na niedzielę miejscowego czasu tsunami wywołane silnym wybuchem podwodnego wulkanu na Pacyfiku. Japońska agencja meteorologiczna ostrzega przed falami, które w niektórych miejscach mogą mieć do trzech metrów wysokości.
15.01.2022

Wybuch podwodnego wulkanu w pobliżu wysp Tonga; wydano ostrzeżenie przed tsunami

Wybuch wulkanu na Ocenie Spokojnym, jaki odnotowano w sobotę w pobliżu archipelagu wysp Tonga na południowym Pacyfiku, niesie ze sobą groźbę tsunami i bardzo silnych prądów morskich - oceniły amerykańskie służby monitorujące aktywność wulkaniczną w regionie.
15.01.2022

Royal Navy w pogoni za małpami

Nietypowa przygoda przydarzyła się w ostatnim czasie marynarzom brytyjskiego RFA Wave Knight, należącego do Royal Navy szybkiego tankowca flotowego. Na jego pokładzie podczas rejsu znalazła się... małpa z młodym.
23.12.2021

Stocznia "Wulkan" kupiła automatyczną linię do montażu i spawania ram

Szczecińska stocznia "Wulkan" kupiła automatyczną linię do montażu i spawania ram.
16.12.2021

Saudyjczycy chcą podnieść XVIII-wieczny wrak

Saudyjska Agencja Turystyki opracowuje plan wydobycia z dna Morza Czerwonego wraku XVIII-wiecznego statku.
01.12.2021

Szczeciński "Wulkan" inwestuje w zautomatyzowane ciągi produkcyjne

Zakup zautomatyzowanej linii cięcia profili stalowych jest kolejną inwestycją Stoczni Szczecińskiej „Wulkan”.
26.11.2021

Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi i rybołówstwu

Olbrzymie ilości pumeksu z erupcji podwodnego wulkanu unoszą się na powierzchni morza i zbliżają do okolic Tokio. Warstwa pumeksowych kamieni blokuje światło, zagraża morskim zwierzętom, zakłóca rybołówstwo i turystykę – podała we wtorek agencja Kyodo.
17.11.2021

Stocznia "Wulkan" buduje dok pływający dla "Gryfii". Rozpoczął się montaż pierwszej ściany [ZDJĘCIA]

Budowa doku pływającego o nośności 27 tys. ton dla Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" trwa pełną parą w Stoczni Szczecińskiej "Wulkan", która jest głównym wykonawcą kontraktu. Stoczniowcy rozpoczęli montaż pierwszej ściany wzdłużnika w płaszczyźnie symetrii doku. Zobacz zdjęcia z aktualnych prac.
15.11.2021

W pobliżu Okinawy dryfują olbrzymie ilości wulkanicznego pumeksu

Olbrzymie ilości pumeksu z wybuchu podwodnego wulkanu dryfują na morzu w pobliżu wyspy Okinawa w Japonii, poważnie zakłócając lokalne rybołówstwo i turystykę – podał w czwartek portal Japan News, określając to jako „nowy rodzaj katastrofy wulkanicznej”.
04.11.2021

COP26. Delegat z Tonga: dla nas zmiany klimatu oznaczają, że znajdziemy się pod wodą

Dla mieszkańców Tonga czy innych wysp na Pacyfiku zmiany klimatyczne oznaczają, że znajdziemy się pod wodą – mówi w rozmowie z PAP Uili Loisi, członek delegacji Tonga uczestniczący w ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.
03.11.2021

Rezerwat morski wokół Galapagos zostanie powiększony

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso ogłosił we wtorek, że zostanie powiększona powierzchnia obszaru morskiego dookoła wysp Galapagos, który będzie chroniony. Teraz obejmie 60 tys. km kw.
02.11.2021

Iwo Jima się unosi i odsłania wraki po wielkiej bitwie [WIDEO]

Wyspa Iwo Jima, która była miejscem jednej z najsłynniejszych bitew podczas II wojny światowej, unosi się. Razem z nią z wody podnoszą się pamiętające tamtą potyczkę wraki statków.
26.10.2021

