• <
smartre_2023

Mauretania stawia na produkcję wodoru. Pomoże fotowoltaika i farmy morskie

30.09.2021 18:04 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Mauretania stawia na produkcję wodoru. Pomoże fotowoltaika i farmy morskie

Partnerzy portalu

Mauretania stawia na produkcję wodoru. Pomoże fotowoltaika i farmy morskie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Chariot

Afrykański koncern energetyczny Chariot rozpoczął współpracę z Mauretanią, aby wesprzeć jej cel, jakim jest zostanie światowym liderem w produkcji ekologicznego wodoru. Być może zielone paliwo będzie powstawało na bazie energii pochodzącej z pierwszej morskiej farmy wiatrowej. 

Przedstawiciele rządu Mauretanii za pośrednictwem Ministerstwa Ropy Naftowej, Kopalń i Energii oraz spółka Chariot podpisały memorandum of understanding (MoU) w celu rozwoju projektu produkcji zielonego wodoru "Projekt Nour". Łączna moc zainstalowana we wszystkich instalacjach sięgnie poziomu 10 GW.

Spółka poinformowała, że w ramach projekt Nour otrzymała wyłączność na użytkowanie obszaru lądowego i morskiego o łącznej powierzchni około 14 400 km2. Pierwszym etapem rozwoju przedsięwzięcia będzie przeprowadzenie wstępnych studiów wykonalności dla produkcji energii elektrycznej, która zostanie wykorzystana w elektrolizie do rozdzielenia wody w celu wytworzenia ekologicznego wodoru i tlenu. Tradycyjna metoda wytwarzania wodoru polega na rozszczepieniu gazu ziemnego na wodór i dwutlenek węgla, z czego ten ostatni przyczynia się do zmian klimatycznych.

Chariot zacznie od studiów wykonalności

Chariot zatrudni swój własny zespół, który ma na swoim koncie udane realizacje dużych projektów z zakresu OZE w Afryce, aby natychmiast rozpocząć prace nad oceną zasobów energetyki wiatrowej i słonecznej, wpływu na środowisko, a także analizą wpływu makroekonomicznego i społecznego.

Produkty te mogą potencjalnie zastąpić tradycyjne paliwa kopalne zarówno w produkcji energii elektrycznej, jak i w procesach produkcji chemicznej, przy znacznej redukcji związanych z tym emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla.

- Rozwój mauretańskiego przemysłu ekologicznego wodoru obiecuje przynieść naszemu krajowi kombinację korzyści środowiskowych, gospodarczych i społecznych. Mamy potencjał i pragnienie, aby stać się światowym liderem w dziedzinie produkcji wodoru z odnawialnych źródeł energii. Ministerstwo jest zadowolone z podpisania tej umowy z Chariot i ma nadzieję na długą i satysfakcjonującą współpracę – powiedział minister Abdessalam Ould Mohamed Saleh. 


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.