• <
escort_980x120_gif_2020

Jacht I love Poland na mecie regat wokół Sycylii

ew

21.10.2020 16:08 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Jacht I love Poland na mecie regat wokół Sycylii - GospodarkaMorska.pl
fot. I love Poland/Facebook

Promujący Polskę jacht „I Love Poland”, który startował w liczących 600 mil morskich regatach żeglarskich wokół Sycylii powrócił na Maltę, gdzie były start i meta wyścigu. Wyścig trwa i nie wiadomo jeszcze które miejsce zajmie załoga po korekcie wyników.

Po prawie czterech pełnych dobach żeglugi - od południa w sobotę do przedpołudnia w środę - promujący nasz kraj "I Love Poland" zacumował w Valletcie - podał PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej. W załodze znaleźli się m.in. absolwenci zapoczątkowanych przez PFN szkoleń młodych żeglarzy.

Według informacji Fundacji jacht przypłynął pierwszy w swojej klasie - Volvo Ocean 70. Załogę przywitał po powrocie na Maltę ambasador RP Tomasz Czyszek.

Prezes PFN Marcin Zarzecki w rozmowie z PAP pogratulował kapitanowi Grzegorzowi Baranowskiemu i zespołowi "I Love Poland".

"Idea projektu zakłada promowanie Polski przez ukazanie profesjonalizmu, unikatowych umiejętności, samodyscypliny, wytrwałości i odwagi, czyli atrybutów nie tyle indywidualnych, ale szczególnych właściwości charakteru narodowego, przez które załoga wzbudza pozytywne emocje i kształtuje postawy świadomych ze swojego dziedzictwa Polaków" - wyjaśnił Zarzecki.

"Miarą sukcesu jest podejmowanie wyzwań w sytuacjach granicznych. Załoga udowodniła przez udział i sukcesy w regatach, że należy opowiadać o Polsce przede wszystkim inspirując" – zaznaczył prezes Fundacji.

Wiceprezes PFN Michał Góras cieszy się z kolejnego dobrego wyniku polskiego jachtu. "Przyjęta przez nas nowa formuła projektu zakładająca program szkolenia młodych polskich żeglarzy przynosi zamierzone efekty. Dziękujemy załodze za kolejne pozytywne emocje, jakich nam dostarczyła w tym rejsie" - powiedział PAP Góras.

"To istotna promocji Polski w niezwykle prestiżowych regatach, w których udział biorą najlepsze jednostki na świecie" - dodał.

W 41. edycji regat wokół Sycylii startuje obok polskiej jednostki ok. 50 innych jachtów - część z nich nadal płynie w zawodach. "I Love Poland" jest jednym z trzech w klasie Volvo Open 70 - podał PFN.

Pierwsza rekrutacja do projektu żeglarskiego PFN ruszyła w grudniu 2019 r. - z 430 zgłoszeń kapituła programu wybrała finalistów, którzy wzięli udział w zgrupowaniu szkoleniowym. Po szkoleniach załoga jachtu - z ograniczeniami wynikającymi z pandemii - uczestniczył w wybranych regatach i zawodach żeglarskich w 2020 r.

Start i meta regat to Malta. Żeby opłynąć Sycylię uczestnicy musieli przejść Cieśninę Messyńską, opłynąć wulkan Stromboli na północ od Sycylii i wyspę Favignanę na zachodnim krańcu Sycylii. Wracali do stolicy Malty Valletty opływając wysepki - Pantellerię i Lampedusę, a przed przecięciem mety musieli przejść cieśniną między Maltą a Comino.

Rekord trasy wynosi 1 dzień 23 godz. 55 min i 3 s. i został ustanowiony w 2007 r. przez jacht Rambler Amerykanina Georga Davida.

Ekipa "I Love Poland" jeszcze przed pandemią zajęła podczas regat Caribbean 600 (luty 2020) drugie miejsce w swojej klasie i pierwsze w swojej klasie w St. Maarten Heineken Regatta (marzec 2020). Start wokół Sycylii w "Rolex Middle Sea Race" był dla załogi pierwszym po lockdownie.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.