• <

Wynik wyszukiwania - "barbados" - Wiadomości

55 lat temu Leonid Teliga ukończył samotny rejs dookoła Ziemi

55 lat temu - 29 kwietnia 1969 roku - Leonid Teliga ukończył w Casablance samotny rejs dookoła świata na jachcie "Opty". W jego trakcie walczył nie tylko z morzem, ale i nowotworem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli.
29.04.2024

Kirgistan nowym członkiem Międzynarodowej Organizacji Morskiej

Republika Kirgistanu przystąpiła do Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Agencja wchodząca w skład Organizacji Narodów Zjednoczonych, odpowiedzialna za regulację żeglugi, liczy obecnie 176 państw członkowskich. Jest to o tyle interesująca sytuacja, że to kolejny członek będący krajem śródlądowym, pozbawionym dostępu do morza.
09.03.2024

Huti twierdzą, że skutecznie zaatakowali masowiec oraz amerykańskie okręty

Jemeńscy Huti zaatakowali w piątek "Propel Fortune", masowiec płynący pod banderą Singapuru przez Zatokę Adeńską i "kilka amerykańskich niszczycieli wojennych", w kierunku których wystrzelono 37 dronów” - podała agencja Reutera, powołując się na sobotnie telewizyjne wystąpienie Yahya Sarea, rzecznika wojskowego wspieranych przez Iran rebeliantów.
09.03.2024

Pierwszy atak Huti na statek zakończony skutkiem śmiertelnym

Na akwenie Zatoki Adeńskiej doszło do ataku rakietowego, którego celem był amerykański masowiec MV True Confidence. Są ranni i zabici. To pierwszy raz, gdy bojownikom Huti udało się skrzywdzić członków załogi statku.
06.03.2024

Port Gdańsk: trwa załadunek polskiego cukru

Na Terminalu Cukrowym przy Nabrzeżu Wiślanym w Porcie Gdańsk trwa załadunek masowca AK Halima. Na jednostkę ładowany jest wyprodukowany w Polsce cukier.
15.02.2024

Amerykańska armia potwierdziła, że Huti zaatakowali dwa statki na Morzu Czerwonym, jeden został uszkodzony

Amerykańska armia potwierdziła we wtorek, że jemeńscy Huti wcześniej tego dnia wystrzelili sześć rakiet w kierunku dwóch statków handlowych na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. Jedna z jednostek została uszkodzona, ale nikt na pokładzie nie doznał obrażeń.
07.02.2024

Pocisk wystrzelony przez bojowników Huti eksplodował w pobliżu statku na Morzu Czerwonym

Pocisk jemeńskich rebeliantów Huti eksplodował we wtorek w bliskiej odległości od statku towarowego, znajdującego się na Morzu Czerwonym w pobliżu miasta Aden w Jemenie - powiadomiła brytyjska agencja bezpieczeństwa morskiego Ambrey.
06.02.2024

Brytyjski statek handlowy uszkodzony przez pocisk u wybrzeży Jemenu

Należący do brytyjskiego armatora i płynący pod flagą Barbadosu statek handlowy został we wtorek nad ranem lekko uszkodzony przez przez pocisk w południowej części Morza Czerwonego - poinformowała brytyjska agencja Maritime Trade Operations (UKMTO).
06.02.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

Nauta: aż osiem statków jednego armatora naraz

Niecodzienny widok panuje w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Przy stoczniowych nabrzeżach cumuje aż osiem jednostek jednego armatora. Wszystkie zostały skierowane na przeglądy klasowe.
19.07.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Inwazja pasa gronorostów na Florydę. "Nigdy dotąd nie był tak wielki"

Media donoszą, że rekordowy Atlantycki Pas Gronorostów sięgający w tym roku 8,8 tys. km długości i ważący milion ton zbliża się do Florydy i Meksyku.
16.03.2023

Dwa kolejne statki z produktami rolnymi wypłynęły z ukraińskich portów

Z ukraińskich portów w sobotę wypłynęły dwa kolejne statki z produktami rolnymi, Fulma S transportujący 12 tys. ton kukurydzy i Thoe, który wiezie 3 tys. ton ziaren słonecznika. Oba zmierzają do portów w Turcji - poinformowało tureckie ministerstwo obrony.
13.08.2022