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja może spowodować wysokie fale na Atlantyku

Hiszpańscy wulkanolodzy przestrzegli w piątek przed zwiększeniem aktywności sejsmicznej w rejonie wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma. Znajdujący się od września w fazie erupcji wulkan może ich zdaniem doprowadzić do pojawienia się wysokich fal na Atlantyku w rezultacie złamania i osunięcia się części terenu tworzonego na oceanie przez zastygającą lawę.
08.10.2021

JDR Cable wybuduje nowoczesną fabrykę kabli w Wielkiej Brytanii

JDR Cable Systems, globalny dostawca i serwisant kabli podmorskich i przewodów typu umbilicals, będący częścią polskiej Grupy Telefonika-Kable, ogłosił swoje plany otwarcia najnowocześniejszego zakładu produkcji kabli podmorskich w Cambois, w pobliżu Blyth w hrabstwie Northumberland. Producent liczy na wzmocnienie swojej pozycji na rynku poprzez rozszerzenie gamy produktów oraz strategiczne ulokowanie zakładu.
30.09.2021

Ministerstwo: wielu armatorów zgłasza się do stoczni "Gryfia"

Bardzo wielu armatorów zgłasza się do szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" – powiedział we wtorek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Zaznaczył, że "jest optymistą", jeśli chodzi o stocznię ze względu na nadchodzący "boom remontowy".
29.09.2021

Prezes stoczni Gryfia: „Po latach zapóźnień, wyszliśmy na prostą” [ROZMOWA]

O ostatnich zleceniach i najbliższych planach opowiada Krzysztof Zaremba, prezes Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
29.09.2021

Ruszyła budowa doku dla Gryfii

Stocznia Szczecińska Wulkan rozpoczęła cięcie blach do budowy doku pływającego dla Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.
23.09.2021

Hiszpańscy naukowcy: popularne wyspy już pięciokrotnie nawiedziło gigantyczne tsunami

Popularne wśród turystów Wyspy Kanaryjskie już co najmniej pięciokrotnie w przeszłości nawiedziło silne tsunami - wynika z opublikowanego przez hiszpańskich naukowców badania.
18.08.2021

Japonia. Straż przybrzeżna odkryła nową wyspę

Po erupcji podwodnego wulkanu około 1,2 tys. kilometrów na południe od Tokio pojawiła się nowa wyspa.
17.08.2021

Ulewne deszcze na Filiipnach wymusiły ewakuację ponad 14 tys. osób w Manili

Monsunowe deszcze, których intensywność wzrosła wraz ze sztormem Cempaka, spowodowały szereg podtopień w niżej położonych dzielnicach Manili. Wymusiło to ewakuację ponad 14 tys. ludzi, którzy zostali zakwaterowani w lokalnych centrach pomocy powodzianom.
24.07.2021

Azerbejdżan: 100-metrowy słup ognia po erupcji wulkanu błotnego na Morzu Kaspijskim

Erupcja wulkanu błotnego na Morzu Kaspijskim, w sektorze narodowym Azerbejdżanu, spowodowała powstanie 100-metrowego słupa ognia na wodzie, niedaleko pól naftowych i gazowych - poinformowały w poniedziałek służby sejsmologiczne Azerbejdżanu.
05.07.2021

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 w pobliżu stolicy kraju Suvy

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 nawiedziło w sobotę o świcie archipelag Fidżi na południowym Pacyfiku - poinformowała amerykańska służba geologiczna (USGS). Nie ma informacji o ewentualnych ofiarach czy zniszczeniach.
03.07.2021

Leonardo Di Caprio odbuduje ekosystem Wysp Galapagos. Pula inwestycji sięgnie 43 mln dolarów

Leonarda Di Caprio nie musimy chyba przedstawiać. Jeden z najsłynniejszych aktorów świata od wielu lat działa jako aktywista ekologiczny, który inwestuje w przedsięwzięcia prośrodowiskowe – sam tytułuje się ekologiem. Tym razem na celowniku celebryty są Wyspy Galapagos oraz żyjące na nich zwierzęta zagrożone wyginięciem.
18.05.2021

