• <
gryfia_70lat

Politechnika Gdańska. Projekt bezzałogowego pojazdu pływającego zyskał uznanie

jm

24.08.2021 13:00 Źródło: Inf. prasowa
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Politechnika Gdańska. Projekt bezzałogowego pojazdu pływającego zyskał uznanie

Partnerzy portalu

Politechnika Gdańska. Projekt bezzałogowego pojazdu pływającego zyskał uznanie - GospodarkaMorska.pl
Źródło: M.K. Gerigk, Zakład Mechaniki i Obiektów Bezzałogowych, Instytut Mechaniki i Konstrukcji Maszyn

Bezzałogowa podwodna platforma typu AUV-Stealth zaprojektowana przez prof. Politechniki Gdańskiej Mirosława Gerigka otrzymała nominację do nagrody w IX edycji konkursu Lider Bezpieczeństwa Państwa 2021.

Podczas spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, jakie odbyło się w maju 2021 roku, profesor Mirosław Gerigk zaprezentował generałowi dywizji Dariuszowi Łukowskiemu, dyrektorowi Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN, koncepcję pt. „Strategia obrony na morzu w oparciu o wielofunkcyjne obiekty pływające”. Takim wielofunkcyjnym obiektem są mała, półzanurzalna korweta typu SEMI-SUB, szybki hybrydowy trimaran typu TH i nominowane do nagrody autonomiczne pojazdy typu AUV, pełniące funkcje rozpoznawcze i bojowe.

– Wyzwań związanych z obroną na morzu jest coraz więcej – mówił prof. Mirosław Gerigk cytowany przez serwis Politechniki Gdańskiej. – Teraz na morzu działa się po cichu. Wojna przyszłości będzie wojną w połowie lub całkowicie zrobotyzowaną i ludzie staną na drugiej linii. Pierwszą linię stanowić będą właśnie obiekty bezzałogowe, rakiety, roboty. Z punktu widzenia ludzi jest to podejście bezpieczniejsze, ale może się okazać bardziej destrukcyjne i może zachwiać relacjami lokalnymi, ale i w znaczeniu kontynentalnym – podkreślił.

Zaproponowane obiekty pływające zostały zaprojektowane zgodnie z nowoczesnymi wymogami współczesnej wojny morskiej, z zastosowaniem technologii stealth. Celem tej technologii jest zmniejszenie wykrywalności pojazdu.

– Te obiekty są mobilne. Przebadano hałas, jaki generują i można je znacznie uciszyć. W pewnym sensie mogą stać się także niewidzialne, docelowo przyjmując kolor wody. Potencjalny wróg bardziej boi się czegoś, czego nie może zobaczyć, zidentyfikować i wtedy my mamy przewagę – mówił Gerigk.
Maszyny mogą być wyposażone w nowoczesne systemy sterowania umożliwiające autonomiczność pojazdów, a także elementy sztucznej inteligencji wspomagające systemy sensoryczne.

Jak podaje Politechnika Gdańska, uczelnia ma warunki by zająć się rozwojem i produkcją zaprojektowanych przez profesora Gerigka pojazdów, m.in. basen modelowy służący do wstępnych badań. Projekty zostały oparte na rozwiązaniach własnych, bez udziału partnerów.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach 8 września 2021 roku.

Gospodarka Morska
Źródło: M.K. Gerigk, Zakład Mechaniki i Obiektów Bezzałogowych, Instytut Mechaniki i Konstrukcji Maszyn
Gospodarka Morska
Źródło: M.K. Gerigk, Zakład Mechaniki i Obiektów Bezzałogowych, Instytut Mechaniki i Konstrukcji Maszyn

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.