• <

Hiszpania. W Światowy Dzień Mokradeł Gwardia Cywilna informuje o masowej kradzieży wody

AK

02.02.2022 20:30
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Hiszpania. W Światowy Dzień Mokradeł Gwardia Cywilna informuje o masowej kradzieży wody

Partnerzy portalu

Hiszpania. W Światowy Dzień Mokradeł Gwardia Cywilna informuje o masowej kradzieży wody - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

W obchodzonym w środę Światowym Dniu Mokradeł hiszpańska Gwardia Cywilna zwróciła uwagę na nadmierną eksploatację zasobów wodnych w Hiszpanii, kraju zagrożonym suszą.

Służby ochrony przyrody Gwardii Cywilnej (Seprona) poinformowały o przeprowadzeniu na terenie całego kraju w okresie od marca do kwietnia ubiegłego roku, zakrojonej na szeroką skalę operacji, mającej na celu zlokalizowanie nielegalnych studni, odwiertów i zbiorników wodnych. Ponad 1400 funkcjonariuszy dokonało inspekcji w dorzeczach największych rzek oraz w parkach narodowych.

Podczas kampanii policyjnej znaleziono 1533 nielegalne studnie, z których wydobywano wodę, najwięcej w regionie Murcji i w Andaluzji. Stwierdzono także nielegalne pozyskiwanie wody bezpośrednio z koryt rzecznych i strumieni; skonfiskowano zepsute lub sfałszowane wodomierze. Zatrzymano 133 osoby i odnotowano ponad 2300 wykroczeń przeciwko środowisku.

Według środowego „El Pais” za kradzieżami wody stoją głównie budownictwo, hodowla zwierząt, produkcja rolna oraz zmiany w sposobie użytkowania gruntów bez zezwolenia (z suchych na nawadniane).

Według badań World Wildlife Fund (WWF) do nawadniania upraw w Hiszpanii zużywa się w ciągu roku 100 razy więcej wody, niż w tym samym czasie zużywają ponad 3 mln mieszkańców Madrytu. Szacuje się, że w całym kraju jest ponad pół miliona nielegalnych studni, z których kradnie się wodę - „dobro wspólne niezbędne do życia”.

Światowy Dzień Mokradeł jest organizowany w ponad 95 krajach w celu podnoszenia świadomości w społeczeństwie o roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych. Od 2022 r. jest oficjalnym świętem ONZ; w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Podejmij działania dla ludzi i przyrody”.

Źródło: PAP

Dziękujemy za wysłane grafiki.