W obchodzonym w środę Światowym Dniu Mokradeł hiszpańska Gwardia Cywilna zwróciła uwagę na nadmierną eksploatację zasobów wodnych w Hiszpanii, kraju zagrożonym suszą.
Służby ochrony przyrody Gwardii Cywilnej (Seprona) poinformowały o przeprowadzeniu na terenie całego kraju w okresie od marca do kwietnia ubiegłego roku, zakrojonej na szeroką skalę operacji, mającej na celu zlokalizowanie nielegalnych studni, odwiertów i zbiorników wodnych. Ponad 1400 funkcjonariuszy dokonało inspekcji w dorzeczach największych rzek oraz w parkach narodowych.
Podczas kampanii policyjnej znaleziono 1533 nielegalne studnie, z których wydobywano wodę, najwięcej w regionie Murcji i w Andaluzji. Stwierdzono także nielegalne pozyskiwanie wody bezpośrednio z koryt rzecznych i strumieni; skonfiskowano zepsute lub sfałszowane wodomierze. Zatrzymano 133 osoby i odnotowano ponad 2300 wykroczeń przeciwko środowisku.
Według środowego „El Pais” za kradzieżami wody stoją głównie budownictwo, hodowla zwierząt, produkcja rolna oraz zmiany w sposobie użytkowania gruntów bez zezwolenia (z suchych na nawadniane).
Według badań World Wildlife Fund (WWF) do nawadniania upraw w Hiszpanii zużywa się w ciągu roku 100 razy więcej wody, niż w tym samym czasie zużywają ponad 3 mln mieszkańców Madrytu. Szacuje się, że w całym kraju jest ponad pół miliona nielegalnych studni, z których kradnie się wodę - „dobro wspólne niezbędne do życia”.
Światowy Dzień Mokradeł jest organizowany w ponad 95 krajach w celu podnoszenia świadomości w społeczeństwie o roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych. Od 2022 r. jest oficjalnym świętem ONZ; w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Podejmij działania dla ludzi i przyrody”.
Źródło: PAP
Wielka Brytania ostrzega – ze statkami na Morzu Czerwonym kontaktują się „władze Jemenu”
Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach
Israeli Shipyards dostarcza patrolowiec do sił morskich Izraela. Mimo trwającego konfliktu stocznia nie zwalnia tempa
Straż Wybrzeża Filipin otwiera stację do monitorowania chińskich działań na Morzu Południowochińskim. Pekin jest tym oburzony
ITS Antonio Marceglia w Gdyni. Okręt kontynuuje misję na polskich wodach
Amerykanie wydobyli swój patrolowiec z Zatoki Kaneohe