Krążownik Moskwa odpalił na Morzu Czarnym pocisk manewrujący Wulkan

Rosyjski krążownik rakietowy Moskwa przeprowadził wystrzelenie przeciwokrętowego pocisku manewrującego Wułkan (Wulkan) na Morzu Czarnym; pocisk trafił w cel nawodny na odległość 30 km - podały w piątek służby prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
30.04.2021

Szczeciński Park Przemysłowy zmienił nazwę na Stocznia Szczecińska Wulkan

Stocznia Szczecińska Wulkan - pod tą nazwą kryje się dawny Szczeciński Park Przemysłowy. Dotychczas stosowane określenie Szczeciński Park Przemysłowy, mogło być mylnie postrzegana i nieidentyfikowane z przemysłem stoczniowym.
13.04.2021

Pacyficzny pierścień ognia - kolejne trzęsienie ziemi z epicentrum na pełnym morzu

W sobotę po południu doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6 koło miasta Malang w indonezyjskiej prowincji Jawa Wschodnia. Epicentrum znajdowało się na pełnym morzu w miejscu oddalonym o 45 km od miasta Malang - podała amerykańska służba geologiczna USGS.
10.04.2021

Dookoła Bałtyku z Witem Szychowskim

Cudze chwalicie – swoje poznajcie! Wulkan energii. Człowiek, który z wyuczonego zawodu uczynił prawdziwą pasję. Wit Szychowski, szerszej publiczności znany także jako Pan Tasak, przemierzył polskie Wybrzeże w poszukiwaniu tradycyjnych smaków naszych rodzimych, bałtyckich ryb. W ramach projektu „Naturalnie Bałtyckie” powstał kilku odcinkowy program podróżniczo-kulinarny, który swoją emisję w TVP2 będzie miał już w ten weekend.
03.03.2021

Odkryto tajemnicę wyjątkowego ekosystemu Wysp Galapagos

Naukowcy odkryli, w jaki sposób na odległych i pozornie pozbawionych życia wyspach Galapagos powstał wyjątkowy ekosystem. Okazuje się, że w wyniku lokalnego oddziaływania między atmosferą a oceanem powstaje wznoszący się zimny prąd, dostarczający składniki pokarmowe z głębin morskich na powierzchnię.
16.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Badacz kraterów na Jamale: każdy rok przynosi nowe odkrycia [wywiad]

Każdy rok badań kraterów pojawiających się w wiecznej zmarzlinie na Półwyspie Jamalskim przynosi coś nowego; ocieplenie klimatu ma pewien wpływ na powstawanie tych ogromnych struktur, lecz nie wpływ decydujący - mówi rosyjski badacz Wasilij Bojojawlenski. Potężne kratery są nazywane przez miejscowych "wrotami piekieł", największy ma 35 metrów głębokości.
22.11.2020

Ograniczamy ocieplenie - jak szybko trzeba działać?

Ile dwutlenku węgla możemy jeszcze wyemitować do atmosfery? Jak szybko musimy obniżać emisje gazów cieplarnianych, aby nie dopuścić do ocieplenia większego niż 1,5°C względem czasów przedprzemysłowych? Czy obecne plany i polityki wystarczą? Wyjaśniamy pojęcie budżetu węglowego.
02.11.2020

Co najmniej 16 ofiar niedzielnego tajfunu na Filipinach

Władze Filipin poinformowały w poniedziałek, że liczba śmiertelnych ofiar tajfunu Goni wzrosła do 16. Najsilniejsza od lat tropikalna burza przeszła nad azjatyckim archipelagiem w niedzielę.
02.11.2020

Dlaczego klimat się zmienia? O wymuszeniach i sprzężeniach słow kilka

System klimatyczny Ziemi to niezwykle delikatna machina, której elementy są powiązane gęstą siecią zależności. Nawet niewielka zmiana może spowodować całą lawinę zjawisk, które pchną planetę w zupełnie inny stan. To właśnie dzięki temu, pozornie niewielkie emisje gazów cieplarnianych związane z działalnością człowieka, zdołały doprowadzić do poważnego globalnego ocieplenia.
26.10.2020

