• <
Nauta_top_1100x200

Nowoczesny prom hybrydowy zbudowany w stoczni Crist wyruszył do Islandii [foto, wideo]

mk

09.06.2019 16:38 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Nowoczesny prom hybrydowy zbudowany w stoczni Crist wyruszył do Islandii [foto, wideo]
Nowoczesny prom hybrydowy zbudowany w stoczni Crist wyruszył do Islandii [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl

9 czerwca stocznię Crist opuścił w pełni wyposażony, hybrydowy prom pasażersko-samochodowy przekazany islandzkiemu armatorowi Vegagerðinowi. Jednostka ma obsługiwać wymagające kursy pomiędzy wyspami islandzkiego archipelagu Westmana.

Prom NB 70 „Herjólfur”, obsługiwać będzie trasę pomiędzy Landeyjahöfn a Vestmannaeyjar – wyspami leżącymi w archipelagu Westmana, położonym 9 kilometrów od południa Islandii. Vestmannaeyjar znane jest jako urokliwe, powulkaniczne miejsce wycieczek oraz ze słynnego zdjęcia samotnego domu położonego nieopodal urwiska.

Czas podróży na tej trasie wyniesie zaledwie 20 minut. Będzie to możliwe dzięki parametrom i wyposażeniu jednostki zapewniającym wysoką manewrowość oraz wydajnemu układowi napędowemu. Statek jest wyposażony hybrydowy system napędu głównego.

Nowoczesna konstrukcja NB 70 pozwala na operowanie w bardzo trudnych warunkach morskich – południowe wody Islandii zdominowane są przez długie fale oceaniczne oraz krótkie fale lokalne wywołane przez wiatr. Zimą nie rozpieszczają również warunki pogodowe – niskie temperatury oraz ulewne deszcze nie stanowią jednak wyzwania dla promu zbudowanego w stoczni CRIST.

– Po „Elektrze” dla armatora z Finlandii oraz uczestnictwie w projekcie „Color Hybrid” dla Norwegów, to kolejny prom hybrydowy, który powstał w naszej stoczni. Mamy nadzieję na podtrzymanie tego trendu w przyszłości i wzmocnienie naszej pozycji na rynku europejskim jako producent innowacyjnych jednostek pasażerskich – podsumowuje Tomasz Wrzask, PR Manager CRIST.

Prom będzie obsługiwany przez dziesięcioosobową załogę, pomieści także od 390 pasażerów w sezonie zimowym do 540 pasażerów w sezonie letnim. Różnica wynika z zewnętrznego tarasu jednostki, niemożliwego zazwyczaj do wykorzystania w zimie.

Termin ostatecznego przekazania promu uległ przesunięciu, w związku z  występującymi między stocznią CRIST a Vegagerðin różnicami w sprawie ostatecznego rozliczenia promu.

– Przekazujemy, w pełni wyposażoną, gotową jednostkę o napędzie hybrydowym, która jest większa i lepiej wyposażona od pierwotnie zamawianego przez stronę islandzką promu. Cieszymy się, że pomimo początkowych różnic co do kwoty ostatecznego rozliczenia jednostki, obie strony doszły do finalnego, kompromisowego porozumienia, które satysfakcjonuje zarówno CRIST, jak i Vegagerðin – podkreśla Wrzask.
 
Całość prac projektowych, od dokumentacji klasyfikacyjnej, po dokumentację roboczą, powstała w Polsce i jest kontraktową odpowiedzialnością CRIST. Zamawiającym jest Vegagerðin – Islandzki Urząd Transportu Drogowego. Zarządza on blisko 13 000 km dróg krajowych Islandii. Wśród typowych zadań urzędu, takich jak planowanie, projektowanie czy też utrzymanie dróg, Vegagerðin zajmuje się także nadzorowaniem firm świadczących usługi transportu promowego.

Podstawowe dane jednostki:

Termin przekazania: czerwiec 2019 r.
Długość jednostki: 71,78 m
Szerokość jednostki: 15,10 m
Maksymalna pojemność: 540 pasażerów + 10 załogi

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.