• <
BOTA_2023

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała 55 mld dolarów strat w środowisku naturalnym

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała 55 mld dolarów strat w środowisku naturalnym

Partnerzy portalu

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała 55 mld dolarów strat w środowisku naturalnym - GospodarkaMorska.pl

Ukraiński minister środowiska Rusłan Strilec poinformował w niedzielę na konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości" we Lwowie, że aż 2 bln hrywien (55 mld USD) strat w środowisku naturalnym poniosła dotychczas Ukraina w wyniku rosyjskiej agresji.

Strilec podkreślił, że największe straty ponosi obecnie ukraiński las. Wyniku rosyjskiej inwazji uszkodzonych zostało prawie 3 mln ha lasów, czyli niemal jedna trzecia wszystkich zalesionych obszarów kraju. Ponadto prawie 500 tys. ha lasów jest obecnie okupowanych przez siły rosyjskie lub znajduje się w strefie działań bojowych.

Według ministra pod rosyjską okupacją znalazło się również 10 parków narodowych, osiem rezerwatów i dwa rezerwaty biosfery. Zagrożone zniszczeniem jest 600 gatunków fauny i 750 gatunków flory.

W ministerstwie zarejestrowano już tysiące spraw dotyczących ginięcia delfinów na wybrzeżu Ukrainy, Bułgarii i Turcji na skutek min morskich i wykorzystywania okrętów wojennych, rozmieszczonych przez siły rosyjskie na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim.

Minister dodał również, że po wtargnięciu wojsk rosyjskich Czarnobylska Elektrownia Atomowa była pod okupacją przez 35 dni, co spowodowało straty wysokości 3,2 mld hrywien, czyli 88 mln dolarów.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.