• <

Rumunia. Szef MSZ wyraził zaniepokojenie rosyjskimi manewrami na Morzu Czarnym

AK

25.11.2021 21:08
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rumunia. Szef MSZ wyraził zaniepokojenie rosyjskimi manewrami na Morzu Czarnym
Rumunia. Szef MSZ wyraził zaniepokojenie rosyjskimi manewrami na Morzu Czarnym - GospodarkaMorska.pl

Minister spraw zagranicznych Rumunii Bogdan Aurescu wyraził zaniepokojenie rosyjskimi manewrami na Morzu Czarnym, co spotkało się z odpowiedzią szefa komisji obrony izby niższej parlamentu Rosji, Andrieja Kartapołowa – podał rumuński serwis informacyjny universul.net.

W trakcie wtorkowego spotkania w Bukareszcie z ministrem Zbigniewem Rauem, Aurescu oświadczył, że zarówno Rumunia, jak i Polska są zaniepokojone „groźnym rozmieszczeniem sił rosyjskich w pobliżu Ukrainy i Morza Czarnego”.

„Szef rumuńskiego MSZ mówi, że konieczne jest niedopuszczenie do korzystania z Morza Czarnego przez strony trzecie w charakterze instrumentu wpływu i destabilizacji. Chciałbym zwrócić uwagę, że tylko w tym roku na Morzu Czarnym było obecnych kilkadziesiąt okrętów wojennych państw NATO, które z nim nie graniczą” - skomentował Kartapołow dla rosyjskiej agencji TASS.

W trakcie spotkania z Rauem w Bukareszcie Aurescu ocenił także, że konieczne jest zwiększenie obecności militarnej NATO na Morzu Czarnym. Powiedział, że obecnie mamy do czynienia z „niepokojącymi wydarzeniami” w zakresie bezpieczeństwa regionalnego, zarówno na Morzu Czarnym, jak i na granicy polsko-białoruskiej.

Na początku listopada Rumunia i Ukraina oskarżyły Rosję o militaryzację Morza Czarnego i zwróciły się do NATO o zintensyfikowanie obecności wojsk sojuszniczych na morzu. Aurescu rozmawiał na ten temat bezpośrednio z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Szef rumuńskiego MSZ powiedział wówczas, że wojska sojusznicze w Europie nie są rozmieszczone równomiernie. Wojska wschodniej flanki NATO są skupione na północy, podczas gdy ich obecność jest potrzebna także na południu – pisze portal Universul. Jak dodaje, w połowie listopada Rosjanie poinformowali o zwiększeniu obecności okrętów bojowych należących do NATO na Morzu Czarnym.

Rosja ma dostęp do Morza Czarnego poprzez Krym, który nielegalnie anektowała w 2014 roku. Wybrzeże czarnomorskie posiadają trzy państwa należące do NATO: Rumunia, Bułgaria i Turcja - oraz dwa państwa nienależące do Sojuszu: Gruzja i Ukraina.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.