Do ukraińskiego portu wpłynął pierwszy statek od początku wojny

Do ukraińskiego portu wpłynął pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek w celu załadunku - poinformował w sobotę minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Jak podkreślił, oznacza to pełnowartościowe funkcjonowanie korytarza eksportu zboża z Ukrainy.
06.08.2022

Prom staranował jachty w marinie [WIDEO]

Na Barbados doszło do nietypowego i niebezpiecznego wydarzenia – niewielki prom staranował jachty zacumowane w marinie.
25.01.2022

Royal Navy w pogoni za małpami

Nietypowa przygoda przydarzyła się w ostatnim czasie marynarzom brytyjskiego RFA Wave Knight, należącego do Royal Navy szybkiego tankowca flotowego. Na jego pokładzie podczas rejsu znalazła się... małpa z młodym.
23.12.2021

Na tureckim Morzu Marmara zderzyły się dwa masowce. Oba są poważnie uszkodzone

24 października dwa masowce zderzyły się w pobliżu północnego wejścia do Cieśniny Dardanelskiej na Morzu Marmara, poinformowała turecka Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa Wybrzeża (KEGM).
26.10.2021

42 statki wycieczkowe Carnivala wznowią rejsy

Carnival Corporation ogłosiła plany wznowienia działalności rejsowej dla ośmiu swoich marek w Stanach Zjednoczonych, na Karaibach i w Europie.
25.06.2021

Wilson - Short Sea Shipping po norwesku

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu tekstów przedstawiających floty armatorów, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zaprezentujemy norweską grupę żeglugową Wilson, której kabotażowce są częstymi gośćmi naszych rodzimych portów i stoczni.
03.05.2021

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

Aż 45 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oraz Hong Kong wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu załogowego.
17.12.2020

Pływak z RPA pokonał rekordowy dystans w oceanie

Pochodzący z RPA Cameron Bellamy przepłynął najdłuższy w historii dystans w oceanie. Pokonał 151, 7 km z Barbadosu do Saint Lucii w ciągu 56 godzin i 36 minut. Poprzedni rekord należał do Australijki Chloe McCardel - 124,4 km.
16.09.2019

Od 30.03.2019 r. „nowa” lista „rajów podatkowych” dla marynarzy

Kilka miesięcy temu opublikowaliśmy artykuł dotyczący „rajów podatkowych”, które są podatkowo niekorzystne dla polskich marynarzy i skutkują każdorazowo obowiązkiem rozliczenia w Polsce dochodów uzyskanych od armatorów z faktycznymi zarządami w ww. krajach lub terytoriach. W ówczesnym czasie nie była znana nowa lista rajów podatkowych, którą do końca marca 2019 roku miało ustanowić Ministerstwo Finansów.
01.08.2019

Płynę na Opty. Zabytki z rejsu dookoła świata

W 2019 roku obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę zakończenia wyprawy Leonida Teligi na jachcie "Opty". Wystawa "Płynę na "Opty". Zabytki z rejsu dookoła świata" w Muzeum Wisły w Tczewie przybliża historię wielkiej podróży, legendarnego żeglarza i jachtu - symbolu.
15.07.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

Wisła wpłynęła na Odrę

Wisła wpłynęła na Odrę. Mowa o jednostce Wilson Wisla, która w niedzielę zawinęła do Portu Gdańsk. O wizycie statku poinformowała na facebookowym profilu Strona Posejdona.
14.05.2019

Praca dla armatora w kraju, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na przykładzie Brazylii

Czasami zgłaszają się do naszej kancelarii marynarze, którzy pracują u armatorów z krajów, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie: Czy marynarz w takiej sytuacji jest zobowiązany do zapłaty podatku? Dla ułatwienia w treści artykułu podajemy także przykład.
13.05.2019

