• <
Baltexpo2023_duży

Budowa nowego doku dla „Gryfii” dokapitalizowana przez rząd

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Budowa nowego doku dla „Gryfii” dokapitalizowana przez rząd

Partnerzy portalu

morska stocznia remontowa gryfia
Fot. GospodarkaMorska.pl

Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłosił, że budowa nowego doku dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” ze Szczecina została dokapitalizowana kwotą 180 mln zł.

Marek Gróbarczyk potwierdził dokapitalizowanie budowy doku także w rozmowie z Radiem Szczecin. Gróbarczyk mówił o projekcie „Batory”, czyli trwającej budowie promów dla polskich armatorów i nadmienił, że odbywa się ona w ramach miksu finansowego, „który udało się stworzyć poprzez środki budżetowe, armatorskie oraz bankowe. Podobne rozwiązanie zastosowaliśmy w przypadku budowy dużego doku pływającego w Szczecinie, on również powstaje w ramach realizacji projektu „Batory”. Ten projekt został dofinansowany 180 mln, środki zostały przekazane na konto FRS-u, który jest właścicielem i „Gryfii”, i Stoczni Szczecińskiej. I ten projekt ma za zadanie dokończenie budowy doku pływającego, który będzie obsługiwał te nowo wybudowane jednostki, a z drugiej strony jest niezwykle istotnym elementem wsparcia przemysłu stoczniowego”.

Nowy dok nr 8 o długości całkowitej 235 metrów i szerokości konstrukcyjnej 47 metrów powstaje w Stoczni Szczecińskiej Wulkan. Pozwoli on „Gryfii” na dokowanie statków o długości około 230 metrów, szerokości do 36 metrów i masie dokowej do 24 tys. ton. Niedawno zmodernizowany, obecnie największy dok, jakim dysponuje stocznia – dok nr 5 – pozwala na prace na statkach do 215 metrów długości, 34 metrów szerokości i masie 16 600 ton.

W „Gryfii” powstaje także odpowiednia niecka dokowa, w której dok zostanie posadowiony, trwają także prace mające na celu modernizację innych nabrzeży stoczniowych.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.