• <
pge_baltica_390x100_duży

Rumunia patrzy na offshore wind. Niemiecki inwestor wybuduje wiatraki na Morzu Czarnym

02.02.2022 21:41
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Rumunia patrzy na offshore wind. Niemiecki inwestor wybuduje wiatraki na Morzu Czarnym

Partnerzy portalu

Rumunia patrzy na offshore wind. Niemiecki inwestor wybuduje wiatraki na Morzu Czarnym - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Morska energetyka wiatrowa wkracza na kolejne akweny. Pod koniec lipca 2021 roku, wpd offshore stał się pierwszą firmą w Rumunii, która oficjalnie złożyła wniosek o pozwolenia na rozwój projektów offshore wind na Morzu Czarnym. 

Projekty Black Sea 1 (500 MW) i Black Sea 2 (ok. 1,4 GW), dla których zostały już utworzone oddzielne spółki projektowe, mają zostać opracowane i zbudowane u wybrzeży Morza Czarnego. Spółka wpd offshore rozmawia z władzami Rumunii na temat rozwoju projektów. Rozmowy dotyczą w szczególności wdrażania prawa dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej.

Bazując na swoim doświadczeniu i know-how w rozwijaniu projektów w sektorze energetyki wiatrowej na całym świecie, wpd offshore jest odpowiednio przygotowane do podjęcia wszystkich niezbędnych kroków w celu uczynienia Rumunii pierwszym krajem, który zainstaluje morskie farmy wiatrowe na Morzu Czarnym. W przyszłości, może to również zaoferować szansę na eksport nadwyżki energii do krajów sąsiednich.

Globalna transformacja energetyczna otwiera możliwości tworzenia wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, a także rozwoju nowych klastrów technologicznych i łańcuchów dostaw, szczególnie na poziomie lokalnym i regionalnym. Rozwój projektów offshore wind w Rumunii przyniesie dużo korzyści dla lokalnych firm. 

wpd działa w Rumunii od 2009 roku i oprócz dwóch projektów offshore, posiada również inne projekty lądowych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1.300 MW w fazie rozwoju. Firma podjęła teraz kolejny krok poprzez ustanowienie swojej obecności na rumuńskim rynku morskiej energetyki wiatrowej.

wpd rozwija i obsługuje lądowe i morskie farmy wiatrowe oraz parki słoneczne i jest aktywnie zaangażowany w 28 krajach na całym świecie. Siedziba główna znajduje się w Bremie.


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.