• <
Baltexpo2023_duży

Filipiny. Ewakuacja tysięcy mieszkańców północy kraju z powodu zagrożenia tajfunem

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Filipiny. Ewakuacja tysięcy mieszkańców północy kraju z powodu zagrożenia tajfunem

Partnerzy portalu

Fot. Twitter @T2mike

Na Filipinach rozpoczęła się ewakuacja tysięcy mieszkańców północnych regionów kraju, gdzie zamknięto szkoły i biura oraz zakazano wypływania w morze, ponieważ do wybrzeża zbliża się tajfun Mawar – przekazała w poniedziałek agencja Associated Press za władzami Filipin.

W ubiegłym tygodniu Mawar uderzył w będącą pod jurysdykcją USA wyspę Guam w Mikronezji, przewracając samochody, zrywając dachy domów i odcinając prąd.

Obecne prognozy przewidują, że tajfun może oszczędzić północne Filipiny i przesunąć się w kierunku Tajwanu lub na południe Japonii. Mimo to władze ostrzegają przed niebezpiecznymi falami, gwałtownymi powodziami i osuwaniem się ziemi. Filipińscy meteorolodzy oceniają, że kurs tajfunu może nagle się zmienić, więc należy pozostać ostrożnym.

– Pogoda jest obecnie nieprzewidywalna i może się zmienić w każdej chwili – powiedział Raffy Alejandro z filipińskiego Biura Obrony Cywilnej.

Alejandro poinformował, że ponad 4800 osób zostało już ewakuowanych w bezpieczne miejsca w kilku prowincjach kraju, oddalonych od zagrożonej północnej części Filipin.

Każdego roku około 20 tajfunów i burz nawiedza Filipiny, gdzie występują także erupcje wulkanów i trzęsienia ziemi, co czyni ten kraj Azji Południowo-Wschodniej jednym z najbardziej podatnych na katastrofy naturalne na świecie.

kjm/ ap/

Dziękujemy za wysłane grafiki.