• <

Wynik wyszukiwania - "Czarnobyl" - Wiadomości

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

O energii atomowej na Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju. To jedno z ważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce, gromadzących wybitnych ekspertów, komentatorów gospodarczych, przedstawicieli świata biznesu oraz władz, którzy podczas debat dyskutować będą nad najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką. Jednym z nich jest energetyka jądrowa, która będzie budować naszą niezależność energetyczną.
25.04.2023

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
11.03.2023

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała 55 mld dolarów strat w środowisku naturalnym

Ukraiński minister środowiska Rusłan Strilec poinformował w niedzielę na konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości" we Lwowie, że aż 2 bln hrywien (55 mld USD) strat w środowisku naturalnym poniosła dotychczas Ukraina w wyniku rosyjskiej agresji.
06.03.2023

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Debata o atomie – II Forum Morskie Radia Gdańsk

Za nami pierwsza debata w ramach II Forum Morskiego Radia Gdańsk, cyklicznego projektu będącego wkładem rozgłośni w rozwój polskiej gospodarki morskiej. Tematem dyskusji była energetyka jądrowa i przyszłość pierwszej w Polsce elektrowni, która ma zostać zbudowana na Pomorzu.
06.04.2022

Ceny ropy windują do góry i zaliczą najsilniejszy tygodniowy wzrost od niemal 2 lat

Ropa na rynkach paliw drożeje, a notowania tego surowca zaliczą w tym tygodniu najmocniejszą zwyżkę od niemal 2 lat. Inwazja Rosji na Ukrainę mocno wstrząsnęła globalnymi rynkami i spowodowała wzrost obaw o możliwe załamanie podaży, a ceny surowca wzrosły do najwyższego poziomu od 2008 r. - informują maklerzy.
04.03.2022

Atomowa wizja rozwoju. Czy tym razem się uda?

Tematy związane z Polityką Energetyczną Polski na najbliższe lata zdominują wiele dyskusji na tegorocznym Forum Wizja Rozwoju. Założenia rządu w tej kwestii są jasne – w 2033 roku powinien ruszyć pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy od 1 do 1,6 GW.
08.06.2021

Ekspert: skażona woda z Fukushimy nie zagrozi Polsce ani Europie

Uwolnienie do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie nie spowoduje zagrożenia dla Polski i Europy – uspokaja dr inż. Piotr Szajerski z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej. Plan spuszczenia do oceanu ponad miliona ton skażonej wody został już zatwierdzony przez japoński rząd.
28.04.2021

Rząd zatwierdził plan uwolnienia do morza radioaktywnej wody z Fukushimy

Rząd Japonii oficjalnie zatwierdził we wtorek decyzję o uwolnieniu do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Sprzeciwiają się temu Chiny i Korea Południowa, a także japońscy rybacy.
13.04.2021

Radioaktywna woda z Fukushimy trafi do morza

Mimo obaw państw ościennych i sprzeciwu rybaków rząd Japonii podjął decyzję o uwolnieniu do morza ponad miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podała w piątek agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródło.
09.04.2021

Czy skażona woda z Fukushimy zostanie spuszczona do oceanu?

Rząd Japonii poprosił Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) o poparcie planu uwolnienia do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podał w środę portal Japan Times.
24.03.2021

10 lat od katastrofy nuklearnej w Fukushimie

11 marca 2011 roku nastąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9, które wywołało 10-metrową falę tsunami. Skutkiem powstałego tsunami i trzęsienia ziemi u północno-wschodniego wybrzeża kraju, była największa katastrofa nuklearna na świecie od czasów awarii Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w 1986 roku.
11.03.2021

Korea Płd. chce powstrzymać Japonię przed uwolnieniem skażonej wody z Fukushimy

Władze Korei Płd. apelują do Japonii, by zrezygnowała z planu uwolnienia do Pacyfiku 1 mln ton przefiltrowanej radioaktywnej wody ze zniszczonej w 2011 roku elektrowni jądrowej w Fukushimie. Według japońskich mediów decyzja może zapaść przed końcem miesiąca.
21.10.2020

