• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Japonia ma więcej wysp niż wcześniej

Partnerzy portalu

Japonia ma więcej wysp niż wcześniej - GospodarkaMorska.pl

Dotychczas rząd Japonii przyjmował, że kraj składa się z 6 852 wysp; według nowych obliczeń w Japonii jest 14 125 wysp - poinformowała rządowa służba geodezyjna GSI. Nowy, większy o ponad 7 tys. bilans wynika ze zmiany sposobu liczenia i nie wpływa na rozmiar terytorium Japonii i zasięg jej wód terytorialnych.

Dotychczas w Japonii posługiwano się danymi zebranymi w 1987 roku przez straż przybrzeżną, która liczyła ręcznie wyspy o średnicy przekraczającej 100 metrów. Po blisko czterech dekadach zdecydowano jednak, że należy odświeżyć dane przy użyciu nowych technologii.

W rezultacie uznano, że stan posiadania wysp i wysepek wynosi 14 125. W tej liczbie znajduje się między innymi wyspa Okinotori, którą Japonia zgodnie ze swoimi definicjami uznaje za wyspę, choć Tajwan utrzymuje, że jest ona skałą.

GSI poinformowała, że przy pracy posługiwała się międzynarodową definicją: zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych wyspa to "naturalnie uformowany obszar lądu, otoczony wodą, który znajduje się nad wodą podczas przypływu."

os/ adj/

Fot. DepositphotosTagi:
japonia, wyspy

Dziękujemy za wysłane grafiki.