• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Silne trzęsienie ziemi w rejonie Wysp Salomona

gm

22.11.2022 06:29 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Silne trzęsienie ziemi w rejonie Wysp Salomona

Partnerzy portalu

Silne trzęsienie ziemi w rejonie Wysp Salomona - GospodarkaMorska.pl

Amerykańska Służba Geologiczna (United States Geological Survey, USGS) poinformowała o silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie blisko 7 stopni, które nawiedziło we wtorek archipelag Wysp Salomona, położony w południowo zachodniej części Oceanu Spokojnego. Wydano ostrzeżenie przed falami tsunami.

Według USGS epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem oceanu na głębokości 13 km, w odległości ok. 56 km na południowy zachód od stolicy archipelagu - Honiary. Rzecznik urzędu premiera Wysp Salomona, Manasseha Sogavare, w centrum stolicy nie zanotowano większych szkód.

Władze zaleciły ludności przemieszczenie się na wyżej położone tereny.

Sejsmolodzy oceniają, że fale tsunami mogą osiągać do 1 metra wysokości. Mniejsze fale mogą dotrzeć do wybrzeży Papui Nowej Gwinei i Wanuatu.

Wyspy Salomona to teren o dużej aktywności sejsmicznej stanowiący fragment tzw. Ognistego Kręgu otaczającego Ocean Spokojny. Dochodzi na nim do większości trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów. Poprzednie miało miejsce 17 listopada na północny zachód od miasta Lata i miało siłę 5,8 stopnia. Największe w ostatnim czasie wystąpiło w 2013 roku i osiągnęło 8 stopni w skali Richtera.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.