Potężny tajfun pustoszy Filipiny

Tajfun Molave, o szybkości wiatru dochodzącej do 180 km/godz, z impetem zaatakował dzisiaj Filipiny, wyrządzając poważne zniszczenia i zmuszając ok. 45 tys. mieszkańców wsi do szukania schronienia w szkołach i budynkach rządowych - poinformowały władze.
26.10.2020

Jacht I love Poland na mecie regat wokół Sycylii

Promujący Polskę jacht „I Love Poland”, który startował w liczących 600 mil morskich regatach żeglarskich wokół Sycylii powrócił na Maltę, gdzie były start i meta wyścigu. Wyścig trwa i nie wiadomo jeszcze które miejsce zajmie załoga po korekcie wyników.
21.10.2020

Polacy na starcie Rolex Middle Sea Race

Trzy teamy pod polską banderą i jeden team z Polakami w składzie, ale pod banderą francuską - to biało-czerwony wkład w regaty Rolex Middle Sea Race.
19.10.2020

Nadal nie są znane przyczyny masowej śmierci zwierząt morskich na Kamczatce - ekolodzy zaniepokojeni

Naukowcy, władze i ekolodzy wciąż nie wiedzą, co wywołało skażenie u wybrzeży Kamczatki i masową śmierć zwierząt morskich. Mowa jest o odpadach chemicznych, paliwie rakietowym i działaniu przyrody. Według ekologów podobnych zjawisk dotąd na Kamczatce nie było.
14.10.2020

Kto jest odpowiedzialny za katastrofę ekologiczną na Kamczatce?

Toksyczne algi są rozpatrywane jako główna wersja katastrofy ekologicznej w Zatoce Awaczyńskiej w Kraju Kamczackim – powiedział dyrektor Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Rosyjskiej Akademii Nauk Alieksiej Oziorow.
12.10.2020

Basen Kaszubski: podpisanie umowy z Doraco

Port Szczecin-Świnoujście zainaugurował rozpoczęcie projektu „Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”, właśnie podpisano umowę z wykonawcą.
09.10.2020

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Kamczatki. Na plaży setki martwych zwierząt [wideo]

Popularna plaża surfingowa na rosyjskim wybrzeżu Pacyfiku jest obecnie miejscem podejrzewanej katastrofy ekologicznej, ponieważ jej wody żółkną, a na brzegu wyrzucane są dziesiątki martwych zwierząt morskich.
06.10.2020

Grodzki o budowie promu w Szczecinie: katastrofa pokazująca totalną porażkę PiS

Budowa promu w Szczecinie to katastrofa pokazująca, że partia rządząca szumnie zapowiadająca odbudowę polskiego przemysłu stoczniowego na tym polu ponosi totalną porażkę - powiedział dziś marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
10.09.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Rosyjski okręt podwodny u wybrzeży Alaski

Rosyjski okręt podwodny, który wypłynął na powierzchnię w pobliżu wybrzeży Alaski, to atomowy okręt podwodny „Omsk”, na pokładzie nie doszło do żadnej sytuacji awaryjnej, powiedziało Sputnikowi źródło we Flocie Oceanu Spokojnego.
28.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Pierwszy aktywny wyciek metanu z dna morskiego odkryto na Antarktydzie

Pierwszy aktywny wyciek metanu z dna morskiego na Antarktydzie został ujawniony przez naukowców. Naukowcy odkryli również, że drobnoustroje, które normalnie pochłaniają silny gaz cieplarniany, zanim dotrze do atmosfery, pojawiły się jedynie w niewielkich ilościach po pięciu latach, umożliwiając uwalnianie się gazu.
31.07.2020

