• <

Royal Navy: uzbrojone bezzałogowe łodzie gotowe do walki [ZDJĘCIA]

28.10.2021 07:16
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Royal Navy: uzbrojone bezzałogowe łodzie gotowe do walki [ZDJĘCIA]
Royal Navy: uzbrojone bezzałogowe łodzie gotowe do walki [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. LPhot Kyle Heller / Royal Navy

Brytyjska marynarka wojenna wprowadziła do służby autonomiczne bezzałogowe łodzie. Sukcesem zakończyły się pierwsze testy.

Podczas przeprowadzonych ostatnio testów w Plymouth, bezzałogowa łódź typu RIB o nazwie Pacific 24 była kontrolowana na morzu zdalnie, z pokładu operacyjnego znajdującego się na fregacie HMS Argyll. Testy trwały tydzień i były prowadzone przez techniczny oddział Royal Navy – NavyX – oraz BAE Systems. Źródła podają, że w hangarze fregaty HMS Argyll zorganizowano tymczasowe centrum kontroli, które zbierało informacje z kamer i sensorów działających na Pacific 24. Marynarka podała także, że wszystkie czynności życiowe autonomicznej łodzi zostały zintegrowane z systemem kontroli fregaty, co oznacza, że można ją było kierować z pokładu operacyjnego okrętu, co znacznie ułatwia działania na morzu.

Operator na HMS Argyll nie tylko zdalnie kierował RIB-em, ale także wysyłał mu zadania, które łódź musiała wykonać sama, bez jego udziału, m.in. rozpoznanie celów na wodzie, ustawianie na nich widoczności za pomocą kamery i wycelowywanie w nie broni. Marynarka podaje, że podczas tych testów, ze względów bezpieczeństwa, na łodzi znajdowali się marynarze.

– To był duży krok w kierunku zintegrowania całkowicie autonomicznych jednostek z okrętami wojennymi Royal Navy – powiedział komandor porucznik Rob Manson, który kierował testami. – Udało nam się tymi próbami dowieść, że takie systemy, jak ten do kontroli autonomicznej i bezzałogowej łodzi, mogą być skutecznie wprowadzone do naszej floty. Przez ostatnie dwa lata dokonaliśmy poważnego postępu w dziedzinie bezzałogowych operacji i jesteśmy podekscytowani tym, co przyniesie przyszłość.

Wodowany z pokładu HMS Argyll RIB Pacific 24 może być wykorzystywany przez załogę okrętu do misji zwiadowczych i przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom.

– Fregaty to konie robocze Royal Navy, regularnie prowadzą działania przeciwko okrętom podwodnym, zwalczają piractwo i wspomagają operacje humanitarne – powiedział porucznik Keaton Leyland-Jones, oficer HMS Argyll. – Argyll jest najstarszą fregatą we flocie, ale liczne modernizacje pozwoliły nam wyjść na czoło w kwestii możliwości prowadzenia bitwy morskiej. Autonomiczne technologie, jak Pacific 24, są tego dowodem. Zwiększają naszą wszechstronność i poprawiają naszą zdolność do prowadzenia ważnych misji, dając przewagę nad agresorem.


  • Fot. LPhot Kyle Heller / Royal Navy

  • Fot. LPhot Kyle Heller / Royal Navy

  • Fot. LPhot Kyle Heller / Royal Navy

  • Fot. LPhot Kyle Heller / Royal Navy

  • Fot. LPhot Kyle Heller / Royal Navy

  • Fot. LPhot Kyle Heller / Royal Navy

  • Fot. LPhot Kyle Heller / Royal Navy

  • Fot. LPhot Kyle Heller / Royal Navy

  • Fot. LPhot Kyle Heller / Royal Navy

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40237,00 $ tona 0,15% 24 lis
 Cynk 3429,00 $ tona 0,23% 24 lis
 Aluminium 2698,00 $ tona 0,30% 24 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.