• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Inwazja pasa gronorostów na Florydę. "Nigdy dotąd nie był tak wielki"

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Inwazja pasa gronorostów na Florydę. "Nigdy dotąd nie był tak wielki"

Partnerzy portalu

Instytut Oceanografii Uniwersytetu Floryda

Media donoszą, że rekordowy Atlantycki Pas Gronorostów sięgający w tym roku 8,8 tys. km długości i ważący milion ton zbliża się do Florydy i Meksyku.

Gronorosty są naturalną częścią ekosystemu, ale od 2011 roku rozprzestrzeniają się w rekordowym tempie; dokładna przyczyna nie jest na razie znana. Pas jest obecnie szerszy niż kontynentalny obszar USA. Można go obserwować nawet z kosmosu.

Gronorosty nie wytwarzają toksyn, ale ich ogromna ilość może np. zablokować rury odpływowe elektrowni czy zakładów odsalania. Może też zniechęcić turystów; kiedy gronorosty rozkładają się na brzegu, uwalniają woń podobną do zgniłych jaj.

Dr Brian Lapointe z Uniwersytetu Florida Atlantic powiedział w wywiadzie dla stacji CNN, że gigantyczny pas stwarza ogromny problem dla turystyki w regionie Karaibów, gdzie na plażach mogą tworzyć się wały gronorostów o głębokości przekraczającej półtora metra. "W ubiegłym sezonie na Barbadosie władze lokalne wywoziły dziennie 1600 wywrotek gronorostów" - podał Lapointe. (PAP)

os/ mms/

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.