NIK o działaniach na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych

Podczas, gdy w krajach Unii Europejskiej rośnie rola przewozów wodnym transportem śródlądowym, w Polsce tendencja jest odwrotna. Wpływ na to ma m.in. zmniejszająca się długość śródlądowych dróg wodnych i wieloletnie zaniedbania inwestycyjne na nich. Co prawda administracja publiczna podejmowała działania i inicjatywy na rzecz rozwoju dróg żeglownych, jednakże nie były one w pełni skuteczne, gdyż nie udało się wykonać wszystkich zaplanowanych w tym zakresie przedsięwzięć. Przede wszystkim nie udało się stworzyć systemu finansowani
05.10.2020

Pływająca elektrownia atomowa [foto, wideo]

To pierwsza tego rodzaju instalacja na świecie. Według jednych - przełomowe rozwiązanie, pozwalające na bezpieczną, ekonomicznie efektywną produkcję czystej energii na trudno dostępnych obszarach oraz w krajach rozwijających się. Według radykalnych ekologów to „nuklearny Titanic” albo „Czarnobyl na wodzie”, zagrażający środowisku naturalnemu w skali trudnej do przewidzenia, np. w przypadku tsunami.
18.08.2020

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.
13.08.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

„Syberyjski Czarnobyl”. Katastrofa w Norylsku (wideo)

Najpierw sam wyciek, a następnie zbyt późne podjęcie szeroko zakrojonych działań ratunkowych. I w jednym, i w drugim przypadku zawinili ludzie. Dokładnie zaś, właściciele pechowej elektrociepłowni w Norylsku oraz lokalna administracja. Choć właściwie to jedno, bo od dawna lokalni urzędnicy i politycy siedzą w kieszeni potężnego koncernu Nornikiel. Skutki są dla przyrody w tej części Syberii opłakane. To największa tego typu ekologiczna katastrofa w Arktyce.
15.06.2020

„Wiedomosti”: Rosja traktuje bezpieczeństwo jądrowe jak sprawę wewnętrzną

Władze Rosji próbują prezentować bezpieczeństwo jądrowe jako sprawę wewnętrzną; niechęć do udostępnienia informacji o wypadku pod Siewierodwińskiem i jego skutkach budzi podejrzenia, że Rosja coś ukrywa - ocenia w środę dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
21.08.2019

W szpitalu w Archangielsku nie wiedziano, że ratuje się ofiary skażenia

Personel obwodowego szpitala klinicznego w Archangielsku nie był poinformowany, że przywiezione tam ofiary wybuchu na wojskowym poligonie są silnie napromieniowane i należy zadbać, by nie szerzyły dalej skażenia - podał w sobotę dziennik "Moscow Times".
17.08.2019

Na morskim poligonie w Rosji wybuchła rakieta z napędem jądrowym?

Do wybuchu na poligonie w obwodzie archangielskim na północy Rosji w dniu 8 sierpnia mogło dojść przy testowaniu pocisku z napędem jądrowym, o którym w ubiegłym roku mówił Władimir Putin - pisze Reuters, powołując się na ekspertów.
12.08.2019

Kanada a rosyjskie plany w sprawie pływającej elektrowni atomowej w Arktyce

Kanada przygląda się planom Rosji umieszczenia pływającej elektrowni atomowej Akademik Łomonosow w Arktyce. Konstrukcja ma zostać zacumowana w okolicach miejscowości Pewek na Czukotce i produkować prąd. Stanowi też część strategii Rosji wobec Arktyki.
13.07.2019

„Pływający Czarnobyl” ruszy do portu docelowego jeszcze w lipcu

Jak poinformował w oficjalnym komunikacie Rosatom, pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa "Akademik Łomonosow" jeszcze w lipcu ruszy Północnym Szlakiem Morskim wzdłuż wybrzeży Rosji na Daleki Wschód, by tam "oświecić i ogrzać" Czukotkę. Na miejsce ma dotrzeć we wrześniu.
02.07.2019

Prasa: Rosja może stracić znaczną część rynku z powodu brudnej ropy

Zanieczyszczony rurociąg Przyjaźń może sprawić, że Rosja straci swój udział w europejskim rynku ropy naftowej - pisze w czwartek "Niezawisimaja Gazieta". Dziennik zaznacza, że na ten dzień zaplanowano rosyjsko-polskie rozmowy o oczyszczeniu rurociągu.
23.05.2019

Japonia: Silne trzęsienie na wyspie Kiusiu; nie ma zagrożenia tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 nawiedziło w piątek japońską wyspę Kiusiu - podała agencja meteorologiczna. Epicentrum wstrząsów znajdowało się przy brzegu morskim w pobliżu miasta Miyazaki. Nie ma bezpośredniego zagrożenia tsunami - podano w komunikacie.
10.05.2019