Wielka Brytania zaniepokojona planami Turcji ws. odwiertów u wybrzeży Cypru

Wielka Brytania jest zaniepokojona tym, że Turcja rozpoczyna odwierty w poszukiwaniu złóż surowców u wybrzeży Cypru, w wyłącznej strefie ekonomicznej wyspy - powiedział w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt i wezwał do "deeskalacji napięć".
09.05.2019

Prezydent Turcji zapewnia o lojalności wobec NATO i szuka wsparcia Sojuszu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że decyzja tureckiego rządu o zakupie rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400 nie oznacza, że Ankara poszukuje "alternatyw" w stosunkach międzynarodowych.
07.05.2019

USA i UE zaniepokojone tureckimi odwiertami na wodach wokół Cypru

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły głębokie zaniepokojenie tureckimi planami odwiertów w dnie morskim na obszarach uważanych przez Cypr za wyłączną strefę ekonomiczną tego kraju. Według Waszyngtonu i Brukseli zwiększy to napięcia między Ankarą a sojusznikami.
06.05.2019

Prezydent Xi: w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku podpisano umowy na 64 mld USD

Podczas odbywającej się w tym tygodniu w Pekinie konferencji na temat Inicjatywy Pasa i Szlaku podpisano umowy o realizacji związanych z nią projektów na łączną kwotę ponad 64 mld dolarów - oświadczył w sobotę prezydent Chin Xi Jinping.
27.04.2019

Zobacz załadunek koksu w PGE w Gdańsku. Trafi do USA (foto, wideo)

Koks i węgiel to największe grupy towarowe przeładowywane w Porcie Gdańskim Eksploatacja. Stanowią prawie 50% wszystkich przeładunków tej spółki, co według danych z ubiegłego roku daje prawie 1,5 mln t surowca rocznie. Dlatego jednymi z najczęściej zawijających do PGE jednostek są właśnie statki po koks. Tak też było w miniony weekend, podczas którego przy Nabrzeżu Rudowym odbył się załadunek tego surowca.
09.04.2019

Nowa lista rajów podatkowych a rozliczenie marynarza w Polsce za rok 2018

Wielu marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową jest przekonanych, że praca najemna na statkach eksploatowanych przez przesiębiorców posiadających faktyczne zarządy w tzw. „rajach podatkowych” (np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Hongkong, Bahrajn, Monako, Liberia etc.) skutkuje dla nich brakiem powstania obowiązku podatkowego w Polsce. Niestety z uwagi na fakt, iż kraje/terytoria te są szczególnymi reżimami podatkowymi, w których funkcjonują liczne regulacje mające umożliwić podatnikom uzyskującym dochody lub zyski z tych
21.03.2019

Francuz rozpoczął wyprawę w kapsule przez Atlantyk

71-letni Francuz wyruszył w podróż przez Ocean Atlantycki w kapsule zbliżonej kształtem do beczki. Według planu pokonanie trasy między Wyspami Kanaryjskimi a Karaibami zajmie mu trzy miesiące. Wyprawa ma pomóc w badaniach nad prądami morskimi.
27.12.2018

Polski żeglarz w listopadzie ubiegłego roku zaginął na Atlantyku. Jest raport PKBWM

Polski żeglarz Stanisław Dąbrowny w listopadzie ubiegłego roku zaginął na Atlantyku podczas rejsu dookoła świata. Mężczyzna w okolicach Barbadosu wypadł za burtę jachtu Vagant. Na pokładzie jednostki pozostała jego żona, której nie udało się uratować żeglarza. Samotnie dryfującą na jachcie kobietę odnaleziono kilka dni później. Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich opublikowała raport końcowy w tej sprawie, klasyfikując ją jako „bardzo poważny wypadek morski”.
07.12.2018

Zwodowano najdroższy hiszpański wycieczkowiec (wideo)

Pierwszy z trzech luksusowych wycieczkowców dla hotelu Ritz-Carlton został zwodowany w tym miesiącu. Tym samym znana marka hotelowa oficjalnie weszła na rynek wycieczkowy.
18.10.2018

