• <
smartre_2023

Royal Navy w pogoni za małpami

23.12.2021 07:00

Partnerzy portalu

Royal Navy w pogoni za małpami - GospodarkaMorska.pl

Nietypowa przygoda przydarzyła się w ostatnim czasie marynarzom brytyjskiego RFA Wave Knight, należącego do Royal Navy szybkiego tankowca flotowego. Na jego pokładzie podczas rejsu znalazła się... małpa z młodym.

O sprawie poinformowały najpierw brytyjskie tabloidy, a następnie Royal Navy sama potwierdziła, że do nietypowych wydarzeń doszło. Niewielka małpa z gatunku kotawiec jasnonogi dostała się na pokład okrętu na Barbadosie, gdzie na chwilę zawinął RFA Wave Knight. Misją statku jest dostarczać zaopatrzenie dla innych okrętów Royal Navy na Karaibach w ramach Patrolu Atlantyckiego.

Po opuszczeniu Barbadosu marynarze zauważyli, że po okręcie szaleje małpa. Okazało się również, że małpa nosi ze sobą młode wczepione w sierść. Marynarze relacjonowali, że samica kotawca biegała po zewnętrznym pokładzie, wspięła się nawet na mostek.

RFA Wave Knight miał zawinąć na Grand Turk Island, będącą częścią wysp Turks na brytyjskim terytorium zależnym Turks i Caicos. Miejscowe władze, dowiedziawszy się o pasażerach na gapę, odmówiły jednak przyjęcia statku ze względu na „bezpieczeństwo biologiczne” – potencjalne wprowadzenie nowych gatunków na wyspę (poza samymi małpami trzeba także brać pod uwagę m.in. ewentualne pasożyty) mogłoby zaburzyć wyspiarski ekosystem. Załodze okrętu nie pozostało nic innego, jak złapać małpy.

Zadanie okazało się jednak trudne. Tabloid „The Sun” donosi, że marynarze próbowali schwytać zwierzęta w sieć i ganiali je po pokładzie zewnętrznym, ale sprytna mama-małpa z wczepionym młodym były zawsze w stanie przechytrzyć załogę okrętu. Kiedy w końcu marynarzom w końcu udało się odciąć zwierzętom potencjalne drogi ucieczki, małpa z młodym wyskoczyły za burtę. Według relacji załogi zwierzętom udało się przeżyć skok do wody z ponad 20 metrów – marynarze twierdzą, że widzieli, jak małpa do brzegu... „pieskiem”.



RFA Wave Knight to 196,5-metrowy tankowiec zaopatrujący inne jednostki w paliwo, wodę, jedzenie, amunicję i inne niezbędne wyposażenie. W tym roku okręt dostarczał zaopatrzenie także na wyspy St. Vincent po wybuchu wulkanu oraz po trzęsieniu ziemi na Haiti. Działając samemu, a także wspólnie z jednostkami amerykańskiej straży przybrzeżnej i holenderskiej marynarki w trakcie dwóch różnych misji Wave Knight asystował także w misji przejęcia wartej miliony dolarów kokainy.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.