W Sztokholmie otwarto Centrum Nauki Morza Bałtyckiego

Następczyni szwedzkiego tronu księżniczka Wiktoria otworzyła w czwartek w Sztokholmie Centrum Nauki Morza Bałtyckiego. Ogromne akwaria, multimedialna wystawa oraz laboratorium ukazują bogactwo podwodnego życia oraz zagrożenia dla środowiska.
12.04.2019

Gdańsk: Wystawa o marynarzach rzecznych z 20-lecia międzywojennego

Około 100 eksponatów można oglądać na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku poświęconej marynarzom rzecznym z Flotylli Wiślanej i Flotylli Pińskiej, działających w dwudziestoleciu międzywojennym. Ekspozycja będzie czynna do 1 grudnia 2019 r.
01.12.2018

Wystartował reaktor na pierwszej na świecie pływającej elektrowni atomowej

Jeden z dwóch reaktorów zainstalowanych na unikatowej jednostce Akademik Lomonosov został niedawno wprowadzony w ruch. Po testach ta sama procedura czeka drugi reaktor.
13.11.2018

90 lat temu zwodowano pierwszy wielki okręt małej floty – ORP Wicher

90 lat temu, 10 lipca 1928 r., we francuskiej stoczni Blainville odbyły się chrzest i zwodowanie pierwszego nowoczesnego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej. Niszczycielowi nadano imię „Wicher”. Okręt był symbolem polskich dążeń do rozwijania potencjału morskiego i utrwalania praw do Bałtyku.
10.07.2018

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa już w Arktyce

Pierwsza rosyjska elektrownia atomowa w Rosji dopłynęła do arktycznego portu Murmańsk i obecnie przygotowuje się do swojej dziewiczej misji - dostarczeniu energii elektrycznej odizolowanemu rosyjskiemu miastu przez Cieśninę Beringa z Alaski.
22.05.2018

Rosja: Pierwsza pływająca elektrownia atomowa holowana przez Bałtyk

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa "Akademik Łomonosow" jest holowana przez Bałtyk do Murmańska, gdzie zostanie zaopatrzona w paliwo nuklearne i przejdzie stosowne testy - podały rosyjskie media. Ekolodzy już ją nazwali "nuklearnym Titanikiem".
29.04.2018

Narodowe Muzeum Morskie tworzy wystawę o marynarzach rzecznych z 20-lecia międzywojennego

Dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku planuje w listopadzie otwarcie wystawy o początkach Marynarki Wojennej w Modlinie i Pińsku. Przygotowując się do ekspozycji placówka ogłosiła zbiórkę pamiątek.
15.02.2018

USA: Atak hakerski na międzynarodową skalę

Szybko rozprzestrzeniająca się fala ataków hakerskich dotknęła we wtorek wiele firm i instytucji na Ukrainie, w Rosji, a następnie w Europie Zachodniej, aż dotarła do USA. Systemy teleinformatyczne zainfekowane zostały wirusem żądającym okupu (ransomware).
28.06.2017

Prezydent ratyfikuje w poniedziałek porozumienie o rozwoju dróg śródlądowych

Prezydent Andrzej Duda podpisze w poniedziałek akt ratyfikacyjny europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN). Nowe przepisy umożliwią występowanie o unijne środki na inwestycje służące poprawie żeglowności na rzekach.
05.03.2017

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji konwencji AGN

Inwestycje służące poprawie żeglowności na polskich rzekach otrzymają dofinansowanie ze środków unijnych - wynika z ustawy o ratyfikacji konwencji AGN, podpisanej przez prezydenta.
24.01.2017

Senat bez poprawek do ustawy o ratyfikacji konwencji AGN

Ustawa ws. ratyfikacji konwencji AGN ma umożliwić skorzystanie z unijnych środków na inwestycje służące poprawie żeglowności na rzekach. Senat nie zaproponował do niej w środę poprawek.
11.01.2017

Ustawa o ratyfikacji konwencji AGN przyjęta przez Sejm

Ratyfikowanie konwencji AGN pozwoli Polsce przystąpić do Europejskiej Sieci Dróg Wodnych - zakłada uchwalona w czwartek jednogłośnie przez Sejm ustawa. Pozwoli ona finansować inwestycje służące poprawie żeglowności na rzekach m.in. ze środków unijnych.
15.12.2016