Żeglarz Roku 2017 Joanna Pajkowska: mąż puścił mnie z obcym facetem

Uhonorowana tytułem Żeglarza Roku 2017 Joanna Pajkowska uznała, że to wyróżnienia jest też zasługą jej męża. „Alek puścił mnie w rejs z obcym facetem” – powiedziała 59-letnia kapitan, która z Niemcem Uwe Rottgeringiem wygrała transatlantyckie regaty Twostar
03.03.2018

Już w piątek wręczenie nagród Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2017

Historia „Rejsu Roku” to w praktyce historia całego polskiego żeglarstwa morskiego od roku 1970. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach. Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. W piątek odbędzie się wręczenie nagród wyłonionym laureatom.
28.02.2018

Trwa odliczanie do gdyńskich mistrzostw świata

Już za niespełna pięć miesięcy wystartują mistrzostwa świata w żeglarskiej klasie 505. Zawody tej rangi po raz pierwszy w historii odbędą się w Polsce, a najlepszych zawodników ze wszystkich kontynentów gościć będzie Gdynia. Impreza potrwa od 18 do 27 lipca.
21.02.2018

Kpt. Joanna Pajkowska nagrodzona „Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2016”

Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Miejsca na podium decyzją jury przypadły uczestnikom transatlantyckich regat oraz wieloletniej rodzinnej eskapady, na wokółziemskiej, urozmaiconej trasie. Nie było tutaj werdyktów je
31.12.2017

Dramat na Atlantyku. Akcja poszukiwania Stanisława Dąbrownego zakończona

Koniec poszukiwań 74-letniego żeglarza z Gdańska na Atlantyku na Karaibach. Służby ratownicze na Martynice uznały po siedmiu dniach od wypadnięcia żeglarza za burtę, że szanse na odnalezienie go żywego są równe zeru.
29.11.2017

MSZ: Trwają poszukiwania polskiego żeglarza zaginionego na Atlantyku

Trwają poszukiwania polskiego żeglarza Stanisława Dąbrownego, który zaginął na Atlantyku w czasie rejsu dookoła świata; jego żona Elżbieta została odnaleziona i znajduje się na pokładzie tankowca zmierzającego do Brazylii - poinformowało PAP w poniedziałek MSZ.
28.11.2017

MSZ: zaginiony jacht Polaków został odnaleziony

Jacht polskich żeglarzy został odnaleziony na południe od Barbadosu, trwa akcja ratunkowa. Na poniedziałek straż przybrzeżna tego kraju zapowiedziała ogłoszenie komunikatu w tej sprawie - poinformowało PAP Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które monitoruje sytuację.
26.11.2017

Zaginął jacht z Polakami na pokładzie

Trwają poszukiwania jachtu z Polakami na pokładzie – poinformowało TVN24. Łódź zaginęła w obszarze położonym blisko 550 kilometrów od brzegów Barbadosu i 1100 kilometrów od Martyniki. Na jej pokładzie znajdowało się małżeństwo, 74-letni mężczyzna i 67-letnia kobieta. Polacy znajdowali się w trakcie samotnego rejsu dookoła świata.
26.11.2017

Ropa w USA zbliża się do 50 USD, producenci rezygnują z łupków, a Maria się umacnia

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 2 centy, ale za to w ubiegłym tygodniu surowiec zyskał aż 5,1 proc. Amerykańscy producenci rezygnują z pozyskiwania ropy z łupków. Maria - trzeci w tym miesiącu huragan - nabiera mocy - podają maklerzy.
18.09.2017

Maria jest już huraganem

Zmierzająca znad Atlantyku w kierunku Karaibów burza tropikalna Maria przekształciła się w huragan pierwszej, najniższej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - poinformowało w niedzielę amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NCH).
18.09.2017

Ostrzeżenie władz przed huraganem Maria na Małych Antylach

Francuskie władze wydały w niedzielę ostrzeżenie przed huraganem Maria, który w poniedziałek wieczorem albo we wtorek ma uderzyć w należące do Francji wyspy Gwadelupa i Martynika na karaibskich Małych Antylach, już zdewastowanych przez huragan Irma.
17.09.2017

