• <

Jacht I Love Poland po raz kolejny wystartuje w prestiżowym wyścigu Rolex Middle Sea Race

gm

17.10.2022 14:01
Strona główna Jacht I Love Poland po raz kolejny wystartuje w prestiżowym wyścigu Rolex Middle Sea Race
Jacht I Love Poland po raz kolejny wystartuje w prestiżowym wyścigu Rolex Middle Sea Race - GospodarkaMorska.pl
Fot. prasowe

Wśród 14 członków polskiej załogi znalazło się wielu doskonałych żeglarzy i medalistka olimpijska.

43. edycja regat rusza w sobotę 22 października. Sam start uważany jest za jeden z najbardziej widowiskowych w żeglarstwie, gdyż Grand Harbor w Vallettcie stanowi naturalny amfiteatr, a rywalizację rozpoczyna armatni wystrzał z zabytkowych fortyfikacji na Malcie.

Trasa mierząca około 606 mil morskich, czyli około 1122 km prowadzi z Malty przez Cieśninę Mesyńską u wybrzeży Włoch i dookoła Sycylii. Punktami nawigacyjnymi są niewielkie wyspy na Morzu Śródziemnym oraz aktywne wulkany, w tym Etna. Końcówka pętli wyznaczającej trasę to przejście przez Kanał Południowy Comino pomiędzy małą wyspą Comino a Maltą z metą przy wejściu do portu Marsamxett. Trasa jest malownicza, ale też bardzo wymagająca. Żeglarze mogą spodziewać się każdych warunków, zarówno strefy ciszy, jak i gigantycznych fal ze sztormowymi porywami wiatru. Wyzwaniem jest każdy odcinek, gdyż po każdej zmianie kursu warunki wiatrowe i morskie mogą się diametralnie zmienić. 

Jacht I Love Poland dwukrotnie uczestniczył w tych regatach, w 2020 roku w spektakularnym stylu jako pierwsza jednostka przecinająca linię mety i wygrywająca w klasyfikacji Line Honours, natomiast rok temu był to pierwszy start tego jachtu w całkowicie polskim składzie. Od tego czasu załogę podczas regat tworzą tylko Polacy, wśród nich uczestnicy realizowanych z powodzeniem Programów Szkoleniowych oraz zawodnicy Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego.

W tym roku za sterem stanie, tak jak w poprzednich latach kapitan jednostki Grzegorz Baranowski, a wśród 14-osobowej załogi znajdzie się między innymi czterech zawodników PZŻ ścigających się w olimpijskiej klasie 49er oraz srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 - Agnieszka Skrzypulec.

Skład załogi I Love Poland na regaty Rolex Middle Sea Race 2022:

Grzegorz Baranowski – sternik, kapitan

Jacek Piasecki – zmiennik sternika

Konrad Lipski – nawigator

Wiktor Kobryń – trymer grota / pitman

Jakub Surowiec – trymer grota

Agnieszka Skrzypulec – trymer grota

Dominik Buksak – trymer grota

Bartosz Nowicki – trymer żagli przednich

Adam Głogowski – trymer żagli przednich

Szymon Wierzbicki – trymer żagli przednich

Borys Michniewicz – pitman

Pacyfik Koseski – dziobowy

Mateusz Byrski – dziobowy

Rober Hajduk – fotograf


 

Dziękujemy za wysłane grafiki.