Komisje bez poprawek do projektu ustawy o ratyfikacji konwencji AGN

Ratyfikowanie konwencji AGN pozwoli Polsce przystąpić do Europejskiej Sieci Dróg Wodnych - zakłada przyjęty w czwartek przez sejmowe komisje projekt ustawy dot. AGN. Pozwoli ona finansować inwestycje służące poprawie żeglowności na rzekach m.in. ze środków unijnych.
01.12.2016

Minister gospodarki morskiej: chcemy w ciągu miesiąca ratyfikować konwencję AGN

Chcemy w ciągu miesiąca zakończyć proces ratyfikacji konwencji AGN - oświadczył w środę w Warszawie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Jak wskazał, pozwoli to występować o środki UE na inwestycje w śródlądowe drogi wodne.
19.10.2016

Konwencja AGN - kierunek rozwoju żeglugi śródlądowej w Europie

Obecnie coraz częściej mówi się o kompleksowej modernizacji stanu polskiej żeglugi śródlądowej. Statystyki nie napawają optymizmem. Jak wskazują analizy przygotowane przez ONZ, drogi wodne na terenie Polski, z wyjątkiem krótkich odcinków na dolnej Odrze i dolnej Wiśle, nie spełniają minimalnych międzynarodowych warunków żeglowności (IV klasa żeglowności).
12.06.2016

Gajda: rozwój szlaków wodnych w Polsce kosztować będzie ok. 70 mld zł

Budowa nowych dróg wodnych, remonty, czy podnoszenie klas żeglowności szlaków wodnych w Polsce kosztować będzie ok. 70 mld zł - ocenił wiceminister środowiska Mariusz Gajda. W tej perspektywie finansowej UE, na takie inwestycje można pozyskać ok. 1 mld zł.
19.05.2016

Resort gospodarki morskiej chce przywrócić żeglowność dróg wodnych w Polsce

Celem planu rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce jest przywrócenie żeglowności dróg wodnych w kraju - mówił w Sejmie w czwartek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.
28.04.2016

NIK: zły stan Bugu

W latach 2007-2014 nie nastąpiła znacząca poprawa czystości transgranicznej Bugu, pomimo poprawy niektórych wskaźników zanieczyszczeń na dopływach zlewni Bugu. Stan wód samej rzeki Bug został oceniony przez Inspekcję Ochrony Środowiska jako zły.
22.04.2016

W 2020 roku Odrą ma być przewożone 20 mln ton towarów

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przygotowało projekt strategii, której celem jest rozwój dróg wodnych w Polsce do 2020 roku z perspektywą do roku 2030.
11.04.2016

Gigantyczna ryba złowiona w okolicy elektrowni jądrowej Fukushima

Japończyk Hirasaka Hiroshi złowił niespotykanie wielką rybę u wybrzeżu wyspy Hokkaido, znajdujacej się w okolicy elektrowni Fukushima-Daiichi, w której doszło do katastrofy atomowej.
17.09.2015

Ukraina rozwija transport rzeczny

Ukraińskie rzeki mogą stać się ważnymi arteriami, łączącymi Europę Bałtycką z krajami śródziemnomorskimi, Afryką Północną oraz Zakaukaziem i Azją Środkową. I nic dziwnego, gdyż ukraińska gospodarka nadrabia dystans dzielący ją od innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, spowodowany dziesięcioleciami nieefektywnego komunistycznego systemu.
02.01.2013

IX Doroczna Konferencja Naukowa INSTYTUTU OCEANOLOGII PAN W SOPOCIE

Rejony polarne, to miejsce, gdzie zmiany spowodowane globalnym ociepleniem są najdramatyczniejsze na całej naszej planecie. Instytut Oceanologii PAN w Sopocie jako następca Stacji Morskiej istniejącej w Sopocie od 1953 roku już od przeszło 29 lat prowadzi badania dotyczące reakcji ekosystemu morskiego i lądowego na zmiany klimatyczne w Arktyce oraz środowiska naturalnego tego kontynentu. Podsumowaniem ostatnich rezultatów badań była IX Konferencja Naukowa Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, która miała miejsce w siedzibie instyt
02.04.2012

Gazociąg zagraża całemu Bałtykowi

Z kpt. ż.w. Waldemarem Jaworowskim, prezesem Stowarzyszenia "Ruch dla Wybrzeża", rozmawia Krzysztof Losz
15.03.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.