Tropikalny sztorm Maria na Atlantyku przybiera na sile

Tropikalny sztorm Maria, który uformował się na Atlantyku, przybiera na sile i oczekuje jsię, że przekształci się w huragan. Maria kieruje się w kierunku karaibskich Małych Antyli, już zdewastowanych przez huragan Irma. Na Atlantyku są też sztormy Lee i Jose.
17.09.2017

Sto lat temu urodził się Leonid Teliga

Sto lat temu, 28 maja 1917 roku, urodził Leonid Teliga - dziennikarz, pisarz, tłumacz, żołnierz kampanii wrześniowej, lotnik, pierwszy Polak, który samotnie, na jachcie "Opty", opłynął świat (1967-1969).
27.05.2017

Raje podatkowe, a rozliczenie marynarza w Polsce

Wielu polskich marynarzy funkcjonuje w błędnym przekonaniu, że praca najemna na statkach eksploatowanych przez armatorów/pracodawców posiadających faktyczne zarządy w tzw. „rajach podatkowych” (np. Hongkong, Bahrajn, Monako, Liberia etc.) skutkuje dla nich brakiem powstania obowiązku podatkowego w Polsce. Niestety z uwagi na fakty, iż kraje/terytoria te są szczególnymi reżimami prawno-podatkowymi, w których funkcjonują liczne regulacje mające umożliwić podatnikom uzyskującym dochody lub zyski z tych krajów jak najniższe ob
14.03.2017

50 lat temu Leonid Teliga wypłynął w samotny rejs dookoła Ziemi

50 lat temu Leonid Teliga wyruszył z Casablanki. Powrócił tam po dwóch latach jako pierwszy Polak, który samotnie na jachcie „Opty” opłynął świat, walcząc z morzem i rakiem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli. W maju tego roku minie sto lat od jego urodzin.
25.01.2017

Romuald Koperski przepłynął Ocean Atlantycki. Wyprawa zakończyła się sukcesem

Ponad 3 tysiące mil morskich samotnie na łodzi wiosłowej „Pianista”. Wyprawa Romualda Koperskiego z wysp Kanaryjskich do Wysp Karaibskich zakończyła się sukcesem. Podróżnik płynął przez Atlantyk od października ubiegłego roku.
17.01.2017

Większość marynarzy PŻM spędzi Wigilię i święta na pełnym morzu

Święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 56 statkach Polskiej Żeglugi Morskie, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.
22.12.2016

Zakończył się główny atlantycki etap wyprawy OdySEA Władka Wagnera

Niemal rok, a dokładnie 294 dni trwała Wyprawa dookoła Atlantyku OdySEA Władka Wagnera organizowana przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni. Wyprawa zrodzona ze śmiałych marzeń o dalekich podróżach i z fascynacji postacią Władysława Wagnera, harcerza który jako pierwszy Polak opłynął Świat dookoła.
07.06.2016

Podatki marynarskie: nowa lista rajów podatkowych

W dalszym ciągu wśród niektórych polskich marynarzy pokutuje błędne przekonanie, iż praca najemna na statkach eksploatowanych przez armatorów/pracodawców posiadających faktyczne zarządy w tzw. „rajach podatkowych” (np. Hongkong, Bahrajn, Monako, Liberia etc.) skutkuje dla nich brakiem powstania obowiązku podatkowego w Polsce.
13.10.2015

Ceny transferowe, a ostatnie zmiany w przepisach

Od dnia 01.01.2015 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące cen transferowych. Na gruncie ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustawy – Dz. U. 2014 r. poz. 1328, wprowadzono szereg znaczących zmian w przedmiocie regulacji podatkowych dotyczących cen transferowych.
18.08.2015

Chrzest największego statku pasażerskiego Wielkiej Brytanii (video)

Najnowszy i najbardziej luksusowy statek pasażerski należący do P&O Cruises został ochrzczony wczoraj, 10 marca w Southampton (Wielka Brytania).
11.03.2015

Holownik dla Wilson Gdynia

Ośmiu członków załogi dryfującego transportowca Wilson Gdynia czeka na pomoc u wybrzeży Szkocji. Statek stracił sterowność na Północnym Atlantyku w sobotę 12. kwietnia, w odległości około 20. mil na zachód od Skerryvore.
15.04.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.