• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Odkryto tajemnicę wyjątkowego ekosystemu Wysp Galapagos

16.01.2021 17:44 Źródło: Sputnik Polska
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Odkryto tajemnicę wyjątkowego ekosystemu Wysp Galapagos

Partnerzy portalu

Odkryto tajemnicę wyjątkowego ekosystemu Wysp Galapagos - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Naukowcy odkryli, w jaki sposób na odległych i pozornie pozbawionych życia wyspach Galapagos powstał wyjątkowy ekosystem. Okazuje się, że w wyniku lokalnego oddziaływania między atmosferą a oceanem powstaje wznoszący się zimny prąd, dostarczający składniki pokarmowe z głębin morskich na powierzchnię.

Wyniki badań na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Archipelag Galapagos, położony we wschodniej równikowej części Oceanu Spokojnego, około 900 kilometrów od wybrzeży Ameryki Południowej, jest jednym z najważniejszych biologicznych obiektów światowego dziedzictwa UNESCO oraz morskich rezerwatów na Ziemi.

Wyspy to zasadniczo skały wulkaniczne w oceanie, porośnięte rzadką roślinnością i z bardzo niewielkimi opadami w skali roku. Jednocześnie znane są z wyjątkowego bogactwa endemicznych gatunków zwierząt, które niegdyś zainspirowały Karola Darwina do stworzenia teorii ewolucji.

Naukowcy od dziesięcioleci wiedzą, że ekosystem regionu jest wspierany przez upwelling - zjawisko podnoszenia się zimnych, bogatych w składniki odżywcze wód głębokich, które zasilają wzrost fitoplanktonu, na którym opiera się cały łańcuch pokarmowy. Jednak sam mechanizm wystąpienia upwellingu był do tej pory niejasny.

Naukowcy z University of Southampton, brytyjskiego National Oceanography Centre oraz University of San Francisco de Quito w Ekwadorze zbudowali cyfrowy model o wysokiej rozdzielczości do badania regionalnej cyrkulacji oceanicznej.

Wyniki modelowania pokazują, że intensywność upwellingu wokół wysp Galapagos jest spowodowana lokalnymi północnymi wiatrami, które tworzą obszary o ostrych bocznych kontrastach temperatur oceanu w górnej warstwie oceanu na zachód od wysp. Są one podobne do frontów atmosferycznych na mapach pogodowych, ale znacznie mniejsze.

Silne turbulencje na tych frontach powodują, że głębokie wody wynoszone są na powierzchnię oceanu, dostarczając w ten sposób składniki odżywcze potrzebne do utrzymania ekosystemu Galapagos.

- Nasze wyniki pokazują, że upwelling na Galapagos jest kontrolowany przez ściśle zlokalizowane interakcje między atmosferą a oceanem - powiedział kierownik badania Alex Forryan, cytowany w komunikacie prasowym University of Southampton. - Teraz musimy skupić się na tych procesach podczas monitorowania stanu ekosystemu wysp i oceny reakcji na zmiany - dodał.

Wyznaczenie granic wrażliwości systemu przyrodniczego, zdaniem autorów, ma decydujące znaczenie przy określeniu granic stabilności regionalnego ekosystemu na współczesne zmiany klimatyczne, zwłaszcza w sytuacji, gdy planowane jest poszerzenie obszaru rezerwatu morskiego Wysp Galapagos.

źródło: Sputnik Polska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.