• <
Baltexpo2023_duży

Północnokoreański dron wleciał w grudniu w strefę wokół biura prezydenta w Seulu

gm

05.01.2023 09:55 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Północnokoreański dron wleciał w grudniu w strefę wokół biura prezydenta w Seulu

Partnerzy portalu

Północnokoreański dron wleciał w grudniu w strefę wokół biura prezydenta w Seulu - GospodarkaMorska.pl

Jeden z północnokoreańskich dronów, które naruszyły w grudniu przestrzeń powietrzną Korei Płd., wleciał w strefę zakazu lotów o promieniu 3,7 km wokół biura prezydenta w Seulu.

Władze wojskowe początkowo twierdziły, że dron nie zbliżył się do biura prezydenta Jun Suk Jeola, które mieści się w dzielnicy Yongsan w Seulu – podkreśla południowokoreańska agencja prasowa.

26 grudnia pięć północnokoreańskich bezzałogowców przekroczyło linię demarkacyjną pomiędzy państwami koreańskimi. Armia Korei Płd. usiłowała je zestrzelić, ale to się nie powiodło. Jeden z dronów wleciał do strefy zakazu lotów o promieniu 3,7 kilometra wokół siedziby prezydenta. Zdaniem przedstawiciela resortu służb mundurowych dron na krótko wleciał na północny skraj strefy, ale nie zbliżył się do kluczowej infrastruktury bezpieczeństwa. Odniósł się w tej kwestii do strefy zakazu lotów określanej jako P-73. Inny urzędnik wojskowy powiedział w czwartek dziennikarzom, że w północnej części strefy wykryto obiekt, który najprawdopodobniej był wrogim dronem. Wcześniej kolegium szefów sztabów zaprzeczało doniesieniom mediów, że dron naruszył strefę wokół biura prezydenta.

Rzecznik kolegium Li Sung Dzun określił takie doniesienia jako „nieprawdziwe i bezpodstawne”.

Był to pierwszy przypadek naruszenia przestrzeni powietrznej Korei Płd. przez północnokoreańskie drony od pięciu lat. W Seulu wywołał on dyskusje na temat zdolności obrony przeciwlotniczej, zwłaszcza przeciwko małym obiektom latającym. Pojawiły się obawy, że takie maszyny, oprócz działań zwiadowczych, mogłyby również przenosić broń chemiczną lub biologiczną. Wojsko Korei Płd. zapowiedziało zwiększenie liczby ćwiczeń obrony przeciw wrogim dronom. Tego rodzaju manewry mają się odbyć w czwartek z udziałem 50 samolotów i śmigłowców oraz żołnierzy uzbrojonych w urządzenia zakłócające pracę dronów.

Według Yonhapu Korea Północna pracuje nad zwiadowczymi bezzałogowcami co najmniej od lat 90. XX wieku. Szacuje się, że posiada około tysiąca dronów.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.