• <

Peru. 24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku

AK

02.02.2022 18:45
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Peru. 24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku

Partnerzy portalu

Peru. 24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Co najmniej 24 plaże w Peru zostały zanieczyszczone ropą naftową w efekcie tsunami, jakie w połowie stycznia doprowadziło do wycieku paliwa podczas rozładunku tankowca w sąsiedztwie rafinerii La Pampilla. Wysoka fala, która uderzyła w statek, pojawiła się wskutek wybuchu wulkanu na wyspach Tonga.

Lista zanieczyszczonych plaż, która została przygotowana przez peruwiańską Główną Dyrekcję Zdrowia Środowiskowego i Bezpieczeństwa Żywności (Digesa), obejmuje obszary, do których przedostało się paliwo w okresie pomiędzy 15 stycznia, kiedy doszło do wypadku, a 30 stycznia.

Cytująca raport peruwiańska agencja prasowa Andina wskazała, że najwięcej zanieczyszczonych ropą naftową plaż, trzynaście, znajduje się w położonym na północy prowincji Lima dystrykcie Ancon.

Tymczasem jak oszacowało peruwiańskie ministerstwo środowiska, 6 tys. baryłek ropy naftowej, które wydostały się z tankowca, skaziły w sumie 12 km kwadratowych wód przybrzeżnych i plaż przylegających do miejsca katastrofy.

Ze śledztwa wynika, że katastrofa ekologiczna u brzegów Peru jest wynikiem wysokiej i gwałtownej fali, która 15 stycznia uderzyła w tankowiec w pobliżu rafinerii w momencie, kiedy trwał rozładunek paliwa.

Według rządu Peru tragiczne zdarzenie doprowadziło do największej katastrofy ekologicznej w ostatnich latach w tym kraju. Władze potwierdziły znalezienie licznych martwych zwierząt pokrytych ropą.

Źródło: PAP

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.