• <

Japonia, Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Japonia, Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej

Partnerzy portalu

Japonia, Korea Płd. i USA przeprowadziły wspólne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej - GospodarkaMorska.pl

Wojska Japonii, Korei Południowej i USA przeprowadziły w środę na Morzu Japońskim wspólne, trójstronne ćwiczenia obrony przeciwrakietowej w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej – poinformowało ministerstwo obrony w Seulu.

Ćwiczenia odbyły się na wodach międzynarodowych na wschód od południowokoreańskiej wyspy Ulleung. Trenowano procedury wykrywania, śledzenia i przechwytywania celów wygenerowanych w komputerowej symulacji oraz dzielenia się informacjami – przekazało kolegium szefów sztabów armii Korei Południowej.

- Poprzez te morskie ćwiczenia obrony rakietowej Korea Południowa, USA i Japonia wzmocniły współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i dodatkowo scementowały swoje systemy reagowania – napisano w komunikacie kolegium.

Amerykańskie dowództwo Indo-Pacyfiku (USINDOPACOM) oceniło, że ćwiczenia poprawiły „interoperacyjność naszych kolektywnych sił” i pokazały „siłę trójstronnych relacji” z Koreą Płd. i Japonią, która odzwierciedla „nasze wspólne wartości i determinację przeciwko tym, którzy podważają stabilność w regionie”. Tymczasem w Pentagonie żołnierze z Korei Południowej i USA mają w środę rozpocząć wspólne ćwiczenia studyjne w scenariuszu zakładającym użycie przez Koreę Północną broni jądrowej. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie „rozszerzonego odstraszania”, czyli zobowiązania USA do obrony sojuszników przed potencjalnym atakiem.

Korea Północna wystrzeliła w ostatnich dniach trzy pociski balistyczne, w tym jeden o zasięgu międzykontynentalnym, który według obserwatorów mógłby uderzyć w terytorium Stanów Zjednoczonych. Reżim w Pjongjangu groził USA i Korei Płd. „bezprecedensowym odwetem” za wspólne ćwiczenia. Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie kryzysowym, by omówić najnowsze próby rakietowe Korei Płn., ale Chiny i Rosja, które dysponują prawem weta, w dalszym ciągu blokowały podjęcie stanowczych kroków w Radzie i wzywały do złagodzenia sankcji nałożonych na Pjongjang.(PAP)

anb/ mms/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.