Dwa obroty na minutę - o maszynie, która wydrąży tunel pod Świną

Tunnel Boring Machine (TBM), która wiosną 2021 roku ma rozpocząć drążenie tunelu łączącego części Świnoujścia położone na wyspach Wolin i Uznam, ma największą tarczę spośród wszystkich, jakie kiedykolwiek pracowały w Polsce. Jej średnica wynosi 13,46 m - to mniej więcej wysokość pięciopiętrowego budynku. Ważyć będzie około 2740 ton. „Z czym to porównać? Najłatwiej z wagonami kolejowymi. Jeden - pasażerski - waży ok. 20 ton.
29.07.2020

Afryka powoli się rozpada. Naukowcy twierdzą, że powstanie nowy ocean

W jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi, na suchym odcinku regionu Afar w Afryce Wschodniej, można stanąć dokładnie w miejscu, w którym głęboko pod ziemią kontynent się rozpada.
21.07.2020

Nasza galaktyka Droga Mleczna może być pełna światów oceanicznych

Zdaniem naukowców, planety pokryte ogromnymi oceanami mogą być powszechne w galaktyce Drogi Mlecznej.
23.06.2020

KO: CPK nie będzie nam potrzebny, bo w okolicy są cztery lotniska

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest niepotrzebna, ponieważ w okolicy są cztery lotniska. A w czasie kryzysu inwestycja jest zbyt kosztowna, ponieważ inne cele powinny być priorytetem - ocenili posłowie Koalicji Obywatelskiej w sobotę podczas konferencji w Baranowie.
30.05.2020

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 na Pacyfiku

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 nawiedziło we wtorek położoną na Oceanie Spokojnym grupę Wysp Santa Cruz – podało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Hipocentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 129 km.
13.05.2020

Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - CRIST S.A (video,foto)

Stocznia CRIST zakończyła rok 2019 z wieloma rozpoczętymi i zakończonymi projektami dla zagranicznych armatorów. Reprezentuje najwyższy poziom usług wpisując się w międzynarodowe trendy, które funkcjonują na rynku żeglugowym. Prezentujemy podsumowanie działalności stoczni za rok 2019 i i stworzone lub współtworzone przez nią pływające cuda technologii morskich
14.02.2020

Australijskie pożary wytworzyły lokalny mikroklimat

Wysokie temperatury, jakie wyzwoliły pożary szalejące na południe od Sydney, przyczyniły się do powstania obszarów, gdzie panuje swoisty mikroklimat charakteryzujacy się burzami bez opadów i ogniowymi tornadami - ostrzega straż pożarna Nowej Południowej Walii.
04.01.2020

Tajfun Phanfone zabił co najmniej 47 osób

Do 47 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Phanfone, który na początku ubiegłego tygodnia uderzył w Filipiny - poinformowały w poniedziałek rano filipińskie media. Dziewięć osób uznaje się za zaginione.
30.12.2019

Tropikalny cyklon Sarai atakuje Fidżi

Tropikalny cyklon Sarai, o prędkości wiatru dochodzącej w porywach do 150 km/godz, zaatakował wyspiarskie państwo Fidżi na południowo zachodnim Pacyfiku. Ponad 2500 osób musiało schronić się w 70 prowizorycznych ośrodkach ewakuacyjnych.
29.12.2019

Tajfun Phanfone zabił co najmniej 28 osób (wideo)

Do 28 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Phanfone, który we wtorek uderzył w środkową część Filipin - wynika z najnowszego bilansu miejscowych władz. 12 osób uznaje się za zaginione.
27.12.2019

Nie jeden, ale dwa nowe promy dla polskiego przewoźnika! Ale nie dla PŻB, a dla PŻM

Kwestia budowy nowego promu dla PŻB przypomina już prawdziwą sagę. Jak wynika z najnowszej jej odsłony, nowy prom dla PŻB może na razie w ogóle nie powstać. Zamiast tego, dwa nowe promy mogą powstać dla PŻM.
30.09.2019

