• <

Pocisk wystrzelony przez bojowników Huti eksplodował w pobliżu statku na Morzu Czerwonym

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Pocisk wystrzelony przez bojowników Huti eksplodował w pobliżu statku na Morzu Czerwonym

Partnerzy portalu

Pocisk jemeńskich rebeliantów Huti eksplodował we wtorek w bliskiej odległości od statku towarowego, znajdującego się na Morzu Czerwonym w pobliżu miasta Aden w Jemenie - powiadomiła brytyjska agencja bezpieczeństwa morskiego Ambrey.

Do wybuchu doszło około 50 metrów od statku należącego do greckiego armatora, który płynął z USA do Indii. Nikt nie ucierpiał.

Wcześniej we wtorek Huti wystrzelili pociski w kierunku dwóch innych celów. Według Ambrey trafiony został wówczas brytyjski statek towarowy pod banderą Barbadosu.

Wspierani przez Iran jemeńscy rebelianci Huti od listopada 2023 roku wielokrotnie atakowali statki na wodach okalających Jemen, głównie na Morzu Czerwonym, twierdząc, że w ten sposób wspierają działania palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas i jej walkę z Izraelem w Strefie Gazy. Często jednak okazywało się, że ostrzeliwali jednostki nie mające powiązań z Izraelem. W odpowiedzi na ataki zagrażające transportowi morskiemu, wojska amerykańskie i brytyjskie prowadzą od 12 stycznia naloty na cele Huti w Jemenie. 

mwt/ szm/

arch.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.