• <
siemens_gamesa_2022

JDR Cable wybuduje nowoczesną fabrykę kabli w Wielkiej Brytanii

30.09.2021 19:42 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore JDR Cable wybuduje nowoczesną fabrykę kabli w Wielkiej Brytanii

Partnerzy portalu

JDR Cable wybuduje nowoczesną fabrykę kabli w Wielkiej Brytanii  - GospodarkaMorska.pl
Fot. JDR Cables

JDR Cable Systems, globalny dostawca i serwisant kabli podmorskich i przewodów typu umbilicals, będący częścią polskiej Grupy Telefonika-Kable, ogłosił swoje plany otwarcia najnowocześniejszego zakładu produkcji kabli podmorskich w Cambois, w pobliżu Blyth w hrabstwie Northumberland. Producent liczy na wzmocnienie swojej pozycji na rynku poprzez rozszerzenie gamy produktów oraz strategiczne ulokowanie zakładu. 

TFK to globalny lider w produkcji przewodów i systemów kablowych z siedzibą w Myślenicach. TFKable posiada w asortymencie 25 tys. typów przewodów i kabli, które znajdują odbiorców w 80 krajach świata. Grupa TFK, z siedzibą w Polsce, składa się z kilku spółek handlowych, posiada znaczącą liczbę zakładów produkcyjnych w całej Europie oraz Dział Recyklingu Odpadów Kablowych w Polsce.

Jako inwestor strategiczny w 2017 roku przejął firmę JDR Cable Systems, czołowego producenta podmorskich kabli magistralowych oraz zasilających. Zaawansowane systemy podmorskie produkcji JDR są stosowane przez firmy z sektora ropy naftowej, gazu oraz energetyki odnawialnej inwestujące w instalacje morskie.

Od jakiegoś czasu w kuluarach przebijała się informacja, że jeden z polskich producentów komponentów do morskich farm wiatrowych planuje budowę fabryki w Wielkiej Brytanii. JDR potwierdził w oficjalnym komunikacie swój zamiar realizacji projektu. Budowa fabryki rozpocznie się w 2022 roku, a otwarcie nastąpi w 2024 roku.

Po jej zakończeniu powstanie 170 miejsc pracy, co wiąże się z utrzymaniem kolejnych 270 miejsc pracy w pozostałych zakładach JDR. Początkowa inwestycja w projekt szacowana jest na 130 mln funtów brytyjskich (ok. 700 mln zł), która zostanie częściowo sfinansowana z dotacji w ramach programu rządowego Offshore Wind Manufacturing Investment Support (OWMIS).

Program ma na celu wsparcie realizacji inwestycji produkcyjnych w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Rząd udziela dotacji do produkcji strategicznie ważnych elementów offshore wind, w tym (ale nie tylko) łopat, wież, kabli eksportowych oraz monopali. JDR i TFK planują pozyskać pozostałe środki finansowe przy wsparciu instytucji finansowych i UK Export Finance. Budowa fabryki jest to idealny przykład, w jaki sposób rząd Wielkiej Brytanii wspiera branżę offshore wind w inwestycjach. Niejednokrotnie władze tego kraju podkreślały, że chcą pozostać liderem tego sektora, ale potrzebne są nowe usprawnienia i inwestycje. Przyszłościowo branża brytyjska zainteresowana jest rodzącym się rynkiem offshore wind w USA.  

TKF chce rozszerzyć gamę produktów

Nowy zakład jest pierwszym etapem planów JDR dotyczących rozszerzenia portfela produktów w celu wsparcia rozwijającego się globalnego rynku OZE, dodając kable eksportowe wysokiego napięcia i długie kable macierzowe do istniejących już zdolności produkcyjnych. Dalsze etapy rozwoju mogą zaowocować zatrudnieniem ponad 400 pracowników, a dostarczane produkty uzupełnią istniejące moce produkcyjne JDR w fabrykach w Hartlepool i Littleport w Wielkiej Brytanii. 

Po ukończeniu budowy nowy zakład będzie posiadał nową linię łańcuchowej ciągłej wulkanizacji (CCV), co uczyni go jedynym zakładem w Wielkiej Brytanii, zdolnym do pełnej produkcji od początku do końca podmorskich kabli wysokiego napięcia dla morskich farm wiatrowych. Ponadto zakład powstanie na terenie klastra energetycznego Energi Coast (North East England's Offshore Wind Supply Chain Cluster).

Zakład powstanie na terenie dawnej elektrowni węglowej 

Obiekt produkcyjny o powierzchni 69 tys. m2 zajmie miejsce dawnej elektrowni węglowej, kontynuując rozwój hrabstwa Northumberland jako centrum inżynierii i przemysłu OZE. 

– W miarę jak transformacja energetyczna nabiera tempa, a brytyjski sektor morskiej energetyki wiatrowej nadal się rozwija, turbiny stają się coraz wyższe i coraz bardziej oddalone od brzegu, co wymaga zastosowania kabli podmorskich o wyższym napięciu. Cieszymy się, że inwestując w ten nowy obiekt możemy wykorzystać nasze dziedzictwo jako wiodącego dostawcy kabli podmorskich dla morskiego sektora energetycznego. Cieszymy się również, że kontynuujemy nasze inwestycje w północno-wschodniej Anglii i tworzymy nowe miejsca pracy w Cambois, Blyth i Northumberland. Nasz proponowany obiekt jest strategicznie zlokalizowany, aby wykorzystać szybko rosnący i największy rynek morskiej energii odnawialnej w Europie – powiedział Tomasz Nowak, Chief Executive Officer w JDR. 

Ponieważ Wielka Brytania przygotowuje się do szczytu klimatycznego COP26 w listopadzie, projekt jest przykładem zaangażowania kraju w realizację wizji neutralności klimatycznej. Jednocześnie obiekt wpisuje się w rządowy program wyrównywania szans w północno-wschodniej Anglii, jak również w ambicje programu odbudowy "Build Back Better" w następstwie COVID-19, pomagając w realizacji szeregu strategicznych priorytetów krajowych.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.