W Szczecinie zwodowano blok superjachtu dla kanadyjskiego miliardera

W Szczecinie zwodowano w poniedziałek blok superjachtu dla kanadyjskiego miliardera. To część dziobowa wykonana przez firmę G+K Steelcon. Jest przeznaczona na jednostkę Nothern Star, która ma być gotowa w 2021 r.
19.09.2019

Do Portu Szczecin zawinęły Karpaty, jeden z największych statków PŻM

Do Portu Szczecin zawinęły Karpaty. To jeden z największych masowców Polskiej Żeglugi Morskiej. 229-metrową jednostkę można zobaczyć z Wałów Chrobrego i Łasztowni.
11.09.2019

Sea & Art Festival - sztuka wypływa poza schemat

Po raz pierwszy w historii na pokładzie promu Skania, 19 - 20 października, odbędzie się Sea & Art Festival. Jego uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w ciekawych wydarzeniach, reprezentujących różne dziedziny sztuki m.in.: film, muzykę i literaturę. A wszystko to w unikalnej oprawie bałtyckiego rejsu.
09.09.2019

Wybuch wulkanu utworzył wyspę pumeksu na Oceanie Spokojnym. Dryfuje w kierunku Australii [foto, wideo]

Olbrzymia, pumeksowa masa skalna dryfuje po Oceanie Spokojnym w wyniku podwodnej erupcji wulkanu. Okazuje się, że pumeks może pomóc w regeneracji Wielkiej Rafy Koralowej.
27.08.2019

Islandia: Rząd oficjalnie pożegnał lodowiec Okjokull (foto, wideo)

Niecodzienna uroczystość odbyła się w niedzielę przy wulkanie Okjokull niedaleko stolicy Islandii Reykjaviku. Władze tego kraju oficjalnie uhonorowały zanik lodowca na tym wulkanie i odsłoniły tablicę, będącą wezwaniem dla przyszłych pokoleń.
19.08.2019

Premier Rosji złożył wizytę na Kurylach; Japonia protestuje

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew złożył w piątek wizytę na jednej z Wysp Kurylskich, wywołując ostry sprzeciw władz w Tokio w kwestii, która zatruwa rosyjsko-japońskie relacje od ponad 70 lat.
03.08.2019

Stocznia Szczecińska odebrała samojezdną platformę do transportu ładunków ponadwymiarowych (foto)

Stocznia Szczecińska 15 lipca odebrała urządzenie do transportu ponadwymiarowych ładunków Cometto SYT 6/4_40T (Shipyard Transporters). Od poniedziałku poddawane jest ono szeregowi wymaganych testów niezbędnych do przekazania platformy do użytku.
17.07.2019

Eksperci: do kwitnienia toksycznych sinic przyczynia się również człowiek

Do powstawania masowych zakwitów sinic w pewnym stopniu przyczynia się człowiek. Sinicom (nie wszystkie z nich są toksyczne dla człowieka) sprzyjają m.in. nawozy z upraw rolniczych dostające się do wód, a także ocieplający się klimat - mówią eksperci.
16.07.2019

Załadunek ramy grippera w Stoczni Szczecińskiej

Nowy projekt JW Steel Construction. 28 maja w Stoczni Szczecińskiej odbył się załadunek ramy grippera wykonanego przez tę spółkę. Konstrukcja trafiła do stoczni Damen Verolme BV w Rotterdamie.
16.06.2019

Odwołano ostrzeżenie przed tsunami po trzęsieniu ziemi na południowym Pacyfiku

Władze Nowej Zelandii odwołały w niedzielę przed południem czasu lokalnego ostrzeżenie przed tsunami, które wydały po silnym trzęsieniu ziemi na południowym Pacyfiku, w pobliżu wysp Kermadec.
16.06.2019

Nowoczesny prom hybrydowy zbudowany w stoczni Crist wyruszył do Islandii [foto, wideo]

9 czerwca stocznię Crist opuścił w pełni wyposażony, hybrydowy prom pasażersko-samochodowy przekazany islandzkiemu armatorowi Vegagerðinowi. Jednostka ma obsługiwać wymagające kursy pomiędzy wyspami islandzkiego archipelagu Westmana.
09.06.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.