• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Indonezja. Wybuchł wulkan, możliwe tsunami

Partnerzy portalu

Źródło: X / @30Qfs

Po erupcji wulkanu na wyspie Ruang w indonezyjskiej prowincji Północne Sulawesi ewakuowano ponad 12 tys. osób – powiadomiła we wtorek agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.

Władze zakazały zbliżania się do wulkanu. Jego kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość 5 km. Erupcji towarzyszy wzrost aktywności sejsmicznej. Wszystkich 843 mieszkańców wyspy Ruang ewakuowano w związku z możliwym wystąpieniem kolejnych erupcji. Przeniesiono ich do Manado, stolicy prowincji Północne Sulawesi.

Krajowe służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami. Wywołać je może obsunięcie się materiału wulkanicznego do oceanu. Mieszkańcy zagrożonej wyspy Tagulandang zostali przetransportowani na północną wyspę Siau.

We wtorek władze ponownie zamknęły lotnisko Sam Ratulangi w Manado w związku z możliwym rozprzestrzenianiem się pyłu wulkanicznego. Indonezyjskie ministerstwo transportu podało, że pozostanie zamknięte do środy.

Na terenie zamieszkanej przez ponad 270 milionów ludzi Indonezji znajduje się 120 aktywnych wulkanów. Kraj położony jest na tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, w rejonie wysokiej aktywności sejsmicznej rozciągającym się wzdłuż krawędzi płyt tektonicznych po łuku o długości ok. 40 tys. kilometrów.

mzb/ mms/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.