• <
mewo_2022

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Partnerzy portalu

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.

12 lat po katastrofie rząd w Tokio nie jest już gospodarzem uroczystości z okazji rocznicy; premier Japonii Fumio Kishida weźmie udział w obchodach zorganizowanych przez władze prefektury Fukushima.

11 marca 2011 roku region nawiedziło o magnitudzie 9, które wstrząsnęło całym archipelagiem i było odczuwalne nawet w Chinach. Wywołana nim gigantyczna fala tsunami spowodowała uszkodzenia w elektrowni Fukushima I; nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych. 14 i 15 marca nastąpiły kolejne eksplozje. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była największą awarią nuklearną od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w roku 1986.

W wyniku katastrofy zginęło lub zaginęło około 18,5 tys. osób. Zamknięta została strefa w promieniu 20 km od siłowni, położonej 240 kilometrów na północny wschód od Tokio. Nadal obowiązuje zakaz zbliżania się do elektrowni Fukushima. Japońska agencja Kyodo podaje, że eliminowanie skażenia tego terenu ma się skończyć między rokiem 2041 a 2051.

Według rządu Japonii niektóre miejsca w pobliżu kompleksu przez lata nie będą nadawać się do zamieszkania. AFP podaje, że prace mające na celu odkażenie terenu będą trwały kilkadziesiąt lat. Oczyszczanie i odbudowa zniszczonych prefektur Fukushima, Miyagi i Iwate postępuje, ale jeszcze w listopadzie 2022 roku 31 tys. osób mieszkało nadal z dala od swoich domów na zniszczonych terenach.

Wciąż wiele kontrowersji budzi plan spuszczenia radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie do Pacyfiku. Rząd zamierza wybudować kilometrowy tunel, by skażona woda trafiła głębiej do oceanu. Przed spuszczeniem do morza woda ma być przefiltrowana i rozcieńczona, ale obecna technika nie pozwala wyeliminować z niej trytu – promieniotwórczego izotopu wodoru.

Przeciwko spuszczeniu wody do oceanu protestowały rządy Chin i Korei Południowej, a także japońscy rybacy, którzy obawiają się, że klienci nie będą chcieli kupować owoców morza złowionych na okolicznych wodach.

fit/

arch.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.